Inicjatywa wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO była tematem rozpoczętej we wtorek (5.11.) dwudniowej konferencji w Augustowie.
W spotkaniu udziaÅ‚ wziÄ™li czÅ‚onkowie zarzÄ…du województwa: WiesÅ‚awa Burnos i Marek Malinowski. W spotkaniu uczestniczyli tez m.in. AÅ‚Å‚a Fiodorowa, konsul generalna Republiki BiaÅ‚oruÅ› w BiaÅ‚ymstoku, przedstawiciele ambasady polskiej w MiÅ„sku, biaÅ‚oruscy urzÄ™dnicy, radni wojewódzcy: PaweÅ‚ Wnukowski i Bogdan Dyjuk, podlascy samorzÄ…dowcy oraz przedstawiciele UrzÄ™du MarszaÅ‚kowskiego Województwa Podlaskiego.
Mija wÅ‚aÅ›nie 180 lat od oddania do eksploatacji KanaÅ‚u Augustowskiego. Rocznica ta staÅ‚a siÄ™ okazjÄ… do dyskusji na temat zintensyfikowania dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do umieszczenia tego obiektu na LiÅ›cie Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie zostaÅ‚ zÅ‚ożony w 2008 r., ale kilka lat później wycofano go w celu poprawienia.
Uczestnicy konferencji byli zgodni, że obecnie najważniejsze jest zÅ‚ożenie transgranicznego wniosku o wpisanie kanaÅ‚u na listÄ™ Å›wiatowego dziedzictwa UNESCO.– Kwestia ta zostaÅ‚a uznana za priorytet i jedno z najważniejszych zadaÅ„ przez polsko-biaÅ‚oruskÄ… grupÄ™ roboczÄ… ds. rozwoju KanaÅ‚u Augustowskiego, której mam zaszczyt przewodniczyć. IdeÄ™ w peÅ‚ni popiera też ZarzÄ…d Województwa Podlaskiego – podkreÅ›liÅ‚ czÅ‚onek zarzÄ…du województwa podlaskiego Marek Malinowski. – Mam nadziejÄ™, że dzisiejsza konferencja przyczyni siÄ™ do jej realizacji.
– ChciaÅ‚abym, ażeby 180. rocznica rozpoczÄ™cia eksploatacji KanaÅ‚u Augustowskiego, obiektu o walorach przyrodniczych i historycznych na skalÄ™ Å›wiatowÄ…, byÅ‚a poczÄ…tkiem nie tylko wpisania go na ListÄ™ UNESCO, ale przyczyniÅ‚a siÄ™ także do rozwoju gospodarczego, turystycznego i promocji naszego województwa, a tym samym kraju – powiedziaÅ‚a WiesÅ‚awa Burnos.
MirosÅ‚aw Korolczuk, burmistrz Augustowa, jeden z organizatorów spotkania, zaznaczyÅ‚, iż ma nadziejÄ™, że ta miÄ™dzynarodowa konferencja pozwoli na wyklarowanie terminu, kiedy stosowny wniosek mógÅ‚by zostać zÅ‚ożony.:- Taki wniosek raz już byÅ‚ skÅ‚adany - w 2010 roku, ale nie przeszedÅ‚ procedury weryfikacyjnej. Kolejny, jak mówiÅ‚ burmistrz Augustowa MirosÅ‚aw Karolczuk, powinien powstać tak szybko, jak to tylko możliwe.
Na rzecz zmiany sposobu patrzenia na wpis KanaÅ‚u Augustowskiego na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO lobbowaÅ‚ podczas spotkania dr Maciej Ambrosiewicz, historyk, prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, autor książki „KanaÅ‚ Augustowski i okolice”. ZaznaczyÅ‚ on, że najbardziej wÅ‚aÅ›ciwym wydaje siÄ™ zÅ‚ożenie wniosku mieszanego: przyrodniczo-kulturowego.
– Powtórne zÅ‚ożenie wniosku wymaga innego rozÅ‚ożenia akcentów w uzasadnieniu wpisu. Konieczne jest podkreÅ›lenie dÅ‚ugofalowego wpÅ‚ywu KanaÅ‚u na otoczenie, w tym również jego wpÅ‚ywu na stworzenie nowych wartoÅ›ci przyrodniczych i kulturowych, co powinno być traktowane jako symbiotyczne ich poÅ‚Ä…czenie – podkreÅ›liÅ‚.
KanaÅ‚ Augustowski to transgraniczny szlak wodny o dÅ‚ugoÅ›ci ponad 101 km przebiegajÄ…cy przez teren Polski i BiaÅ‚orusi, Å‚Ä…czÄ…cy rzekÄ™ WisÅ‚Ä™ z Niemnem. Prace nad jego budowÄ… rozpoczÄ™to w 1824 r., eksploatacjÄ™ uruchomiono w 1839 r. ZaÅ‚ożeniem byÅ‚o stworzenie drogi wodnej do BaÅ‚tyku z pominiÄ™ciem terytorium ówczesnych Prus. SkÅ‚ada siÄ™ na niego 18 Å›luz, 14 na terytorium Polski, jedna graniczna i trzy na BiaÅ‚orusi. Mimo pierwotnego przeznaczenia jakim byÅ‚ masowy transport towarów, sytuacja polityczna doprowadziÅ‚a do ujÄ™cia jego roli jako trasy lokalnej wykorzystywanej w gÅ‚ównym stopniu do spÅ‚awu drewna. Ta degradacja sprawiÅ‚a, że kanaÅ‚ przetrwaÅ‚ w formie zbliżonej do pierwotnej.
Konferencja rozpoczęta we wtorek w Augustowie, potrwa do środy. Tego dnia jej uczestnicy pojechali na Białoruś.
Źródlo: Wrota Podlasia
Fot.Suwalki24.pl