Dobiega końca tegoroczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w Suwałkach. 12 lipca szkoły ogłosiły listy przyjętych. Choć w systemie informatycznym figurują informacje o wolnych miejscach, w praktyce raczej na próżno szukać ich w liceach i większości klas technicznych w Suwałkach.
Jak informuje Kamil Sznel z suwalskiego ratusza, w szkoÅ‚ach biorÄ…cych udziaÅ‚ w naborze elektronicznym, dla których organem prowadzÄ…cym jest Miasto SuwaÅ‚ki, a także w szkoÅ‚ach niepublicznych i publicznych prowadzonych przez inne organy, przygotowano 2 217 miejsc. W naborze wzięło udziaÅ‚ 1109 absolwentów gimnazjum oraz 1211 absolwentów szkoÅ‚y podstawowej. WÅ›ród ubiegajÄ…cych siÄ™ o przyjÄ™cie do poszczególnych oddziaÅ‚ów byli mieszkaÅ„cy SuwaÅ‚k, a także kandydaci z Olecka, Augustowa, GoÅ‚dapi, Giżycka czy WÄ™gorzewa. Do szkóÅ‚ niezakwalifikowanych zostaÅ‚o Å‚Ä…cznie 203 kandydatów.
Aktualnie trwa nabór uzupeÅ‚niajÄ…cy. Do 19 lipca 2019 r. do godz. 16.00 kandydaci mogÄ… skÅ‚adać wnioski do szkóÅ‚, które dysponujÄ… wolnymi miejscami. SzkoÅ‚y biorÄ…ce udziaÅ‚ w naborze elektronicznym dysponujÄ… Å‚Ä…cznie 260 wolnymi miejscami.
Jak pokazujÄ… statystyki chÄ™tnych, do I Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego z OddziaÅ‚ami DwujÄ™zycznymi, w którym przygotowano 160 miejsc, aplikowaÅ‚o 381 osób. NajwiÄ™cej mÅ‚odych ludzi wybieraÅ‚o klasÄ™ z rozszerzonÄ… liczbÄ… godzin z matematyki, geografii i jÄ™zyka angielskiego. ChciaÅ‚o siÄ™ w niej uczyć 181 osób. PrzyjÄ™to 32. Dużym zainteresowaniem cieszyÅ‚a siÄ™ również klasa ze zwiÄ™kszonÄ… liczbÄ… godzin z jÄ™zyka polskiego i jÄ™zyka angielskiego. AplikowaÅ‚o do niej 164 kandydatów.
W II Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym o 160 miejsc walczyÅ‚o 536 kandydatów, z czego 201 zaznaczyÅ‚o II LO jako szkoÅ‚Ä™ pierwszej preferencji. NajwiÄ™kszym zainteresowaniem cieszyÅ‚a siÄ™ klasa z „rozszerzonÄ…” geografiÄ… i jÄ™zykiem angielskim. ChciaÅ‚o siÄ™ w niej uczyć 241 osób. Po ponad 200 absolwentów ubiegaÅ‚o siÄ™ o miejsce w klasach matematyczno-fizycznej i z rozszerzonym jÄ™zykiem polskim i kulturÄ… antycznÄ…. Do każdej z klas, podobnie jak w I LO przyjÄ™to po 32 kandydatów.
- W systemie rekrutacyjnym można znaleźć, że sÄ… u nas cztery wolne miejsca, ale jest to już wÅ‚aÅ›ciwie nieaktualna informacja. Kandydaci donieÅ›li oryginaÅ‚y Å›wiadectw – mówi Romuald Borkowski, dyrektor ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ nr 2 w SuwaÅ‚kach. - Mimo wszystko uważam tegoroczny nabór za udany. Dobrze, że nasz organ prowadzÄ…cy – UrzÄ…d Miasta w SuwaÅ‚kach, zdecydowaÅ‚ o utworzeniu dodatkowej klasy matematyczno-informatycznej. Mamy wiÄ™c w sumie cztery klasy dla absolwentów gimnazjów i pięć po ósmej klasie szkoÅ‚y podstawowej. Wszystkie zapeÅ‚niliÅ›my po pierwszym rozdaniu – opowiada.
Do wiÄ™kszoÅ›ci klas w II LO przyjÄ™to uczniów, którzy zdobyli minimum 120 punktów.
NaukÄ™ w III Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym z OddziaÅ‚ami DwujÄ™zycznymi chciaÅ‚o we wrzeÅ›niu rozpocząć 442 kandydatów. Tymczasem szkoÅ‚a mogÅ‚a przyjąć 128 osób. O tym, jaki byÅ‚ poziom mÅ‚odzieży, wiele mówi na przykÅ‚ad fakt, że do klasy 1 B – medycznej przyjÄ™to 30 osób, które miaÅ‚y Å›wiadectwa z wyróżnieniem, w tym piÄ™cioro laureatów lub finalistów olimpiad przedmiotowych, po 28 prymusów bÄ™dzie uczyć siÄ™ w klasach lingwistycznej i menadżerskiej. Åšrednio kandydaci mieli od 147, 63 do 159, 80 pkt. W klasie politechnicznej uczyć siÄ™ bÄ™dzie np. 24 chÅ‚opaków i siedem dziewczÄ…t, a w lingwistycznej 28 dziewczÄ…t i dwóch chÅ‚opaków.
Do Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego mundurowego przy ZakÅ‚adzie Doskonalenia Zawodowego przyjÄ™to 18 dziewczÄ…t i 15 chÅ‚opaków. Aby dostać siÄ™ do tej szkoÅ‚y, trzeba byÅ‚o mieć minimum 72, 5 pkt. Tymczasem Å›rednio kandydaci mieli ich 95,42, jedna z osób nawet 135,65. Mniej wystarczy, aby dostać siÄ™ do VI LO w Zespole SzkóÅ‚ Sióstr Salezjanek. SÄ… tam jeszcze wolne miejsca w dwóch klasach – humanistycznej i pedagogicznej. Åšrednio kandydaci do tych klas, a wÅ‚aÅ›ciwie kandydatki, bo jak dotÄ…d zgÅ‚osiÅ‚y siÄ™ same dziewczÄ™ta - miaÅ‚y po 102,90 i 85,25 pkt.
Jak już informowaliÅ›my, w Technikum nr 2 w Zespole SzkóÅ‚ nr 6 prawdziwe oblężenie przeżywaÅ‚y klasy technik informatyk i technik logistyk. W przypadku tej pierwszej i tak zostaÅ‚ utworzony drugi, dodatkowy oddziaÅ‚. O 64 miejsca walczyÅ‚o 229 chÄ™tnych. W klasie technik logistyk o jedno z 16 miejsc ubiegaÅ‚o siÄ™ 165 kandydatów, w klasie technik reklamy – 147. W sumie naukÄ™ w Technikum nr 2 chciaÅ‚o rozpocząć 470 kandydatów, w pierwszej preferencji 167. SzkoÅ‚a ma 128 miejsc.
Technikum nr 3 w Zespole SzkóÅ‚ Technicznych jako szkoÅ‚Ä™ pierwszego wyboru wskazaÅ‚y 204 osoby. OgóÅ‚em aplikowaÅ‚o 489 kandydatów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyÅ‚ siÄ™ kierunek technik mechatronik, a także technik grafiki i poligrafii cyfrowej.
W ZST przygotowano po pięć klas dla gimnazjalistów i absolwentów klas ósmych szkóÅ‚ w technikum i po dwie klasy w szkole branżowej.
- W tym roku klasy wielozawodowe cieszÄ… siÄ™ dużym powodyeniem. Mamy tak wielu chÄ™tnych, że być może bÄ™dziemy wnioskować do Prezydenta Miasta o utworzenie dodatkowych miejsc. MÅ‚odzież jest zainteresowana nawiÄ…zaniem umów z pracodawcami, pÅ‚atnymi praktykami. Widać, że powoli nastÄ™puje zmiana jeÅ›li chodzi o preferencje mÅ‚odzieży. Coraz bardziej interesujÄ… siÄ™ zdobyciem zawodu - mówi Anna MusiaÅ‚owicz, dyrektor ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Technicznych w SuwaÅ‚kach.
W sumie w ZST od wrzeÅ›nia uczyć siÄ™ bÄ™dzie 448 pierwszoklasistów. Jak mówi dyrektor MusiaÅ‚owicz, we wtorek leżaÅ‚o jeszcze 20 podaÅ„ uczniów, którzy czekajÄ…, aż zwolni siÄ™ miejsce.
Prawie 30 wolnych miejsc jest jeszcze w Zespole SzkóÅ‚ nr 4 w SuwaÅ‚kach. SzkoÅ‚a ksztaÅ‚ci na kierunkach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki i technologii żywnoÅ›ci, technik żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych.
W Technikum nr 5 w Zespole SzkóÅ‚ Sióstr Salezjanek zostaÅ‚y dwa miejsca wolne na kierunku technik organizacji turystyki i pięć na kierunku technik przemysÅ‚u mody.
Wolne miejsca czekajÄ… też w Zespole SzkóÅ‚ Centrum KsztaÅ‚cenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej. Co prawda kierunek technik weterynarii zostaÅ‚ zapeÅ‚niony, ale można aplikować na kierunki: technik żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych, technik rolnik, technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Trzy miejsca pozostaÅ‚y w technikum fryzjerskim w ZDZ.
Od kilkunastu po nawet czterdzieÅ›ci miejsc wolnych czeka na kandydatów w poszczególnych szkoÅ‚ach branżowych.
(just)