W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach odbyła się we wtorek uroczystość czepkowania. To symboliczne włączenie pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych do zawodu.
Czepki, albo symboliczne broszki w przypadku panów, otrzymaÅ‚o ponad czterdzieÅ›cioro studentów drugiego roku pielÄ™gniarstwa.
- Czepek to wyróżnik naszego zawodu. To symbol pokory wobec życia, choroby i cierpienia. Pierwsze czepkowanie odbyÅ‚o siÄ™ w 1911 roku – mówiÅ‚a podczas okolicznoÅ›ciowego wykÅ‚adu Alicja Skrocka, naczelna pielÄ™gniarek w Szpitalu Klinicznym DzieciÄ…tka Jezus w Warszawie.
ZaprosiÅ‚a przyszÅ‚ych suwalskich absolwentów do pracy w warszawskim szpitalu.
- Nasi absolwenci sÄ… poszukiwani przez pracodawców już w czasie pobierania nauki. Nie majÄ… kÅ‚opotów ze znalezieniem pracy, ani w Polsce, ani zagranicÄ… – podkreÅ›laÅ‚a Edyta Kimera, dyrektor Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ.
Statystyki dotyczące pracy pielęgniarek wskazują, że być może już za kilka lat szpitale będą dosłownie bić się o pielęgniarki i położne.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 280 314 pielÄ™gniarek, z czego 216 154 pracuje w zawodzie. Åšrednia wieku pielÄ™gniarki czy poÅ‚ożnej w Polsce, to okoÅ‚o 48 lat. W ciÄ…gu ostatnich 10 lat z kraju wyjechaÅ‚o 17 439 pielÄ™gniarek. W ubiegÅ‚ym roku spoÅ›ród 73 absolwentów pielÄ™gniarstwa PWSZ chęć wykonywania zawodu zgÅ‚osiÅ‚o zaledwie 21 osób. JedenaÅ›cie osób skreÅ›lono z ewidencji OkrÄ™gowej Izby PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych w SuwaÅ‚kach, bo wyjechaÅ‚y za granicÄ™. W suwalskim szpitalu pracujÄ… obecnie 333 pielÄ™gniarki i poÅ‚ożne, 80 procent z nich jest w wieku powyżej 45 lat.
Szacuje siÄ™, że w tym roku na emeryturÄ™ odejdzie 48 pielÄ™gniarek z naszego regionu. W 2016 uprawnienia emerytalne uzyska 57 pielÄ™gniarek i poÅ‚ożnych, a rok później – 41.
- Niedobór pielÄ™gniarek jest zauważalny od 2010 roku – mówiÅ‚a Anna Gryniewicz, przewodniczÄ…ca OkrÄ™gowej Izby PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych w SuwaÅ‚kach.
W Polsce na 1000 mieszkaÅ„ców przypada Å›rednio 5 pielÄ™gniarek. Dla porównania: w Szwajcarii 16, w Danii 15, 4 , a w Niemczech – 11,3.
Już za dwa, trzy lata w kraju będzie brakowało 60 860 pielęgniarek.
- Taka sytuacja wymaga natychmiastowych dziaÅ‚aÅ„ naprawczych, zwÅ‚aszcza w zakresie regulacji norm zatrudnienia oraz wynagrodzenia – podkreÅ›laÅ‚a Gryniewicz.
WspóÅ‚czesne pielÄ™gniarki to osoby z wyższym wyksztaÅ‚ceniem, stale podnoszÄ…ce swoje umiejÄ™tnoÅ›ci i kwalifikacje.
- Å»yczÄ™ wszystkim studentom, przyszÅ‚ym pielÄ™gniarkom i pielÄ™gniarzom wielkiej determinacji. To nie tylko piÄ™kny zawód. To misja. PosÅ‚annictwo – zwracaÅ‚a siÄ™ do studentów Skrocka.
(just)