Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych – przypomina ZUS.
ObowiÄ…zkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracajÄ…cych z zagranicy zostaÅ‚a wprowadzona wraz z tymczasowym zamkniÄ™ciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać siÄ™ o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiÅ‚ek chorobowy finansowany z ubezpieczenia spoÅ‚ecznego.
PoczÄ…tkowo kwarantanna obowiÄ…zywaÅ‚a tylko osobÄ™, która wróciÅ‚a z zagranicy. Obecnie dotyczy również osób, które wspólnie z niÄ… zamieszkujÄ… lub gospodarujÄ…. W tym celu osoba wracajÄ…ca z zagranicy przekazuje dane domowników do PaÅ„stwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiana wynika z rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia okreÅ›lonych ograniczeÅ„, nakazów i zakazów w zwiÄ…zku z wystÄ…pieniem stanu epidemii.
Na podstawie tych przepisów również domownicy osoby wracajÄ…cej z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywajÄ… obowiÄ…zkowÄ… kwarantannÄ™, majÄ… prawo do wypÅ‚aty Å›wiadczeÅ„ chorobowych. BÄ™dzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiÅ‚ek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego.
- PodstawÄ… do wypÅ‚aty zasiÅ‚ku w tej sytuacji jest oÅ›wiadczenie o odbywaniu obowiÄ…zkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobÄ… powracajÄ…cÄ… z zagranicy. OÅ›wiadczenie należy zÅ‚ożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakoÅ„czenia kwarantanny – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Wzór oÅ›wiadczenia jest dostÄ™pny na stronie internetowej www.zus.pl. Pracownik skÅ‚ada oÅ›wiadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowÄ™-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ… powinny dostarczyć oÅ›wiadczenie do ZUS – mogÄ… to zrobić przez internet, na Platformie UsÅ‚ug Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej ZakÅ‚adu jest instrukcja, jak to zrobić.
Pracodawcy, którzy wypÅ‚acajÄ… Å›wiadczenia, a także ZUS mogÄ… zweryfikować dane zawarte w oÅ›wiadczeniu w sanepidzie. JeÅ›li paÅ„stwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypÅ‚acajÄ…cy jej Å›wiadczenie chorobowe (pracodawcÄ™, zleceniodawcÄ™ albo ZUS).
- Prawo do Å›wiadczeÅ„ chorobowych podczas kwarantanny majÄ… osoby objÄ™te ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiÄ™biorcy mogÄ… otrzymać Å›wiadczenia, jeÅ›li opÅ‚acajÄ… dobrowolne skÅ‚adki chorobowe – dodaje rzeczniczka ZUS.
ZUS przypomina, że osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiÅ‚ek chorobowy lub opiekuÅ„czy, nie może wykonywać jednoczeÅ›nie pracy. WyjÄ…tkiem sÄ… osoby wykonujÄ…ce zawody medyczne, które w czasie kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych Å›wiadczÄ… pracÄ™ zdalnÄ… na rzecz podmiotu wykonujÄ…cego dziaÅ‚alność leczniczÄ… lub udzielajÄ… Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych w ramach telemedycyny albo które pobierajÄ… dodatkowy zasiÅ‚ek opiekuÅ„czy w zwiÄ…zku z zamkniÄ™ciem placówki i Å›wiadczÄ… pracÄ™ w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od pracy w zwiÄ…zku z opiekÄ… nad dzieckiem.
Zmiana przepisów, która weszÅ‚a w życie 1 kwietnia 2020 roku, zezwala tym osobom na pracÄ™ zdalnÄ… we wskazanym zakresie bez utraty prawa do Å›wiadczeÅ„ chorobowych albo na pracÄ™ poza normalnymi godzinami pracy bez utraty prawa do zasiÅ‚ku opiekuÅ„czego.
ZUS województwa podlaskiego