W Suwałkach rozpoczęły się jedenaste Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”.
Do soboty będzie można obejrzeć kilkanaście monodramów w wykonaniu młodzieży i osób dorosłych m.in. z Suwałk, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Warszawy i Radomia. Ich kreacje ocenia jury: Krystyna Kozioł, teatrolog z Suwalskiego Ośrodka Kultury, aktor Marek Cichucki, urodzony w Suwałkach, ale związany z teatrami w Warszawie, Łodzi i Katowicach oraz znana aktorka teatralna i filmowa, a także pisarka i felietonistka Joanna Szczepkowska.
Monodram to najtrudniejsza forma spotkania aktora z widzem.
- Na scenie aktor jest sam, „samotny z wyboru, w najgłębszym sensie goły, jak go Pan Bóg stworzył. To kamikaze współczesnego teatru” – pisze w zapowiedzi spotkań z monodramem Krystyna Kozioł.
Tegoroczne Spotkania zainaugurował Interaktywny Kabaret Metafizyczny „Poza rzeczy wistością” Marka Cichuckiego. Po nim rozpoczęły się prezentacje konkursowe w kategorii wiekowej 16-19 lat. Można było zobaczyć „ Trzymając się za ręce” Joanny Lewoc, „Na granicy” Eweliny Suwały, „Wielki piątek, czyli kobieta demon” Klaudii Kościstej, „Wbrew woli mojej” Marty Hołdyńskiej i „Moskwę Pietuszki” Jacka Sawickiego. Odbyły się też warsztaty aktorskie z Joanną Szczepkowską.
- W Spotkaniach z Monodramem biorę udział po raz pierwszy. To dla mnie duże wydarzenie i przeżycie – mówi Joanna Lewoc.
- Teatrem jestem zainteresowana właściwie od dziecka, bo na zajęcia do pani Mirki Krymskiej zaczęłam chodzić w wieku 7 -8 lat. To pani Mirka zaraziła mnie tą pasją, zamiłowaniem do teatru. Spotkania są doskonałą okazją żeby porównać swoje umiejętności z innymi. Poza tym bardzo czekałam na warsztaty. Monodram to wielkie wyzwanie. Najtrudniej jest wejść w czyjeś emocje, wykreować wiarygodną postać – dodaje.
Joanna Lewoc na co dzień uczy się w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach. W klasie matematyczno-geograficznej. W maju przystąpi do matury.
- Formuła „Pegaza” uległa w tym roku zmianie. Po raz pierwszy nie ma kategorii dziecięcej. Spotkania obserwuje Peter Luptowski, który zaprosi - jego zdaniem najlepszych aktorów, na spotkania z monodramem na Słowacji – mówi Grażyna Filipowicz-Karp, organizatorka „Pegaza”.
- Peter Luptowski zainspirował się naszymi monodramami kilka lat temu i przeniósł pomysł do swojej szkoły artystycznej w Kremnicy – dodaje Filipowicz-Karp.
W piątek druga część prezentacji konkursowych. W sobotę warsztaty, o 16.00 uroczyste zakończenie i podsumowanie XI Spotkań z Monodramem „ O Złotą Podkowę Pegaza”, o 17.00 monodram „Goła Baba” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej i spotkanie autorskie ze Szczepkowską.
(just)