W związku z tym, że pula pieniędzy przeznaczona na drugi nabór projektów (5,2 mln euro) z programu Interreg Polska - Białoruś - Ukraina nie została w pełni pokryta przez wybrane mikro-projekty, uruchomiony zostaje trzeci nabór wniosków.
Nabór rozpocznie siÄ™ 15 listopada 2019 i zakoÅ„czy 15 stycznia 2020 roku.
BÄ™dzie on również dedykowany mikro-projektom, celowi tematycznemu DZIEDZICTWO (priorytet 1.1 Promocja lokalnej kultury i historii i 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego).
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to II kwartał 2020.
Miejsce i sposób skÅ‚adania wniosków
Wniosek o dofinansowanie należy zÅ‚ożyć wyÅ‚Ä…cznie w formie elektronicznej, zgodnie z instrukcjÄ… wypeÅ‚niania wniosków, która bÄ™dzie stanowiÅ‚a zaÅ‚Ä…cznik do pakietu aplikacyjnego.
Podobnie jak w drugim naborze wniosków, nabór opiera siÄ™ na procedurze jednostopniowej. Beneficjenci wiodÄ…cy bÄ™dÄ… skÅ‚adali wnioski aplikacyjne, które podlegać bÄ™dÄ… ocenie przed ostatecznÄ… decyzjÄ… o dofinansowaniu.
Kto i na co może skÅ‚adać wnioski, kryteria wyboru projektów
Trzeci nabór bÄ™dzie otwarty wyÅ‚Ä…cznie w ramach dwóch priorytetów celu tematycznego Dziedzictwo:
Priorytet 1.1 Promocja kultury lokalnej i historii
Priorytet 1.2 Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego
Pełny pakiet aplikacyjny zostanie udostępniony na stronie Programu w dniu otwarcia naboru.
Wszystkie szczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce zasad tego naboru sÄ… dostÄ™pne na stronie internetowej Programu.
Dofinansowanie projektów ze Å›rodków Programu
Wysokość dofinansowania dla jednego mikroprojektu może wynieść od 20 000 do 60 000 EUR. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 90% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Ogólna pula Å›rodków przeznaczona na dofinansowanie projektów
Pula Å›rodków dostÄ™pnych w ramach konkursu wynosi nie mniej niż 1 224 000 EUR.
Konferencja inauguracyjna dla mikroprojektów
Konferencja Inauguracyjna dla mikroprojektów odbÄ™dzie siÄ™ w BiaÅ‚owieży w dniach 29-30 października 2019 r.
Ramowy program wydarzenia znajduje siÄ™, na stronie internetowej Programu.
Konferencja jest okazjÄ… do zaprezentowania obecnego stanu Programu, jego najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci, wymiany doÅ›wiadczeÅ„ i spotkania beneficjentów wszystkich mikroprojektów wybranych w ramach drugiego naboru wniosków.
Przygotowanie Programu na lata 2021-2027
Chociaż wydaje siÄ™, że obecny Program dopiero siÄ™ rozpoczÄ…Å‚, to już podjÄ™to prace nad przyszÅ‚Ä… edycjÄ… Programu na lata 2021-2027. Nowy Program bÄ™dzie realizowany w ramach celu „Europejska WspóÅ‚praca Terytorialna” polityki spójnoÅ›ci Unii Europejskiej (tzw. Interreg,) oraz nowego Instrumentu SÄ…siedztwa, WspóÅ‚pracy MiÄ™dzynarodowej i Rozwojowej, zastÄ™pujÄ…cego obecny Europejski Instrument SÄ…siedztwa.
11 października br. przedstawiciele Polski, BiaÅ‚orusi i Ukrainy po raz pierwszy spotkali siÄ™ w ramach Wspólnego Komitetu ProgramujÄ…cego (WKP). WKP utworzono w celu przygotowania nowego Programu. Przedstawiciele wÅ‚adz krajowych i regionalnych, a także instytucji reprezentujÄ…cych partnerów gospodarczych i spoÅ‚ecznych oraz spoÅ‚eczeÅ„stwo obywatelskie ze wszystkich trzech krajów sÄ… nominowani do WKP. NajwiÄ™kszym wyzwaniem dla WKP jest dostosowanie przyszÅ‚ego Programu do kluczowych potrzeb obszaru i zamieszkujÄ…cej go ludnoÅ›ci.
Z kolei 17 października 2019 r. w MiÅ„sku na BiaÅ‚orusi odbyÅ‚a siÄ™ XX MiÄ™dzynarodowa Konferencja Naukowa, pod tytuÅ‚em: „Problemy prognozowania i paÅ„stwowych regulacji w zakresie rozwoju spoÅ‚eczno-gospodarczego”. Konferencja zostaÅ‚a zorganizowana wspólnie z Programem i Instytutem Naukowo-Badawczym Ministerstwa Gospodarki Republiki BiaÅ‚orusi (RB).
WÅ›ród uczestników okrÄ…gÅ‚ego stoÅ‚u byli: przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych RB, Instytutu Naukowo-Badawczego Ministerstwa Gospodarki RB, MiÄ™dzynarodowego Centrum Pomocy Technicznej UE na BiaÅ‚orusi, wÅ‚adz regionalnych, Centrum Projektów Europejskich, WST, OddziaÅ‚u w BrzeÅ›ciu i urzÄ™dnicy celni.
Podczas sesji plenarnej dyrektor Centrum Projektów Europejskich, Leszek Buller podajÄ…c przykÅ‚ad Programu Polska - BiaÅ‚oruÅ› - Ukraina, mówiÅ‚ o perspektywach i możliwoÅ›ciach wspóÅ‚pracy transgranicznej jako czynniku rozwoju regionów. Kierownik WST, Andrzej SÅ‚odki przedstawiÅ‚ natomiast stan realizacji Programu. W trakcie tego wydarzenia swoimi dobrymi doÅ›wiadczeniami z realizacji projektów podzielili siÄ™ również beneficjenci z obwodu brzeskiego i grodzieÅ„skiego.
W ramach Konferencji, 18 października zorganizowano polsko-biaÅ‚oruski okrÄ…gÅ‚y stóÅ‚ w celu omówienia priorytetów rozwoju spoÅ‚eczno-gospodarczego biaÅ‚oruskich regionów w kontekÅ›cie wspóÅ‚pracy transgranicznej w zakresie przyszÅ‚ego Programu. Podczas dyskusji kierownik WST Andrzej SÅ‚odki przekazaÅ‚ informacje na temat gÅ‚ównych zaÅ‚ożeÅ„ prawnych perspektywy INTERREG 2021-2027, w której zostanie wdrożony nowy Program. PrzedstawiÅ‚ również wyniki ankiety dotyczÄ…cej wyboru celów i priorytetów na okres 2021-2027, którÄ… przeprowadziliÅ›my na stronie internetowej Programu oraz wÅ›ród wÅ‚adz krajowych i regionalnych Programu. Dyrektor Wykonawczy MiÄ™dzynarodowego Centrum Pomocy Technicznej Unii Europejskiej, Dina Goncharova przedstawiÅ‚a wyniki ankiety dotyczÄ…cej wyboru celów i priorytetów przyszÅ‚ego Programu przeprowadzonej wÅ›ród instytucji biaÅ‚oruskich. Uczestnicy mieli również okazjÄ™ do podzielenia siÄ™ swojÄ… opiniÄ… w sprawie nowego Programu i jego priorytetów.
Ankieta jest nadal dostępna i można zgłaszać uwagi i propozycje w kwestii przygotowania nowego Programu.
ŹródÅ‚o i fot: Sekretariat Programu Interreg Polska- BiaÅ‚oruÅ› – Ukraina
Na fot: Uczestnicy spotkania w Mińsku na Białorusi. Fot. Interreg