29.11.2014

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

W sobotę, 29 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Zakupów. Na niecały miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia warto zastanowić się nad ilością nabywanych przez nas produktów i usług. Zdarza się, że robimy zakupy pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad domowym budżetem.

JeÅ›li nie dysponujemy gotówkÄ…, korzystamy z karty kredytowej. W ten sposób Å‚atwo tracimy kontrolÄ™ nad wydatkami. To może doprowadzić do nadmiernego zadÅ‚użenia. Jak rozważnie korzystać z karty kredytowej, radzi Rejestr DÅ‚użników ERIF BIG S.A.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca 2014 roku liczba wydanych kart kredytowych w Polsce przewyższaÅ‚a 6 milionów, a wielkość zaciÄ…gniÄ™tych na nich kredytów wyniosÅ‚a 12,2 mld zÅ‚*. SpoÅ›ród kredytów zaciÄ…gniÄ™tych za pomocÄ… kart kredytowych ponad 13% to kredyty zagrożone brakiem możliwoÅ›ci spÅ‚aty zobowiÄ…zania.

- Kiedy zaczynamy traktować limit na karcie kredytowej jak dodatkowe pieniÄ…dze, z których możemy skorzystać w każdej chwili, tracimy kontrolÄ™ nad swoimi wydatkami – mówi Agnieszka Salach z Rejestru DÅ‚użników ERIF BIG S.A. – Warto pamiÄ™tać, że niespÅ‚acone zobowiÄ…zanie na karcie kredytowej może skutkować negatywnym wpisem do biura informacji gospodarczej.

Zalety karty kredytowej

Posiadanie karty kredytowej pozwala na korzystanie z wygodnego i szybkiego kredytu na okreÅ›lony w umowie limit, bez koniecznoÅ›ci każdorazowego skÅ‚adania dokumentów i ubiegania siÄ™ o pożyczkÄ™ lub kredyt. SÅ‚owem – mamy dostÄ™p do dodatkowych pieniÄ™dzy i to bez formalnoÅ›ci. DziÄ™ki karcie możemy realizować transakcje bezgotówkowe nawet wtedy, gdy w danej chwili nie posiadamy Å›rodków na koncie. Dodatkowo, zazwyczaj przez ok. 50 dni (w zależnoÅ›ci od banku) wydane Å›rodki finansowe nie podlegajÄ… oprocentowaniu. PÅ‚atność kartÄ… kredytowÄ… wymagana jest w przypadku zakupu niektórych usÅ‚ug, np. rezerwacji biletów lotniczych, czy wypożyczenia auta za granicÄ…. Aby móc korzystać z zalet, jakie daje nam karta kredytowa, należy z rozsÄ…dkiem niÄ… zarzÄ…dzać i przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad.  

Pięć zasad korzystania z karty kredytowej

Zasada 1

Zapoznaj siÄ™ ze wszystkimi warunkami zwiÄ…zanymi z posiadaniem i używaniem karty kredytowej. Przede wszystkim przeanalizuj dokÅ‚adnie taryfÄ™ prowizji i opÅ‚at. CzÄ™sto można być zwolnionym z opÅ‚aty za użytkowanie karty, jeÅ›li speÅ‚ni siÄ™ konkretne warunki. Na przykÅ‚ad wystarczy wykonać okreÅ›lonÄ… liczbÄ™ transakcji na danÄ… kwotÄ™ w ciÄ…gu miesiÄ…ca lub roku. Dlatego zastanów siÄ™, czy jesteÅ› w stanie speÅ‚nić te wymagania. Z drugiej strony przemyÅ›l, czy karta kredytowa faktycznie jest Ci potrzebna. JeÅ›li nie, po co ponosić koszty posiadania „kredytówki”?

Zasada 2

Pamiętaj, że zakupy robione za pomocą karty kredytowej, to nic innego jak zakupy na kredyt. Ważne, aby uwzględnić spłatę zaciągniętego kredytu przy planowaniu budżetu na kolejne miesiące.

Zasada 3

Zawsze staraj siÄ™ spÅ‚acić caÅ‚Ä… sumÄ™ zadÅ‚użenia w okresie bezodsetkowym. JeÅ›li przekroczysz ten termin, odsetki zaczynajÄ… być naliczane poczÄ…wszy od daty zrealizowania transakcji. Podobnie wyglÄ…da sytuacja w przypadku, gdy spÅ‚acisz tylko minimalnÄ… ratÄ™ kredytu. Wiele osób wpada wÅ‚aÅ›nie w puÅ‚apkÄ™ tzw. „kwoty minimalnej” – spÅ‚aca tylko najmniejszÄ… wymagalnÄ… sumÄ™. W ten sposób zadÅ‚użenie na karcie prawie siÄ™ nie zmienia i coraz trudniej je uregulować. Dlatego też warto korzystać ze spÅ‚aty „kwoty minimalnej” tylko w wyjÄ…tkowych sytuacjach, gdy czeka nas sporo wydatków. Jednak w kolejnych miesiÄ…cach najlepiej jest przeznaczać jak najwiÄ™cej pieniÄ™dzy na spÅ‚atÄ™ zadÅ‚użenia na karcie kredytowej. W ten sposób szybciej spÅ‚acimy caÅ‚ość.

Zasada 4

Zwróć uwagÄ™ na rozróżnienie miÄ™dzy transakcjami gotówkowymi i bezgotówkowymi dokonywanymi za pomocÄ… kart kredytowych. JeÅ›li np. wypÅ‚acamy pieniÄ…dze z bankomatu, banki czÄ™sto naliczajÄ… wysokÄ… prowizjÄ™. Ważne jest również to, że w przypadku takiej operacji nie obowiÄ…zuje tzw. okres bezodsetkowy. Część banków pobiera również prowizjÄ™ za przelew Å›rodków z rachunku karty kredytowej na inny rachunek.

Zasada 5

PrzeglÄ…daj wyciÄ…gi i analizuj historiÄ™ rachunku karty. DziÄ™ki temu bÄ™dziesz mógÅ‚ na bieżąco sprawdzać wysokość salda zadÅ‚użenia, wymaganÄ… minimalnÄ… kwotÄ™ spÅ‚aty oraz jej termin. Warto również weryfikować, czy wszystkie transakcje zarejestrowane na karcie byÅ‚y faktycznie przez ciebie wykonywane. Gdy coÅ› siÄ™ nie zgadza, od razu skontaktuj siÄ™ z bankiem. WyciÄ…g możesz otrzymywać w formie wydruku pocztÄ… tradycyjnÄ… lub na adres e-mail. WiÄ™kszość banków umożliwia również dostÄ™p do rachunku karty za pomocÄ… bankowoÅ›ci elektronicznej, co pozwala na bieżąco kontrolować wydatki.

Przy rozsÄ…dnym korzystaniu karta kredytowa może być Å›rodkiem wspomagajÄ…cym zachowanie pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej w domowym budżecie – mówi Agnieszka Salach z Rejestru DÅ‚użników ERIF BIG S.A. – Trzeba jednak pamiÄ™tać, że wirtualne pieniÄ…dze wydaje siÄ™ Å‚atwo. Ich spÅ‚ata jest już trudniejsza.

* Informacja o kartach płatniczych - II kwartał 2014, Narodowy Bank Polski, październik 2014.

***
Biura informacji gospodarczej działające w Polsce:

Nazwa i strona internetowa

Właściciele i ilość posiadanych akcji BIG

Siedziba BIG

Rejestr DÅ‚użników ERIF BIG S.A.

www.erif.pl  

KRUK S.A. (100% akcji) – najwiÄ™ksza polska firma zarzÄ…dzajÄ…ca wierzytelnoÅ›ciami

 

Warszawa

Krajowy Rejestr DÅ‚ugów BIG S.A.

www.krd.pl

MaÅ‚gorzata Kaczmarski – osoba fizyczna

(100% akcji)

Wrocław

BIG InfoMonitor S.A.

www.infomonitor.pl

BIK S.A., ZwiÄ…zek Banków Polskich*

 

Warszawa

KBIG S.A.

www.kbig.pl

Deltavista International AG

(100% akcji)

Kraków

*BIG Infomonitor nie ujawnia w KRS iloÅ›ci akcji posiadanych przez poszczególnych akcjonariuszy (dane z KRS – stan na 18.09.2013)

                                                                                                                                                                                                                                                          

Rejestr DÅ‚użników ERIF BIG S.A. to jedno z czterech dziaÅ‚ajÄ…cych w Polsce biur informacji gospodarczej. Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dÅ‚użnikach posiadajÄ…cych zalegÅ‚e zobowiÄ…zania, a także o podmiotach, które terminowo regulujÄ… zobowiÄ…zania. Zamieszczenie negatywnych informacji w Rejestrze DÅ‚użników ERIF może utrudniać lub uniemożliwiać dÅ‚użnikom korzystanie z produktów bankowych, uzyskiwanie pożyczek, zakupów ratalnych, czy zawieranie umów z dostawcami usÅ‚ug np. telekomunikacyjnych. Sumienni pÅ‚atnicy majÄ… natomiast możliwość potwierdzenia swojej wiarygodnoÅ›ci finansowej. Po wejÅ›ciu w życie nowej Ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostÄ™pnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych informacje o nierzetelnych pÅ‚atnikach może, przy zachowaniu warunków opisanych w ustawie, zamieszczać praktycznie każdy przedsiÄ™biorca i osoba fizyczna. Rejestr DÅ‚użników ERIF wspóÅ‚pracuje z dużymi przedsiÄ™biorstwami, instytucjami finansowymi, a także z firmami z sektora MÅšP z różnych branż gospodarki. W gronie klientów Rejestru DÅ‚użników ERIF znajdujÄ… siÄ™ również. fundusze sekurytyzacyjne, jednostki samorzÄ…du terytorialnego i spóÅ‚ki prawa handlowego dziaÅ‚ajÄ…ce na rzecz gmin.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.10.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie