W Urzędzie Miejskim zorganizowano spotkanie z władzami spółdzielni oraz zarządcami wspólnot mieszkaniowych, które poświęcono gospodarowaniu odpadami wśród mieszkańców suwalskich „blokowisk”. To pokłosie wcześniejszego spotkania z 16 lipca br.
Głównym tematem wtedy jak i dziś było wdrożenie planu, który poprawi wskaźniki segregacji odpadów. Niestety największy z tym problem jest właśnie w budynkach wielorodzinnych.
- Wszystkie działania mają związek z nałożoną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku karą. To nie jest tylko problem Suwałk. Inne miasta w Polsce również otrzymały kary w związku z nieosiągnięciem wskaźników segregacji odpadów przez swoich mieszkańców. W przypadku Suwałk samorząd tylko za 2021 rok musi zapłacić 388.000 zł kary. Na razie w tej sprawie zostało złożone przez nas odwołanie – poinformował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który w ostatnich dniach wystosował pismo do wszystkich spółdzielni i zarządców z wnioskiem o zamknięcie wiat śmietnikowych oraz podanie harmonogramu przeprowadzenia tej czynności.
Na dziś najlepiej to wygląda w Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która zamknęła i objęła monitoringiem 100% swoich wiat. Najgorzej jest w ZBM TBS, który planuje wybudowanie ponad 20 wiat w tym i przyszłym roku. Pozostali zarządcy sukcesywnie zamykają swoje wiaty i dbają o ich wyposażenie w monitoring i oświetlenie.
Jak poinformował obecny na spotkaniu Jan Piasecki Dyrektor w PGK Suwałki porównując pierwsze półrocze 2023 do pierwszego półrocza 2024 roku widać ok 25% wzrost selekcji odpadów dzięki samemu zamknięciu wiat i zablokowaniu dostępu do nich dla osób postronnych.
1 sierpnia 2024r. rozpoczęły się skrupulatne kontrole wiat śmietnikowych w Suwałkach. Pierwsze wyniki są pozytywne i widać, że wysłane kilka tygodni temu ostrzeżenie odniosło efekt. Mimo to tak jak dotychczas – za brak segregacji – będą wręczane ostrzeżenia w postaci najpierw żółtej, później czerwonej kartki. Jeżeli to nie odniesie skutku do zarządcy będą kierowane decyzje ustalające stawkę opłaty podwyższonej za odbiór odpadów nieposegregowanych, która na dziś wynosi 82 zł od mieszkania.
Od 1 stycznia 2025 roku kolejną frakcją śmieci, która będzie musiała być segregowana są tekstylia. Prawdopodobnie będą one zbierane przez Punkty Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych, który w naszym mieście prowadzi PGO Suwałki. Nowością wprowadzoną od nowego roku będzie też system kaucyjny na butelki. Będą one musiały być oddawane w specjalnych automatach na terenie sklepów.
Źródło i fot. UM Suwałki
Fot. Suwalki24.pl