W centrum Bakałarzewa, przy miejscu straceń dwunastu członków Armii Krajowej bądź Ich współpracowników odbył się uroczysty apel. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie rodzin pomordowanych: Helena Sitnik, Alicja Stylińska, Teresa Fiedorowicz, Krzysztof Fiedorowicz, chor. Przemysław Garncarek i sierż. Hubert Fiedorowicz.
UroczystoÅ›ci zgromadziÅ‚y również przedstawicieli duchowieÅ„stwa, wojska, powiatu suwalskiego ze starostÄ… i wicestarostÄ… na czele, samorzÄ…dowców z pobliskich gmin, radnych i mieszkaÅ„ców gminy.
Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali specjalny program artystyczny. Pod pomnikiem pomordowanych złożono wieńce.Odczytany też został list wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego. Całkowity koszt tabliczek i nowego krzyża sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.
25 maja 1944 roku w Bakałarzewie zginęli:
-
Wincenty Brzozowski z Pełel?
-
Józef Byner (ur. 1899 w Bydgoszczy), miÄ™dzywojenny policjant w Krasnopolu, w czasie wojny chyba Å‚Ä…cznik AK, aresztowany przez gestapo 19 października 1943 roku, wiÄ™ziony w Ragnecie (Ragnicie) a w Tylży zostaÅ‚ skazany na karÄ™ Å›mierci.
-
Jan Ciechanowicz, lat 18 zabrany z Tartaczyska.
-
Józef Koncewicz z Serskiego Lasu (lat 31), aresztowany w październiku 1943 roku. W zwiÄ…zku z podziemnÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… Józefa, jego żona zostaÅ‚a dotkliwie pobita przez Niemców.
-
Stanisław Gajdziński z Gib.
-
Antoni KozÅ‚owski (ur. 1912 roku w MaÅ‚ych Raczkach), inżynier, czynny czÅ‚onek polskiego podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego, aresztowany w 1943 roku ze wsi Kompocie (parafia PuÅ„sk). RozpoznaÅ‚ go mój dziadek.
-
Stefan Krajewski z Gib.
-
Wacław Sapieha z Gib.
-
Józef Sobolewski z Suchej Wsi.
-
Tumanowski z Muł, leśniczy.
-
Balita z Podliszek.
-
BolesÅ‚aw Å»ukowski z Konstantynówki, przedwojenny uÅ‚an w SuwaÅ‚kach, walczyÅ‚ w kampanii wrzeÅ›niowej 1939 roku, później czÅ‚onek AK, aresztowany w lutym w 1944 roku i wiÄ™ziony w SuwaÅ‚kach i DziaÅ‚dowie. Cześć Ich pamiÄ™ci!