27.12.2019

Kaliningrad - Polska. Gubernator obwodu z dyplomatami także o Puńsku, Bakałarzewie i Filipowie

W rządzie regionalnym obwodu kaliningradzkiego odbyło się tradycyjne świąteczne spotkanie gubernatora z szefami instytucji dyplomatycznych obcych krajów.

W wydarzeniu uczestniczyła także minister-szef regionalnej agencji ds. stosunków międzynarodowych i międzyregionalnych Alla Iwanowa.

66 tysięcy „elektronicznych” turystów

Gubernator Anton Alichanow mówił o wynikach pracy w 2019 roku. Ważną innowacją było wprowadzenie elektronicznego mechanizmu wizowego, który zaczął działać 1 lipca tego roku i obejmuje obywateli 53 krajów, w tym Polski. Wiza elektroniczna wydawana jest na okres 30 dni, licząc od daty wydania i upoważnia do pobytu w obwodzie kaliningradzkim do ośmiu dni od daty wjazdu.

- Do grudnia tego roku złożono prawie 80 tysięcy wniosków z 50 krajów. Ponad 66 tysięcy obcokrajowców przybyło do regionu dzięki wizom elektronicznym - powiedział szef regionu. -Uproszczenie reżimu wizowego pozwala większej liczbie obcokrajowców zapoznać się z Rosją, zobaczyć na własne oczy życie regionu kaliningradzkiego zarówno z turystycznego punktu widzenia, jak i ewentualnej współpracy i dalszej interakcji w różnych kierunkach –mówił gubernator.

Współpraca transgraniczna

Anton Alichanow zauważył również, że trwają aktywne prace w ramach programów współpracy transgranicznej.

- W ciągu roku wybrano 24 projekty do realizacji w ramach programu Rosja-Litwa 2014-2020 i 29 projektów w ramach programu Rosja-Polska 2014-2020. Przypomnę, że jednym z pierwszych projektów, które uzyskały aprobatę, była przebudowa Muzeum Kristionasa Donelaitisa (Kristijonas Donelaitis ur. 1 stycznia 1714 w Lasdinehlen koło Gąbina, zm. 18 lutego 1780 w Tollmingkehmen koło Gołdapi - litewski ksiądz luterański i poeta oświeceniowy - przyp.red)), w którym już rozpoczęto aktywne prace remontowe. Rozszerzenie współpracy z regionami najbliższych krajów jest uwzględnione w priorytetach polityki rządu regionalnego w zakresie działań międzynarodowych - podkreślił gubernator.

Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie Anna Nowakowska zauważyła, że ​​ten rok był bardzo nasycony interakcjami między regionem a polskimi województwami.

- Najważniejszą rzeczą jest praca w ramach programu współpracy transgranicznej w takich obszarach jak „Dziedzictwo kulturowe ”, „Środowisko”i „Dostępność". Z przyjemnością zauważam realizację projektu dotyczącego ścieżkach rowerowych. Obwód kaliningradzki jest bardzo interesujący, szczególnie dla turystów - zauważyła.

Przypomnijmy, że Projekt pn.„Poprawa infrastruktury drogowej w gminach Puńsk Bakałarzewo-Filipów-Svietlogorsk”, którego liderem jest gmina Puńsk, został sklasyfikowany przez Wspólny Komitet Monitorujący Programu Interreg Polska - Rosja na pierwszym miejscu listy rankingowej.

Wartość całego projektu opiewa na 2,7 mln euro, w tym na działania inwestycyjne 2,5 mln euro. Oprócz budowy dróg, będą spotkania transgraniczne, wizyty studyjne, szkolenia w zakresie zasad ruchu drogowego.

Dofinansowanie z funduszy UE wynosi w tym programie aż 90 procent.

W gminie Puńsk zostanie zmodernizowany 5,5-kilometrowy odcinek droga Sankury- Buda Zawidugierska - Poluńce (od jednej strony granicy polsko - litewskiej do drugiej). Gmina otrzymała na ten cel 680 tys. euro. Prace rozpoczną się i zakończą w 2020 roku.

Na tej trasie, po likwidacji PGR w Poluńcach, mieszka już niezbyt wielu ludzi, ale droga - ze względu na je przygraniczne położenie - jest bardzo uczęszczana. Stąd konieczność jej modernizacji.

Gmina Filipów otrzymała natomiast dofinansowanie do przebudowy drogi w miejscowości Tabałówka. Zadanie obejmuje poszerzenie pasa drogowego oraz przebudowę drogi z nawierzchni żwirowej na bitumiczną o długości 2 km. Wartość inwestycji na terenie gminy Filipów ok.1,7 ml zł.

W gminie Bakałarzewo wyremontowanych zostanie około 4,2 km dróg gminnych we wsiach: Płociczno (dwa odcinki) i Zajączkowo Folwark.

Po stronie rosyjskiej partnerem jest Swietłogorsk, gdzie też będą modernizowane drogi.

 

Swietłogorsk to miasto na prawach rejonu w obwodzie kaliningradzkim. Do rejonu zalicza się także osady nadmorskie Jantarnyj i Primorje. Miejscowość wypoczynkowa i sanatoryjna.

W obwodzie kaliningradzkim w przyszłym roku, z różnych źródeł finansowania, przebudowanych zostanie kilkadziesiąt kilometrów dróg. To dobra wiadomość dla odwiedzających ten region, do którego można już dostać się na podstawie bezpłatnych wiz elektronicznych.

Planuje się, że w przyszłym roku w ramach programu „Bezpieczne drogi wysokiej jakości” będzie kontynuowany remont autostrady regionalnej Kaliningrad- Połessk i rozpocznie się przebudowa kolejnego odcinka tej drogi o długości ponad 22 km. Ponadto władze planują zmodernizować drogę Sowieck-Gusiew o długości 46,7 km oraz odcinek drogi Kaliningrad-Zelenogradsk. Ten ostatni ma zostać oddany do użytku do 1 września 2020 roku.

Wybrano już wykonawców przebudowy tras regionalnych: dwóch odcinków dróg Kaliningrad-Połessk; Sowieck-Gusew i Kaliningrad-Zelenogradsk.

Tak zwana ”droga śmierci”, czyli odcinek Sowieck-Gusiew, będzie kosztowała 125 mln rubli.

Do 2024 r. planowane jest doprowadzenie do stanu normatywnego co najmniej 85 proc. dróg aglomeracji kaliningradzkiej.

Kaliningradzka strefa ekonomiczna

Władze obwodu kaliningradzkiego zachęcają do inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej.

W 2019 roku rejestr inwestorów w kaliningradzkiej SSE został uzupełniony o 46 nowych projektów inwestycyjnych. Prawie połowa projektów inwestycyjnych w 2019 roku, to zakłady produkcyjne o wartości inwestycji od 50 milionów do 130 milionów rubli. W 2019 roku 11 firm skorzystało z preferencyjnego opodatkowania inwestycji w technologie informatyczne w obwodzie kaliningradzkim. Razem inwestują 16,9 miliona rubli i tworzą 263 miejsca pracy. Większość nowych rezydentów IT zajmuje się opracowywaniem oprogramowania, w tym do dzielenia się i udostępniania samochodów, usług kurierskich, transportu kolejowego.

Rezydentem z najwyższymi deklarowanymi inwestycjami w 2019 roku był Miratorg Zapad. Zainwestuje 5,3 miliarda rubli na zwiększenie mocy produkcyjnych w obwodzie guriewskim w zakresie produkcji półproduktów mięsnych. W rezultacie prawie pięćset osób dostanie pracę.

- Jedną z kluczowych nowych (od 2018 roku) korzyści z inwestowania SSE jest prawie trzykrotnie zmniejszona w porównaniu ze średnim poziomem składka ubezpieczeniowa w Rosji. W pierwszych trzech latach firmy, które uzyskały status rezydenta w Kaliningradzkiej SSE po 1 stycznia 2018 r., otrzymują znaczne oszczędności na obowiązkowych płatnościach z tytułu ubezpieczenia emerytalnego, społecznego i zdrowotnego. Dlatego motywujemy do tworzenia wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy o wysokich zarobkach. W przyszłości takie miejsca pracy zapewnią bardziej namacalny efekt podatkowy i jako całość zwiększą potencjał kadrowy regionu” - powiedział Dmitrij Kuskow, szef administracji SSE Obwodu Kaliningradzkiego.

 

 

Ogółem w rejestrze inwestorów w SSE w obwodzie kaliningradzkim jest obecnie 237 projektów inwestycyjnych o całkowitej wielkości deklarowanych inwestycji w pierwszych trzech latach realizacji - 126,2 mld rubli.

Polski Bal w Kaliningradzie

W milionowym obwodzie kaliningradzkim żyje w sumie 97 narodowości i grup etnicznych. Największa z nich to Rosjanie, którzy stanowią ponad 80 proc. ogółu populacji. Mieszka tu także około 4 tysięcy Polaków.

Organizowane od przeszło pięciu lat Polskie Bale w Kaliningradzie na stałe wpisały się do kalendarza imprez kulturalnych odbywających się na terenie obwodu kaliningradzkiego FR, niezmiennie ciesząc się niezwykłą popularnością wśród osób polskiego pochodzenia oraz miłośników szeroko rozumianej polskiej kultury.

W tym roku bal odbył się na początku grudnia w Zimowym Ogrodzie Centrum Biznesu „Rybnaja Birża”. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji obwodu i miasta, wspólnot narodowościowych, środowisk biznesu, goście z Polski. Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie reprezentowali konsul Piotr Lewczuk oraz wicekonsul Jarosław Strycharski.

Podczas tegorocznej edycji uczestnikom balu zaprezentowano dwie wystawy fotograficzne: „Historia naszych rodzin” oraz „Polonia w portretach”.

Organizatorem V Polskiego Balu w Kaliningradzie była Miejscowa Polska Narodowościowo-Kulturalna Autonomia m. Kaliningrad „Polonia”.

 

WYG

Źródło: Administracja obwodu kaliningradzkiego; Konsulat RP w Kaliningradzie

Polski Bal. Fot. Konsulat RP w Kaliningradzie

Fot: Kaliningrad. Fot. MSZ FR

 Obwód Kaliningradzki przebudowa drogi. Fot Kaliningrad.ru

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie