Już tylko nielicznym polskie gospodarstwo rolne kojarzy się z rozpadającą się chatą pokrytą strzechą, brakiem dostępu do prądu i wodą czerpaną ze studni. Sam rolnik zaś, to już nie chłop w gumiakach siedzący na wozie, czy baba w chustce z koszykiem jajek na ręku. Obecny rolnik to najczęściej wykształcony przedsiębiorca z biznesplanem, który większość prac rolnych wykonuje przy pomocy maszyn.
I choć sprzęty te nie są zbyt reprezentatywne, to ich wartość często przekracza ceny wysokiej klasy samochodów. Szerokie możliwości rozwoju tego typu przedsiębiorstw oraz zyski płynące z trafnych inwestycji, powodują wzrost zainteresowania tym sektorem gospodarki wśród coraz większej ilości osób z młodego pokolenia i nie tylko. Dużą rolę w rozwoju gospodarstw rolnych odgrywa także moda na zdrowe produkty regionalne, na które wciąż jest duży popyt, pomimo tego, iż ich ceny są znacznie wyższe od cen produktów oferowanych w supermarketach.
Ale prowadzenie gospodarstwa nie jest takie proste jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście bardzo ważna jest wiedza i doświadczenie, ale bez odpowiedniego wkładu finansowego nie ma co liczyć na zyski. Co prawda młodzi rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, ale aby je otrzymać należy spełniać określone warunki. Jednym z nich, według Ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 roku, jest posiadanie kwalifikacji rolniczych. Bez tych uprawnień osoby, które chcą założyć lub rozwijać istniejące już gospodarstwo, nie tylko nie mają możliwości uzyskania pomocy finansowej, ale przede wszystkim nie mogą kupić ziemi rolnej, co jest przecież warunkiem koniecznym przy zwiększenia zysków.
Uprawnienia rolnicze można nabyć, np. po ukończeniu kierunku technik turystyki wiejskiej. Bezpłatne szkoły tego typu prowadzi ogólnopolska sieć szkół policealnych „Żak”. Posiada ona ponad osiemdziesiąt placówek w całym kraju, dzięki czemu można uczęszczać na szkolenia do najbliższego miasta, co jest dużym atutem. Same zajęcia prowadzone są w trybie zaocznym, a spotkania odbywają się w co drugi weekend, tak by nie kolidować z pracą. Oprócz dokumentu potwierdzającego nabycie kwalifikacji, podczas kształcenia, można zdobyć lub pogłębić wiedzę na temat, np. produkcji rolniczej, podstaw przedsiębiorczości, czy też usług agroturystycznych. Aby zapisać się do szkoły, wystarczy zgłosić się do najbliższego sekretariatu lub wypełnić formularz zgłoszeniowy przez Internet, na stronie http://www.zak.edu.pl/formularz.
Co ważne, aby rozpocząć naukę nie trzeba posiadać świadectwa maturalnego, wystarczy ukończenie szkoły średniej.
Czy warto prowadzić gospodarstwo rolne? Z pewnością warto skorzystać z możliwości, które otwierają nową drogę do rozwoju biznesu. Tym bardziej, że moda na rodzime produkty nie przemija, a wręcz przeciwnie. Dzięki temu trendowi niewielkie gospodarstwa przeistaczają się w duże dochodowe przedsiębiorstwa. Może warto zakasać rękawy i wziąć sprawy w swoje ręce!
Tekst sponsorowany