18.07.2024

Gmina Raczki. Szereg inwestycji jest w trakcie realizacji, w planach kolejne

Lato to nie tylko okres wakacji i urlopów, ale też czas wzmożonych prac drogowych i remontowych.W gminie Raczki część prac dobiega końca, niektóre są w fazie przetargowej, inne na etapie opracowywania dokumentacji.

I tak, jak wylicza Piotr Gajda, Wójt Gminy Raczki, kończy się remont drogi przez Małe Raczki. Drogę żwirową zastąpiła nawierzchni asfaltowa. Koszt modernizacji tego odcinka wyniósł 1 mln 766 tys. złotych.

Niebawem nastąpi odbiór zakończonych prac związanych z przebudową ulicy przy przystanku PKS w Raczkach. Wykonano m.in. nową nawierzchnię asfaltową dogi, chodników oraz zatoki przystankowej. Całość kosztowała około 780 tys. złotych.

Rozpoczęły się prace na drodze w Małych Raczkach przy trasie do Olecka (Ogrodniki). Tam również drogę żwirową, do granicy lasu, zastąpi nawierzchnia  betonowa. Na przebudowę tej drogi gmina planuje przeznaczyć 1 mln 570 tys. złotych.

Znacznie więcej, bo ponad 3 mln 276 tys. złotych, kosztować ma przebudowa drogi w Koniecborze z mostem przez rzekę Szczeberkę. Przetarg wygrało przedsiębiorstwo z Augustowa.

Z kolei rozbudowa drogi Wierciochy – Szczodruchy kosztować ma 1 mln 277 tys. złotych, ale – jak podkreśla Wójt - póki co umowa nie jest podpisana.

- Zakładaliśmy, że przeznaczymy na ten cel większe środki. Oferta wykonawcy opiewała na mniejszą sumę - mówi P. Gajda.

Urząd Gminy w Raczkach przygotowuje się do budowy nowej fontanny. Obecna spotkała się z krytyką ze strony wielu mieszkańców, wymaga również dość kłopotliwej konserwacji. Powstanie nowa, płaska, podświetlana fontanna, szacowany koszt 950 tys. złotych. Inwestycja zostanie sfinansowana z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

- Trwa postępowanie przetargowe, jesteśmy po otwarciu ofert. Planujemy, że prace zakończą się w przyszłym roku, a fontanna uruchomiona zostanie wraz z początkiem sezonu. Wstrzymaliśmy się również z poprawą nawierzchni wyremontowanego rynku. Wymaga on naprawy. Inwestycja objęta jest gwarancją, także wykonawca jest zobowiązany dokonać poprawek, ale nie chcemy w sezonie komplikować pracy przedsiębiorcom, którzy i tak narzekali na przedłużające się prace – tłumaczy Wójt Piotr Gajda.

Szykuje się również duża inwestycja związana z gospodarką wodno-ściekową w gminie Raczki. Samorząd otrzymał dotację z PROW na prace obejmujące trzy części: modernizację stacji uzdatniania wody w Raczkach, modernizację przepompowni oraz na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Dowspudzie.

- Wniosek na ten cel został złożony dwa lata temu, ale wówczas nie otrzymaliśmy dofinansowania. Po zwiększeniu puli środków, udało się nam „załapać”, ale ceny uległy już zmianie. W rezultacie – musieliśmy dokonać zmian w budżecie – opowiada P. Gajda.

Całość prac kosztować ma około 4 mln 900 tys. złotych, z czego 2 mln 850 tys. zł stanowić będzie dofinansowanie.

W najbliższym czasie Urząd chce zmodernizować hydrofornię w Wierciochach, wybudować zestaw hydroforowy w Moczydłach oraz wymienić zbiorniki retencyjne wraz z komorą zasuw na ujęciu Raczkach. Ogłoszony został przetarg na wykonanie powyższych robót, otwarcie ofert pod koniec lipca.

Prace drogowe i wodno-kanalizacyjne to nie wszystko. Urząd Gminy Raczki ogłosił również przetargi m.in. na wymianę kotłowni na gazową pod budynkiem gminy (z kotłowni ogrzewany jest również pobliski budynek GOK-u) oraz na modernizację budynku szkoły podstawowej w Raczkach.

- Musimy dokonać kolejnych zmian adresowanych do dzieci najmłodszych, do przedszkolaków. Planujemy również odświeżyć elewację szkoły, ogrodzenie, powstanie nowy plac zabaw, zgodnie z obecnymi wymogami – dostosowany również do potrzeb dzieci niepełnosprawnych oraz wykonać nową zewnętrzną kotłownią gazową wraz z przebudową instalacji centralnego ogrzewania i wodociągowej. Jeśli chodzi o mniejsze inwestycje, wymienić można wymianę opraw z sodowych na ledowe, m.in. w Bakaniuku, Suchej Wsi, na plaży w Raczkach i Sidorach, łącznie 110 opraw. Wyremontowaliśmy również schody prowadzące pod most kolejowy. Brakuje tam jeszcze poręczy, ale całość wygląda już znacznie lepiej. Właściwie zakończyliśmy kolejny etap usuwania eternitu. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy transport i utylizację eternitu dla osób, które nie korzystały z dofinansowania w ramach programu KPO, w tym roku wywieziony został eternit z posesji, na których realizowany był ten program. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie usuwania eternitu na kolejne lata – tłumaczy P. Gajda.

Jak mówi, ważną kwestią, która wymagać będzie szerszych konsultacji z mieszkańcami, jest budowa żłobka z częścią przedszkolną w Raczkach.

- Znalezienie dofinansowania na budowę to jedna sprawa, ale równie ważne jest utrzymanie placówki. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie, temat musimy dokładnie „przegadać” i przeanalizować głównie pod kątem liczby dzieci, które objęte byłyby opieką naszego żłobka i tu liczę na dobrą współpracę z rodzicami. Poza tym uważam, że pod budynkiem żłobka należy wybudować miejsce schronienia, których brakuje w Raczkach – tłumaczy.

 (just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie