02.12.2013

Ile z miliarda euro trafi do Suwałk

Spotkaniem w Suwałkach zaplanowanym na 6 grudnia zakończą się konsultacje społeczne projektu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, w którym przewidziano dla województwa kwotę 1088 mln euro.
- Ten program w dużej części zaspokaja nasze najważniejsze cele inwestycyjne, bez lotniska i budowy lub modernizacji dróg osiedlowych – twierdzi Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.
A mieszkańcy marzą o Pułaskiego bez tir-ów, czyli takie jak na zdjęciu.

Władze Suwałk chcą pozyskać środki m.in. na:
-    uzbrojenie terenów w pobliżu węzła Suwałki  Południe i ożywienie gospodarcze w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, połączenie węzła Suwałki -Południe (koniec obwodnicy Augustowa) z drogą S 61 i budowa obwodnicy Suwałk do roku 2020
-    promocję i rozwój szkolnictwa zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy,
-    termomodernizację placówek oświatowych i budynków publicznych oraz poszerzenie udziału w programie termomodernizacji spółdzielni mieszkaniowych i ZBM
-    rozwój Parku Naukowo-Technicznego Polska-Wschód, powołanie funduszu kapitałowego wspierającego młodych przedsiębiorców i osoby rozpoczynające działalność gospodarczą
-    budowę trasy wschodniej, czyli połączenie ulicy Utrata z Pułaskiego przez Sejneńską i Północną,
-    rewitalizację centrum miasta
-    opracowanie i wdrożenie programów mających na celu zwiększenie społecznej aktywności mieszkańców.
 
Projekt nowego RPO podzielony jest na osiem osi tematycznych (plus Oś IX, czyli Pomoc Techniczna).

Oś I to działania na rzecz konkurencyjności gospodarki regionu (242,4 mln euro). Będzie m.in. wpierana działalność badawczo-rozwojowa, inwestycyjna i innowacyjna w przedsiębiorstwach. Wyszczególniono tu również oddzielną pomoc na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych w firmach. Zarezerwowano też pieniądze na utworzenie terenów inwestycyjnych. Specjalne działanie dedykowane jest rozwojowi przedsiębiorczości w gminach, położonych na obszarach Natura 2000 (bo tam trudniej prowadzić działalność gospodarczą).

Oś II stawia na rozwój przedsiębiorczości i aktywności zawodowej (122,5 mln euro). W projekcie przewidziano m.in. wsparcie na aktywizację osób bezrobotnych, samozatrudnienie, pomoc w powrocie do pracy po urlopach macierzyńskich czy wychowawczych. Zaplanowano również działania na rzecz podniesienia kwalifikacji pracowników w przedsiębiorstwach – ale przy tzw. podejściu popytowym, czyli to przedsiębiorca musi dostrzec potrzebę szkolenia swoich pracowników i dopiero wtedy zlecić wybranej przez siebie firmie szkolenie (a nie na odwrót, jak jest teraz).

Oś III koncentruje się na podnoszeniu kompetencji i kwalifikacji (80 mln euro). Celem jej jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji w przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego i dostosowania go do rzeczywistych potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy.

- W te cele wpisują się nasze palny związane z uzbrojeniem terenów przy strefie ekonomicznej i parku naukowo-technologicznym, co powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania przedsiębiorców inwestowaniem w Suwałkach – mówi Ł. Kurzyna. – Park i strefa mają wspomagać kształcenie kadr dla lokalnych przedsiębiorstw. To tu suwalscy studenci i uczniowie szkół zawodowych, a także uczestnicy kursów zawodowych maja zdobywać kwalifikacje ułatwiające znalezienie pracy.

Oś IV dotyczy poprawy dostępności transportowej (194 mln euro). Z tych pieniędzy będą mogły być realizowane przebudowy dróg wojewódzkich i budowa lotniska. Natomiast remonty dróg lokalnych (powiatowych i gminnych) mają być możliwe tylko w trzech przypadkach: jeśli prowadzą do tzw. sieci TEN-T (czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej, w naszym województwie zaliczają się do niej tylko dwie drogi krajowe: S8 i S61), do przejścia granicznego lub obszaru przemysłowego. Skąd te ograniczenia? Z uwagi na konieczność koncentracji ograniczonych środków na najpilniejszych inwestycjach, które mają przyczynić się do rozwoju gospodarczego województwa, a co za tym idzie do wyższych dochodów jego mieszkańców.

- W naszym przypadku w grę wchodzą droga krajowa S61 (z obwodnicą Suwałk i budową drogi Suwałki-Budzisko) i wojewódzka 663 Sedranki – Sejny. Niestety, z tej osi nie mamy raczej szans na pozyskanie pieniędzy na budowę suwalskiego lotniska – wyjaśnia zastępca prezydenta Suwałk. – Powód prosty – na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje w porty lotnicze, które będą w określonej perspektywie czasowej zaczną na siebie zarabiać. Nasze lotnisko, proszę nie mylić z portem lotniczym, przeznaczone będzie do użytku wyłącznego czyli obsługi lotów turystycznych, biznesowych, czarterowych. I nic poza tym.     

Oś V to akcent na gospodarkę niskoemisyjną (158,5 mln euro). Promowana będzie energetyka oparta na źródłach odnawialnych. Cel to nie tylko zwiększenie udziału oze, chodzi również o to, by właścicielami tych źródeł stali się mieszkańcy województwa, podlascy przedsiębiorcy (i czerpali z nich zyski). W ramach tej osi przewidziane jest również wsparcie na zwiększanie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (adresowane do spółdzielni, wspólnot).

Oś VI stawia na ochronę środowiska (70 mln euro). Zakłada ona m.in. inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej (realizacja Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych), gospodarki odpadami czy np. opracowywanie planów ochrony dla obszarów cennych przyrodniczo.

Z planowanych dla tej osi 70 mln euro Suwałk chcą pozyskać pieniądze na budowę silosów do składowania odpadów i ich spalarni, w której z odpadów produkowana byłaby energia termiczna i cieplna.

Oś VII zakłada poprawę spójności społecznej, w tym walkę z ubóstwem (75 mln euro). Jej celem będzie aktywna integracja osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem – poprzez podjęcie pracy, kształcenia. Rewitalizacja społeczna oraz rozwój szeroko rozumianego kapitału społecznego, czyli rozwój aktywności społecznej, będzie się odbywać przy zaangażowaniu społeczności lokalnych (RKLS - Rozwój kierowany przez lokalną społeczność).

Oś VIII zakłada inwestycje w infrastrukturę na potrzeby rozwijania usług użyteczności publicznej (107,5 mln euro), m.in. w szkołach, placówkach ochrony zdrowia (ale inwestycje te muszą być powiązane z wprowadzeniem wyższej jakości kształcenia czy usług medycznych).

ZIT Białystok – 68 mln euro w ramach Programu zostanie przeznaczone właśnie na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne aglomeracji białostockiej.

Swoje uwagi do RPOWP suwalczanie mogą zgłosić na spotkaniu 6 grudnia. Mieszkańcy województwa mają na to czas do 2.01.2014. Wystarczy wypełnić formularz zamieszczony na stronie http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl/konsultacje/konsultacje.html.
Po analizie uwag i wniesieniu ewentualnych poprawek program zaopiniuje Komitet Sterujący, a zatwierdzi Zarząd Województwa. Dopiero wówczas w Komisji Europejskiej rozpoczną się negocjacje nad ostatecznym kształtem RPOWP 2014-2020.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie