30.12.2021

Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny dotyka nastolatków i osoby dorosłe bez względu na płeć. Jego sposób leczenia wymaga od pacjenta nie tylko stosowania odpowiednich środków, ale również cierpliwości.

Niestety trądziku hormonalnego nie da się wyleczyć w łatwy i szybki sposób. Na szczęście postęp medycyny oraz przemysł kosmetyczny wychodzą naprzeciw osobom cierpiącym na trądzik hormonalny. Jakie są charakterystyczne objawy trądziku hormonalnego? Czy istnieją skuteczne naturalne sposoby na walkę z trądzikiem hormonalnym? Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

 Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jakie daje objawy trądzik hormonalny?
  • Trądzik androgenny- jak można z nim walczyć?
  • Jakie leczenie wdrażane jest w przypadku trądziku hormonalnego?
  • Jaki związek z trądzikiem hormonalnym mają męskie hormony płciowe?

Trądzik hormonalny to dolegliwość, choroba skóry, która rok rocznie dotyka bardzo wiele osób w Polsce. Niestety wpływa nie tylko na kondycje naszej skóry, ale także na naszą samoocenę. Na szczęście do walki z trądzikiem mamy coraz więcej środków w tym kosmetyki, które każdego dnia wspomagają nas aktywnie w walce z tą chorobą. Co ciekawe duży procent osób, które cierpią na różne dolegliwości skórne i nie są pewne, co tak naprawdę im dolega nawet nie wiedzą jak rozpoznać trądzik hormonalny.

Szybkie rozpoznanie problemu znacznie przybliża nas do wdrożenia efektywnego leczenia i lepszego wyglądu skóry.

Trądzik hormonalny leczy się niestety długo i wiąże się to z odpowiednią pielęgnacją skóry oraz szeroko zakrojoną diagnostyką. Leczenie trądziku hormonalnego możemy uzupełnić także naturalnymi naparami z ziół, o czym piszemy na końcu artykułu. Co jeszcze jest bardzo ważne w terapii trądziku pospolitego?

Przyczyny i objawy w trądziku hormonalnym

Określenie trądzik hormonalny naprowadza nas na powód, dla którego tak wiele osób w wieku nastoletnim i późniejszym cierpi na tę przypadłość. Kluczem są zmiany w tzw. gospodarce hormonalnej. Jak wiadomo największe zmiany zachodzą w naszym organizmie w okresie dojrzewania. Dlatego też nawet 80% nastolatków i nastolatek może cierpieć na trądzik hormonalny. Jak wynika z obserwacji specjalistów coraz częściej trądzik nie znika, kiedy nasz organizm dojrzeje. Może być naszą zmorą i koszmarem jeszcze nawet do 25 a nawet 35 roku życia.

Wróćmy jednak do problemów hormonalnych, które są źródłem nieprzyjemnych zmian skórnych.  Zaburzone wydzielanie części hormonów powoduje zmiany na skórze. Najczęściej dotyczy to takich hormonów i ich niepoprawnego wydzielania się jak dihydrotestosteronu i androstenediolu oraz testosteronu. Są to hormony steroidowe wydzielane przez nadnercza. Odpowiadają za właściwe wydzielanie łoju. W związku z tym ich nieprawidłowe wydzielanie się prowadzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Do tego dochodzi jeszcze nadprodukcja serum. Razem powoduje powstawanie trądziku hormonalnego.

Objawy trądziku hormonalnego, które powinny zwrócić naszą uwagę to brzydkie zaskórniki, guzki, krosty a nawet ropne torbiele na twarzy i szyi a nawet na dekolcie oraz plecach.

Często rozpoznanie trądziku hormonalnego sprawia nam trudność. Dlatego warto w przypadku wątpliwości udać się na wizytę do lekarza dermatologa, który po rozmowie z nami postawi właściwą diagnozę. Diagnoza trądziku hormonalnego pozwala lekarzowi na przepisanie odpowiednich środków farmakologicznych. W przypadku pacjentów powyżej 25 roku życia dermatolog zleca badania poziomu hormonów, ponieważ wyniki badan pomagają w opracowaniu jak najlepszej metody leczenia dla danego pacjenta. Bada się między innymi poziom prolaktyny, poziom hormonu tarczycy (TSH), poziom testosteronu całkowitego testosteronu wolnego, a także poziom DHEA, FSH, LH a nawet poziom insuliny. Podczas wykonywania badan poziomu hormonów kobiety muszą pamiętać, aby krew na badania została pobrana w odpowiednim dniu cyklu miesiączkowego. Takiej informacji powinien udzielić kobiecie lekarz prowadzący.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Warto pamiętać o tym, że trądziku nie da się wyleczyć w krótkim czasie. Niestety jest to choroba przewlekła, której pokonanie zajmuje czas. Leczenie trądziku może zająć nawet kilka miesięcy. W trakcie leczenia wykorzystywane są zarówno leki doustne jak i środki do użytku zewnętrznego tj. maści i kremy. Specyfiki te mogą zawierać w swoim składzie różne substancje między innymi antybiotyki.

Odpowiednie kosmetyki a trądzik hormonalny

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej ma niebagatelne znaczenie dla kondycji skóry. W codziennej pielęgnacji duże znaczenie ma właściwe oczyszczanie skóry z pomocą odpowiednich kosmetyków dla cery trądzikowej. Skóra trądzikowa powinna być także odpowiednio nawilżona. W sklepach dostępne są kosmetyki dedykowane osobom zmagającym się z trądzikiem. Dodatkowo można posiłkować się także naturalnymi sposobami walki z trądzikiem. Można wykorzystać niektóre zioła takie jak liść pokrzywy czy, skrzyp polny. Zmiany skórne wywołane trądzikiem niełatwo jest leczyć jednak kompleksowa diagnoza połączona z odpowiednim leczeniem i pielęgnacją skóry, daje naprawdę dobre rezultaty.

(material partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie