O groby żołnierzy poległych na Suwalszczyźnie zadbał samorząd Gminy Suwałki. Stefan Mackiewicz, wiceprzewodniczący Rady Gminy, Małgorzata Dojnikowska, sołtys Sobolewa i radna powiatowa oraz Aneta Perkowska, dyrektor OCiK zapalili znicze na mogiłach.
Takich miejsc wokóÅ‚ miasta jest kilka. SÄ… Å›wiadectwem odwagi i nieugiÄ™toÅ›ci mieszkaÅ„ców, którzy swojÄ… postawÄ… zasÅ‚użyli na pamięć.
W mogile w podsuwalskiej miejscowoÅ›ci Krzywe spoczywajÄ… czÅ‚onkowie ruchu oporu zamordowani w odwecie za zamach na Fritza Beninga, wpÅ‚ywowego Niemca, który w czasie wojny zajmowaÅ‚ miejscowy dwór.
Pomnik w Tartaku upamiÄ™tnia Mariana DaniÅ‚owicza i czÅ‚onków ruchu oporu z Gminy SuwaÅ‚ki rozstrzelanych 8 kwietnia 1944 roku.
W Płocicznie jest cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych w czasie I wojny światowej.
W mogile w Leszczewku spoczywa kilkudziesiÄ™ciu żoÅ‚nierzy niemieckich i rosyjskich oraz dwóch uÅ‚anów, którzy polegli podczas polsko-litewskich walk o SuwalszczyznÄ™ we wrzeÅ›niu 1920 roku.
Z kolei hoÅ‚d swoim patronom, żoÅ‚nierzom 2. PuÅ‚ku UÅ‚anów Grochowskich oddali uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej w podsuwalskim Przebrodzie. Jak co roku przy pomniku poÅ›wiÄ™conym uÅ‚anom dzieci zapaliÅ‚y 243 znicze.
Tyle nazwisk poległych i zmarłych zdołano ustalić.
Dzieciom towarzyszyli żoÅ‚nierze 2. Batalionu CzoÅ‚gów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza KoÅ›ciuszki, przedstawiciele Stowarzyszenia UÅ‚anów Grochowskich i wÅ‚adze gminy SuwaÅ‚ki na czele z Krzysztofem Andrzejem Gwajem, zastÄ™pcÄ… wójta gminy.
PoczÄ…tki 2. PuÅ‚ku UÅ‚anów siÄ™gajÄ… 1815 roku. Jego dowódca, generaÅ‚ Józef Dwernicki, doprowadziÅ‚ do zwyciÄ™stwa puÅ‚ku w Powstaniu Listopadowym pod Wawrem, Stoczkiem i OlszynkÄ… GrochowskÄ…. DziÄ™ki tej ostatniej bitwie puÅ‚k uzyskaÅ‚ swój przydomek. Od 1918 roku walczyÅ‚ na wszystkich frontach wojny o niepodlegÅ‚ość. Swoje losy zwiÄ…zaÅ‚ z SuwaÅ‚kami w okresie miÄ™dzywojennym, bo wÅ‚aÅ›nie w grodzie nad CzarnÄ… HaÅ„cza stacjonowaÅ‚ do 1939 roku. Od 2020 roku jego tradycje przejÄ…Å‚ i z honorem kultywuje 2. Batalion CzoÅ‚gów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej imienia Tadeusza KoÅ›ciuszki.
ŹródÅ‚o i fot: UG SuwaÅ‚ki