21.08.2015

Gmina Suwałki za odrzuceniem zmian w prawie wodnym

Na najbliższej sesji Rady Gminy Suwałki (25.08.) radni mają poprzeć skierowany do posłów i senatorów apel Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej o odrzucenie niekorzystnych zdaniem samorządowców, zapisów w projekcie ustawy „Prawo wodne”, które „uderzają w finanse gmin”.

- Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt nowelizacji kompetencje w sprawie nadzoru nad spółkami wodnymi odbiera starostom i przekazuje je wójtom, jako zadanie własne gminy– tłumaczy Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki.- Oznacza to przerzucenie na samorząd gminy i jego budżet kosztów nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracyjnych oraz budowę i utrzymanie urządzeń odwadniających tereny zurbanizowane. Oznacza to też, że koszty tego działania pokrywać będą właściciele gruntów odnoszący korzyści z tych urządzeń. Zmiany te mogą okazać się niezgodne z Konstytucją RP, ale też pociągną za sobą nieoszacowane dziś skutki finansowe w postaci kosztów prowadzenia zadań przez gminę, jak i ewentualnej wypłaty odszkodowań dla właścicieli nieruchomości.

W apelu, który po przyjęciu przez Radę Gminy Suwałki skierowany zostanie do posłów i senatorów, rad i apelują o odrzucenie zapisów w prawie wodnym dotyczących:

  1. Przekazywania gminom zadań z zakresu utrzymania urządzeń melioracji  wodnych szczegółowych * jako zadanie własne oraz zadań z zakresu wykonywania i utrzymywania rowów odwadniających tereny zurbanizowane;
  2. Ograniczania kompetencji gmin w sprawach planowania przestrzennego przekazując je organom odpowiedzialnym za gospodarkę wodną
  3. Przekazywania gminom zadań marszałka województwa w zakresie ewidencji gruntów zmeliorowanych i urządzeń melioracji wodnych szczegółowych ujętych w zbiory danych przestrzennych bez pomocy finansowej państwa
  4. Przekazywania gminom zadań z zakresu planowania przestrzennego dotyczących zagrożeń powodziowych i ryzyka powodziowego bez uprzedniego oszacowania szkód ich wdrożenia jak też zagwarantowania odszkodowań dla właścicieli nieruchomości. 

xxxxx

* Art. 73. Urządzenia melioracji wodnych szczegółowych (Dz.U.2015.0.469 t.j. - Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne)

1. Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych zalicza się:

1) rowy wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie,

1a) drenowania,

2) rurociągi o średnicy poniżej 0,6 m,

3) stacje pomp do nawodnień ciśnieniowych,

4) ziemne stawy rybne,

4a) groble na obszarach nawadnianych,

5) systemy nawodnień grawitacyjnych i ciśnieniowych

- jeżeli służą celom, o których mowa w art. 70 melioracje wodne - pojęcie, podział, ewidencja, ust. 1.

2. Przepisy dotyczące urządzeń melioracji wodnych szczegółowych stosuje się odpowiednio do:

1) fitomelioracji oraz agromelioracji;

2) systemów przeciwerozyjnych;

3) zagospodarowania zmeliorowanych trwałych łąk lub pastwisk;

4) zagospodarowania nieużytków przeznaczonych na trwałe łąki lub pastwiska.

 

fot: www.mojepodlasie.pl

udostępnij na fabebook
21.08.2015, 10:47:36

rybak

gospodarką rybacką powinien zajmować się samorząd gminy i pieniądze z dzierżaw powinne wpływać do samorządów a nie na utrzymanie urzędników w Warszawie.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.10.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie