11.11.2024

Jedziesz na Litwę? Od poniedziałku wzmożone kontrole kierowców ciężarówek i autobusów

W tym tygodniu, od poniedziałku do niedzieli funkcjonariusze litewskiej policji i litewskiego Urzędu Bezpieczeństwa Transportu będą prewencyjnie sprawdzać kierowców samochodów ciężarowych i autobusów oraz stan techniczny tych pojazdów na terenie całego kraju.

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na jazdę drugim pasem autostrady A1 Wilno-Kowno-Kłajpeda – na odcinkach, na których taki ruch jest zabroniony dla pojazdów ciężkich.

11-17 listopada kontrola prewencyjna użytkowników dróg zainicjowana przez Europejską Sieć Policji Drogowej ROADPOL ( Europejska Sieć Policji Drogowej ) będzie odbywać się na terenie całego kraju – stan techniczny pojazdów ciężarowych (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 t) i autobusów, trzeźwość kierowców, zostanie sprawdzone użycie pasów bezpieczeństwa, przestrzeganie dozwolonej prędkości, pracy i odpoczynku, procedury przewozu ładunku i innych wymagań lub posiadanie niezbędnych dokumentów.

Litewska Policja, odpowiadając na doniesienia o ignorowaniu przez kierowców ciężarówek znaków drogowych, zainstalowanych na autostradach, zabraniających jazdy drugim pasem na niektórych odcinkach dróg, będzie uważnie monitorować zachowanie kierowców na autostradzie A1.

- Funkcjonariusze sprawdzą, czy zachowanie kierowców ciężarówek i autobusów na drodze nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, czy spełniają wymogi przepisów ruchu drogowego i czy posiadają odpowiednie dokumenty - mówi Vytautas Grašys, dyrektor Biura Porządku Publicznego Urzędu Miejskiego. Departament Policji podlegający Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej.

Tu należy uważać

Zabrania się wjazdu ciężarówkom drugim pasem ruchu na odcinku autostrady A1 pomiędzy Wilnem a Kownie, gdzie panuje największe natężenie ruchu (odcinek od Grigiszki 17,8 km do 99 km w kierunku rosnącym kilometrów i od 97 km do Wilna w kierunku malejących kilometrów).

- Kiedy kierowcy samochodów ciężarowych próbują wyprzedzić na pierwszym pasie inny samochód ciężarowy jadący z podobną prędkością, utrudniają ruch, a nawet zagrażają pojazdom, które mogą jechać po autostradach szybciej niż samochody ciężarowe. Takie naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców ciężarówek i autobusów mogą spowodować poważne zagrożenie dla innych kierowców i pasażerów. Dlatego takie działania kontrolne są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg- mówi wiceminister transportu Mindaugas Tarnauskas.

Podczas kontroli funkcjonariusze Litewskiego Urzędu Bezpieczeństwa Transportu będą mogli na podstawie danych z tachografu sprawdzić, czy kierujący pojazdem ciężarowym, jadąc drugim pasem ruchu, nie przekroczył dozwolonej prędkości.

Policja przypomina

Policja przypomina , że ​​samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz zestawy tych pojazdów z przyczepą, autobusy z przyczepą mogą poruszać się po autostradach i autostradach z prędkością nieprzekraczającą 90 km/h, po drogach o na nawierzchni asfaltowej lub betonowej – z prędkością nieprzekraczającą 80 km/h, na pozostałych drogach – z prędkością nieprzekraczającą 70 km/h.

Autobusami bez przyczepy (w tym szkolnymi) na autostradach – z prędkością nieprzekraczającą 100 km/h, na autostradach – z prędkością nieprzekraczającą 90 km/h, na drogach o nawierzchni asfaltowej lub betonowej – z prędkością nieprzekraczającą 80 km/h, na pozostałych drogach – z prędkością nie większą niż 70 km/h.

Wypadki

Kierowcy ciężarówek i autobusów spowodowali w tym roku 246 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 19 osób, a 284 użytkowników dróg zostało rannych.

Według danych Systemu Informacji o wypadkach drogowych, tylko w ciągu 10 miesięcy br. kierowcy pojazdów ciężarowych (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony) spowodowali 115 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 19 osób, a 128 uczestników ruchu drogowego zostało rannych. Kierowcy autobusów spowodowali 131 wypadków drogowych, w których 156 osób zostało rannych.

Taka akcja prewencyjna została zorganizowana w tym roku już po raz trzeci. W 2024 roku przeprowadzono kontrole pojazdów ciężarowych i autobusów na drogach kraju w dniach 19-25 lutego oraz 13-19 maja. Łącznie skontrolowano blisko 7 tys. pojazdów i wykryto 280 wykroczeń drogowych, z czego 270 popełnili kierowcy ciężarówek i 10 kierowcy autobusów.

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Komunikacji RL 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.02.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie