Kilkuset uczestników wzięło udział w debacie dotyczącej przemocy rówieśniczej. To uczniowie suwalskich szkół, z którymi w auli PWSZ spotkał się Gerard Bah, policjant, inicjator wielu kampanii społecznych, świetny mówca i motywator.
Spotkanie z młodzieżą było jednym z elementów X Suwalskiej Kampanii „Białej Wstążki”. Oprócz tego pedagodzy szkolni uczestniczyli w specjalnych warsztatach dotyczących Metod Wspólnej Sprawy MWS, czyli sposobu działania w związku z przemocą i dręczeniem w szkole.
Kampania, której współorganizatorem jest suwalska Uczelnia, włącza się w międzynarodową Kampanię „Białej Wstążki” - największą na świecie kampanię, mająca na celu powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Biała Wstążka jest tu symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Jest także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć wobec przemocy.
Przesłanie Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki, zawarte w hasłach przewodnich ostatnich 10 lat, rozszerza jej ideę na budowanie relacji międzyludzkich opartych na wzajemnym szacunku i życzliwości, bez przemocy.
2010 – „Męski – to znaczy delikatny wobec każdej kobiety”
2011 – „Przemocy mówię NIE”
2012 – „Wyjdź z cienia przemocy”
2013 – „Przemoc orężem ludzi słabych”
2014 – „Tato, synu… porozmawiajmy o mocy bez przemocy”
2015 – „Każdy chłopak wie, że dziewcząt nie krzywdzi się”
2016 – „Źródłem mocy rodzina bez przemocy”
2017 – „Jesteśmy żyjemy, czujemy”
2018 – „Szanuję – buduję – jestem fair”
Oprócz spotkań z młodzieżą w ramach tegorocznej kampanii zaplanowano jeszcze m. in.: happening „Biała róża dla kobiety” (4 grudnia – Ulica Chłodna), wieczór poezji „Mężczyźni kobietom” (4 grudnia - „Rozmarino”).