Papieskie ogrody w Wigrach byÅ‚y miejscem tegorocznego „ÅšwiÄ™ta chleba” czyli dożynek Gminy SuwaÅ‚ki i parafii w Wigrach.
ChcÄ™ siÄ™ podzielić tym chlebem ze wszystkimi mieszkaÅ„cami naszej gminy, chcÄ™ aby ten podziaÅ‚ byÅ‚ sprawiedliwy. Niech chleba nie zabraknie w naszej gminie i kochanej Ojczyźnie – mówiÅ‚ Tadeusz ChoÅ‚ko, wójt gminy SuwaÅ‚ki, caÅ‚ujÄ…c dożynkowy bochen chleba przekazany przez starostów dożynek LucynÄ™ i Piotra Malarewiczów, rolników, hodowców drobiu ze Starego Folwarku.
„W chÅ‚opie żyje i odradza siÄ™ naród, z niego czerpie swÄ… siÅ‚Ä™ paÅ„stwo. On najwiÄ™cej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego paÅ„stwa.” – te sÅ‚owa Wincentego Witosa na niedzielnych dożynkach Gminy SuwaÅ‚ki powtarzane byÅ‚y wiele razy.
Podobnie jak cytaty z homilii Jana PawÅ‚a II ze spotkania z polskimi rolnikami w 1997 roku w KroÅ›nie: „OddajÄ™ hoÅ‚d spracowanym rÄ™kom polskiego rolnika. Tym rÄ™kom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywaÅ‚y chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia byÅ‚y gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
„Dzisiaj potrzebna jest polskiej wsi mÄ…dra i odpowiedzialna polityka rolna paÅ„stwa. DopÅ‚aty bezpoÅ›rednie, tylko częściowo rekompensujÄ… straty, jakie ponoszÄ… nasi rolnicy wskutek niskich cen zbóż, owoców i warzyw. W tym roku sÄ… one zdecydowanie za niskie, a bierność obecnego rzÄ…du niepokoi i smuci. Różnice cen pÅ‚odów ziemi i artykułów spożywczych, które kupujemy w sklepach sÄ… zbyt duże. Sprawia to, że produkcja rolna jest maÅ‚o opÅ‚acalna, a ceny żywnoÅ›ci sÄ… zbyt wysokie. – w liÅ›cie skierowanym do suwalskich rolników napisaÅ‚ JarosÅ‚aw ZieliÅ„ski, poseÅ‚ PiS. - To siÄ™ musi zmienić. Chce my nadal mieć na naszych stoÅ‚ach polski chleb, paÅ„stwo wiÄ™c nie może pozwalać na to, aby nasz rynek zalewaÅ‚ import pÅ‚odów rolnych z innych krajów. PamiÄ™tajmy też, że tak jak nasi ojcowie powinniÅ›my dzielić siÄ™ chlebem z tymi, którzy go nie majÄ….”
W konkursie na najlepszy „Tradycyjny chleb” zwyciężyÅ‚ bochen upieczony przez CecyliÄ™ KutyÅ‚o z BiaÅ‚ej Wody.
W czasie uroczystości nagrodzono 20 rolników z terenu gminy, a są to: Karol Piotr Chomicz z Korobca, Stanisław Chomicz z Korklin, Józef Dermont z Wasilczyk, Dariusz Józef Jasiński z Zielonego Kamedulskiego, Kazimierz Kolenkiewicz z Gawrych Rudy, Wacław Kramkowski z Tartaku, Waldemar Krzesicki z Kropiwnego Starego, Paweł Majewski z Cimochowizny, Piotr Malarewicz ze Starego Folwarku, Józef Nowosadko z Tartaku, Bogdan Orchowski z Turówki Starej, Marcin Poświatowski z Leszczewka, Paweł Zbigniew Przekop z Poddubówka, Marek Raczkowski z Brodu Nowego, Karol Rynkiewicz z Osinek, Szczepan Sawicki z Turówki Nowej, Zenon Sobolewski z Przebrodu, Janusz Wasilewski z Niemcowizny, Sławomir Wojciechowski z Potaszni oraz Teresa i Jan Zdancewicz z Lipniaka.
Nagrody odebrali też laureaci konkursu na „Przydomowy ogródek”: Jadwiga Letkiewicz z Krzywego (I miejsce), Magdalena Zakrzewska z PiertaÅ„ (II miejsce), Katarzyna BuczyÅ„ska z Tartaku (III miejsce) oraz Agnieszka Kalinowska z MaÅ‚ej Huty i Janina Baraniewicz z Gawrych Rudy (wyróżnienia).
W części artystycznej wystąpiły zespoły ludowe z Litwy i gminy Suwałki, a także zespoły młodzieżowe z Suwałk. Gwiazdą wieczoru był Polski Elvis Show. Imprezie towarzyszyły wystawy sprzętu rolniczego, prezentacje instytucji obsługujących rolnictwo oraz kiermasz produktów i przetworów rolnych.
Festyn realizowany był w ramach projektu pn. "Wakacyjne spotkania z Suwalszczyzną", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013".