W sali Archiwum Państwowego na uroczystej sesji zebrali się radni, władze i pracownicy Gminy Suwałki oraz ich goście.
W styczniu 1973 r. weszła w życie ustawa przywracająca w Polsce gminy, a likwidująca gromady. Spotkanie w Archiwum przypomniało o 50-leciu istnienia gminy. Po zmianie ustroju państwa i reformie samorządowej w 1990 roku, gminy uzyskały samodzielność i od prawie 33 lat na nowo dbają o swoich mieszkańców, rozwijają się, budują swoją pozycje. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, korzystają nie tylko z gminnych i państwowych, ale też unijnych środków.
- W 2002 r. budżet naszej gminy sięgał 6 milionów zł, a dzisiaj jest to już kwota 70 milionów zł – mówił wójt Zbigniew Mackiewicz do zebranych, wśród których nie zabrakło wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego i czlonkini Zarzadu Województwa Wiesławy Burnos, przedstawicieli samorządów województwa, miasta Suwałki i powiatu suwalskiego, powiatowych instytucji, parafii, gminnych jednostek, no i radnych oraz sołtysów wszystkich kadencji od 1990 r.
O trudnych, jeszcze przedakcesyjnych czasach, wprowadzaniu zmian, także w mentalności urzędników, opowiadał Tadeusz Chołko, wójt w latach 2002-20018, w których Zbigniew Mackiewicz był sekretarzem gminy. W urzędzie powstały referaty, wśród nich Polityki Społeczno-Gospodarczej, który zajął się przygotowywaniem projektów i pozyskiwaniem środków zewnętrznych oraz Referat ds. Planowania Przestrzennego (kto wie, czy nie jedyny wówczas w gminach wiejskich), w którym powstały plany zagospodarowania, niezbędne do przyciągnięcia inwestorów.
- Najtrudniejszymi decyzjami były te o zamykaniu małych szkół, ale dzięki temu mamy bardzo dobre, wyposażone w sale gimnastyczne placówki w Starym Folwarku, Płocicznie-Tartak, Przebrodzie i Nowej Wsi oraz niepubliczną szkołę w Poddubówku – wyliczał Zbigniew Mackiewicz. – Trudno też było przekonać mieszkańców do budowy kopalń kruszywa i elektrowni wiatrowej, dzięki którym gmina osiąga dochody.
Pieniądze własne i pozyskane z zewnątrz przyczyniły się do budowy i rozwoju infrastruktury. Sieć wodno-kanalizacyjna liczy już ponad 400 km, a aż 86 kilometrów gminnych dróg, na 126 km wszystkich, posiada asfaltową nawierzchnię. Pozostałe 40 km ma zostać utwardzone w ciągu najbliższych 5 lat.
- Kruszywo, wiatr, a kolejnym wykorzystywanym przez nas zasobem będzie słońce – mówił Zbigniew Mackiewicz. – Mamy przygotowanych ponad 700 hektarów nieużytków rolnych na farmy fotowoltaiczne.
We wschodniej części gminy Wigierski Park Narodowy, turystyka i rekreacja, w zachodniej – kopalnie kruszywa i elektrownie OZE. Jeszcze bez tych farm fotowoltaicznych zamieszkiwana przez 7700 osób Gmina Suwałki należy do najbogatszych w kraju. Pod względem dochodu na mieszkańca zajmuje 72. miejsce w Polsce.
Podczas sesji z okazji jubileuszu, odznaki „Zasłużony dla Gminy Suwałki” otrzymali 94-letnia Helena Napierała, najstarsza członkini Zespołu Śpiewaczego Wigranie ze Starego Folwarku oraz Bożena i Stanisław i Milewscy z Leszczewa, prowadzący swoistego rodzaju muzeum, upamiętniające wizytę w ich domu papieża Jana Pawła II.
Podziękowania i pamiątkowe grawertony przyznano posłowi Jarosławowi Zielińskiemu, marszałkowi województwa Arturowi Kosińskiemu, prezydentowi Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi, prezesowi Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Grupy Działania Jarosławowi Rżanemu i Danucie Małgorzacie Bućko, skarbnikowi gminy, a także Sławomirowi Filipowiczowi, dyrektorowi Archiwum Państwowego w Suwałkach.
Wójt Zbigniew Mackiewicz i mer Zdzisław Palewicz podpisali umowę o współpracy Gminy Suwałki z Rejonem Solecznickim na Litwie, a wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pachnące nowością egzemplarze kolejnej pozycji promującej gminę - albumu fotograficznego pt. „Lecąc ku słońcu – opowieść o gminie Suwałki ” Wojciecha Misiukiewicza.
Tekst i fot. Wojciech Drażba