10.02.2017

Jak prawidłowo segregować śmieci, by pomóc naturze?

Od zawsze tam gdzie pojawiał się człowiek pojawiały się też odpady. Wraz ze wzrostem liczby ludzi na Ziemi, rozwojem technologii oraz przemysłu, odpadów jest coraz więcej, a w dodatku są one coraz trwalsze. Rozkład niektórych może trwać nawet kilkaset lat! W efekcie góry śmieci rosną, a przyroda nie potrafi sobie sama poradzić z ich szybkim usunięciem. Co więc możemy zrobić, by pomóc naturze uporać się z problemem, którego jesteśmy przyczyną? Jak każdy z nas, we własnym domu, może stać się przyjacielem natury?

W 2015 roku zebrano w Polsce w sumie 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowi wzrost o 5,2% w stosunku do roku 2014. Na jednego mieszkaÅ„ca naszego kraju przypadaÅ‚o ich Å›rednio 283 kg.[1] Zebrane odpady trafiajÄ… na wysypiska Å›mieci, niestety jednak, nie zawsze te legalne. Wciąż bowiem istnieje spory problem nielegalnych wysypisk, których w roku 2015 zlikwidowano aż 14 322.[2]

 Andrzej Kruszewicz, polski ornitolog i podróżnik, dyrektor warszawskiego ZOO, zaÅ‚ożyciel StoÅ‚ecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz ekspert wspierajÄ…cy akcjÄ™ „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – Nielegalne wypiska Å›mieci sÄ… bardzo niebezpieczne dla Å›rodowiska. Nie posiadajÄ… odpowiednich zabezpieczeÅ„, przez co szkodliwe substancje trafiajÄ… do gleby, a nawet wód gruntowych. W przypadku wysypisk legalnych, podlegajÄ…cych kontroli przez różnego rodzaju instytucje, takie jak Sanepid, Å›mieci od podÅ‚oża oddziela np. warstwa wytrzymaÅ‚ej folii zabezpieczajÄ…cej i żużlu, dziÄ™ki czemu nie ma niebezpieczeÅ„stwa przedostania siÄ™ groźnych substancji w gÅ‚Ä…b ziemi. W dodatku na „dzikie” wysypiska trafiajÄ… gÅ‚ównie Å›mieci nieposegregowane, a wiÄ™c także te wyjÄ…tkowo niebezpieczne dla Å›rodowiska, np. baterie, leki czy opakowania po Å›rodkach chemicznych. PamiÄ™tajmy też, że niekontrolowane wysypiska np. w lasach to także Å›miertelne zagrożenie dla chÄ™tnie pojawiajÄ…cych siÄ™ w takich miejscach ptaków i innych zwierzÄ…t.

Jak prawidłowo segregować odpady?

W Polsce, w 2015 roku do recyklingu trafiÅ‚o 26,4% wszystkich odpadów komunalnych (2 867 tys. ton).[3] Å»eby Å›mieci mogÅ‚y zostać przeznaczone do powtórnego wykorzystania, należy je odpowiednio segregować już w naszych domach. W ten sposób odzyskamy surowce potrzebne do wytworzenia nowych produktów, jednoczeÅ›nie przyczyniajÄ…c siÄ™ do ochrony Å›rodowiska naturalnego, a także do zmniejszenia niepotrzebnego zużycia wody i energii. Jedna szklana butelka odzyskana i ponownie wprowadzona do obiegu pozwala na oszczÄ™dność energii potrzebnej do Å›wiecenia 100 W żarówki przez 4 godziny. Zużyte Å›wietlówki można prawie w caÅ‚oÅ›ci (80-90%) wykorzystać powtórnie do wyprodukowania nowych Å›wietlówek, a z 700 aluminiowych puszek może powstać nowy rower. [4]  Jak wiÄ™c widać, zasady segregowania Å›mieci po prostu opÅ‚aca siÄ™ znać.

Aby prawidÅ‚owo segregować odpady, zwracajmy uwagÄ™ na opisy i kolory pojemników. PrzykÅ‚adowo do niebieskich wrzucamy papier, do zielonych szkÅ‚o kolorowe, a do biaÅ‚ych szkÅ‚o bezbarwne. PamiÄ™tajmy jednak, że do pojemników na szkÅ‚o trafia tylko tzw. szkÅ‚o opakowaniowe i nie wolno do nich wrzucać np. żarówek, luster czy porcelany. Z kolei żóÅ‚te pojemniki sÅ‚użą do przechowywania odpadów z plastiku, a czerwone przeznaczone sÄ… dla aluminium. Koniecznie zgniatajmy puszki i plastikowe butelki, aby zajmowaÅ‚y jak najmniej miejsca. Do pojemników na plastik wrzucajmy też opakowania z surowców, których nie da siÄ™ rozdzielić, np. karton po soku. Te, które rozdzielić można, jak np. opakowanie po jogurcie, rozdzielamy: osobno wieczko, które trafi do pojemnika na metal i plastikowy kubeczek do pojemnika na odpady z plastiku. PamiÄ™tajmy też, by nie myć odpadów, które majÄ… trafić do poszczególnych pojemników. To tylko niepotrzebna strata wody! PozostaÅ‚e odpady, niepodlegajÄ…ce segregacji wrzucamy do czarnych pojemników na odpady mieszane.

Uwaga! Zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Ministra Åšrodowiska, które wchodzi w życie od dnia 1 lipca 2017, zarówno odpady plastikowe, jak i metalowe oraz wielowarstwowe trafiać bÄ™dÄ… do pojemników koloru żóÅ‚tego. Od tego dnia pojawiać siÄ™ też zacznÄ… pojemniki brÄ…zowe, do których trafiać powinny odpady ulegajÄ…ce biodegradacji, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem bioodpadów. [5]

Nie wszystkie śmieci na śmietnik

Jednak nie wszystkie Å›mieci możemy wrzucić po prostu do kolorowych kontenerów lub kosza na odpady mieszane. Niektóre przedmioty czy urzÄ…dzenia zostaÅ‚y wyprodukowane z udziaÅ‚em zwiÄ…zków chemicznych lub substancji, które sÄ… wyjÄ…tkowo szkodliwe dla Å›rodowiska. Do tej grupy należą np. sprzÄ™ty elektroniczne i elektryczne czy żarówki i Å›wietlówki, które zawierajÄ… rtęć. Powinny one trafić do specjalnych punktów zbiórki selektywnej. W takie miejsce zawozimy też odpady o wiÄ™kszych gabarytach, jak np. meble. Poza tym, wiele sklepów oferuje odbiór starego, zużytego sprzÄ™tu elektronicznego w przypadku zakupu nowego. Z kolei baterie i akumulatory mogÄ… być wrzucane wyÅ‚Ä…cznie do specjalnych pojemników, które znajdujÄ… siÄ™ w wielu sklepach, czy nawet szkoÅ‚ach i firmach. Przeterminowane leki to także wyjÄ…tkowo niebezpieczne substancje, które powinny zostać natomiast wrzucone do specjalnego pojemnika w aptece. W aptekach można też oddawać stare termometry rtÄ™ciowe. 

Recykling w domu

Ogromna wiÄ™kszość Å›mieci wyprodukowanych w 2015 roku w Polsce, bo aż prawie 82% (8 889 tys. ton) pochodziÅ‚a z gospodarstw domowych.[6] Dlatego warto pamiÄ™tać, że każdy nasz wybór, każda decyzja zakupowa ma wpÅ‚yw na to, jak szybko i w jakiej iloÅ›ci produkujemy Å›mieci, z którymi nastÄ™pnie bÄ™dziemy musieli siÄ™ uporać. Warto wiÄ™c na co dzieÅ„ stosować kilka prostych zasad, które sprawiÄ…, że liczba odpadów znacznie zmaleje, a te które powstanÄ… Å‚atwiej bÄ™dzie unieszkodliwić lub odzyskać.

IdÄ…c na zakupy zabierzmy ze sobÄ… torbÄ™ wielorazowego użytku, zamiast korzystać z reklamówek, które rozkÅ‚adać siÄ™ mogÄ… nawet kilkaset lat. W sklepie zastanówmy siÄ™, czy aby na pewno potrzebny jest nam dany produkt. Najlepiej na zakupy przyjść z listÄ…. DziÄ™ki temu nie bÄ™dziemy marnować zakupionego w nadmiarze jedzenia. Warto też kupować opakowania zbiorcze, dziÄ™ki czemu zmniejszamy liczbÄ™ zużytych pudeÅ‚ek czy butelek. Korzystajmy, jeÅ›li to tylko możliwe z artykuÅ‚ów wielokrotnego użytku, np. drugie Å›niadanie pakujmy do plastikowego pojemnika zamiast każdego dnia zużywać kolejne metry papieru czy folii. Przedmiotom, które na pierwszy rzut oka wydajÄ… siÄ™ niepotrzebne można dać czÄ™sto drugie życie. Plastikowa butelka przyda siÄ™ do podlewania kwiatów, a plastikowe pudeÅ‚ka do przechowywania drobiazgów. Z kolei pomalowany farbami do szkÅ‚a sÅ‚oik czy szklana butelka mogÄ… stać siÄ™ niepowtarzalnym wazonem. Warto w szukanie pomysÅ‚ów na wykorzystanie materiaÅ‚ów wtórnych zaangażować caÅ‚Ä… rodzinÄ™, a zwÅ‚aszcza dzieci, które majÄ… niemal nieograniczonÄ… wyobraźniÄ™. Nie wyrzucajmy też ubraÅ„, których nie bÄ™dziemy nosić, a wciąż sÄ… w dobrym stanie. W wielu miejscach możemy spotkać specjalne pojemniki na używanÄ… odzież. W ten sposób pomagamy zarówno Å›rodowisku, jak i innym, bardziej potrzebujÄ…cym ludziom. Także książki mogÄ… zyskać drugie życie w bibliotekach, a zabawki w domach dziecka.

Jak dodaje Andrzej KruszewiczJeÅ›li chcemy, aby na naszej planecie żyÅ‚o siÄ™ dobrze zarówno ludziom, jak też zwierzÄ™tom i roÅ›linom, to warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć ilość odpadów oraz zwiÄ™kszyć ich ponowne wykorzystanie. ZachÄ™cam do spojrzenia na siebie i swoje nawyki, zwÅ‚aszcza te codzienne, wydawaÅ‚oby siÄ™ drobne, które jednak majÄ… duże znaczenie w skali globalnej. ZachÄ™cam też do korzystania z materiaÅ‚ów akcji edukacyjnych, takich jak np. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, ksztaÅ‚tujÄ…cych proekologicznÄ… Å›wiadomość dzieci, które przecież już wkrótce zacznÄ… odpowiadać za losy naszej planety.



[1] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”

[2] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”

[3] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”

[4] ŹródÅ‚o: www.przyjacielenatury.pl, MateriaÅ‚y edukacyjne dla nauczycieli przedszkoli.

[5] ŹródÅ‚o: www.dziennikustaw.gov.pl/du/2017/19/1

[6] GUS, Gospodarka odpadami komunalnymi. „Infrastruktura komunalna w 2015 r.”

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.22.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie