Naukowcy i praktycy rozmawiali w Grodnie o włączeniu Kanału Augustowskiego do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
W tym roku arteria wodna - prawdziwa perÅ‚a obu krajów - obchodzi 180 rocznicÄ™. To byÅ‚ powód dwudniowej konferencji, której pierwszy etap odbyÅ‚ siÄ™ 5 listopada w Augustowie, a drugi w mieÅ›cie nad Niemnem.
W wydarzeniu wziÄ™li udziaÅ‚ zarówno naukowcy, jak i osoby zaangażowane w promocjÄ™ i rozbudowÄ™ infrastruktury KanaÅ‚u Augustowskiego. Nauczyciele GrodzieÅ„skiego PaÅ„stwowego Uniwersytetu im. Janki KupaÅ‚y byli odpowiedzialni za zaprezentowanie hipotez i faktów, a przedstawiciele okrÄ™gowego komitetu wykonawczego i komitetu ochrony zasobów naturalnych obwodu grodzieÅ„skiego mówili o realizacji planów.
Przy okazji można było dowiedzieć się, jak wygląda zagospodarowanie turystyczne tego unikalnego szlaku wodnego po stronie białoruskiej.
Kanał jest ważny dla obu stron
Prelegenci rozmawiali m.in. o tym, jak zachować równowagÄ™ miÄ™dzy historiÄ… a turystykÄ…. Nie jest tajemnicÄ…, że KanaÅ‚ Augustowski jest obiecujÄ…cÄ… atrakcjÄ… turystycznÄ…, jednak nie można pozwolić, aby dziaÅ‚alność czÅ‚owieka w jakikolwiek sposób nie zaszkodziÅ‚a dziedzictwu kulturowemu dwóch krajów, wzdÅ‚uż których przebiega droga wodna. Teraz dużo uwagi poÅ›wiÄ™ca siÄ™ temu zagadnieniu. Na przykÅ‚ad strona polska promuje utworzenie specjalnych misji eksperckich w celu wpisania KanaÅ‚u Augustowskiego na ListÄ™ Åšwiatowego Dziedzictwa UNESCO jako peÅ‚noprawnego do peÅ‚noprawnego czÅ‚onka.
Taki wniosek raz już byÅ‚ skÅ‚adany - w 2010 roku, ale nie przeszedÅ‚ procedury weryfikacyjnej. Kolejny, jak mówi burmistrz Augustowa MirosÅ‚aw Karolczuk, powinien powstać tak szybko, jak to tylko możliwe.
Prace w tym zakresie trwaÅ‚y i trwajÄ… i po stronie biaÅ‚oruskiej.: - W latach 2004- 2007 BiaÅ‚oruÅ› wraz z PolskÄ… zgromadziÅ‚a dokumenty dotyczÄ…ce wÅ‚Ä…czenia KanaÅ‚u Augustowskiego na Listy Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Eksperci z tej organizacji, po przybyciu i sprawdzeniu caÅ‚ego kompleksu turystycznego, zgÅ‚osili kilka uwag, które obie strony musiaÅ‚y wziąć pod uwagÄ™. Prace nad dokumentacjÄ… sÄ… nieco opóźnione, ale nigdy siÄ™ nie zatrzymaÅ‚y siÄ™. Wkrótce na kanale zacznÄ… dziaÅ‚ać misje ekspertów dotyczÄ…ce zasobów wodnych i naturalnego krajobrazu. Przestudiowali już dokumentacjÄ™ i opinie, odwiedzili sam KanaÅ‚. Z ich pomocÄ… bÄ™dzie można wyeliminować niedociÄ…gniÄ™cia, na które kiedyÅ› zwracaÅ‚ uwagÄ™ ekspert z UNESCO - wyjaÅ›niaÅ‚a aktualny stan prac Elena Klimowicz, szefowa dziaÅ‚u kultury komitetu wykonawczego obwodu grodzieÅ„skiego.
Burmistrz Augustowa MirosÅ‚aw Karolczuk zapewniaÅ‚ podczas konferencji, że istnieje peÅ‚ne wzajemne zrozumienie miÄ™dzy miastami, ponieważ ich cel jest taki sam.: - Udany rozwój KanaÅ‚u Augustowskiego jest możliwy tylko przy wzajemnej wspóÅ‚pracy obu stron. W Augustowie turystyka jest jednym z wiodÄ…cych sektorów usÅ‚ugowych, a także ważnym elementem budżetu miejskiego. Ważne jest, aby dokÅ‚adnie okreÅ›lić ramy czasowe realizacji naszego projektu na dużą skalÄ™. Priorytetem jest rozwój infrastruktury, aby eksperci UNESCO nie mieli żadnych pytaÅ„ przy ocenie KanaÅ‚u Augustowskiego. Mówimy o dużych obiektach turystycznych, które mogÄ… przyjąć nie tylko jednego lub dwóch turystów, ale duże delegacje. Dotyczy to obu stron - tÅ‚umaczyÅ‚ burmistrz Augustowa.
WyjÄ…tkowa atrakcja turystyczna
W ciągu ostatnich pięciu lat, wraz z włączeniem obwodu grodzieńskiego do strefy bezwizowej, popularność Kanału Augustowskiego po stronie białoruskiej bardzo wzrosła.
Szef departamentu sportu i turystyki Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Grodnie Oleg Andreiczik powiedziaÅ‚, w jaki sposób wpÅ‚ynęła na to wspóÅ‚praca obu paÅ„stw i ilu turystów odwiedziÅ‚o tÄ™ atrakcjÄ™: - KanaÅ‚ Augustowski jest wyjÄ…tkowÄ… atrakcjÄ… turystycznÄ… i każdego dnia jego popularność roÅ›nie nie tylko na BiaÅ‚orusi i w Polsce, ale także wÅ›ród innych krajów. Widać to wyraźnie w statystykach: w 2019 r. nasz region odwiedziÅ‚o 106 tysiÄ™cy turystów bezwizowych, i niemal każdy wÅ‚Ä…czaÅ‚ KanaÅ‚ Augustowski do swojego programu turystycznego. Ważne jest również –mówiÅ‚ Oleg Andreiczik - aby ta droga wodna Å‚Ä…czyÅ‚a dwa paÅ„stwa: RepublikÄ™ BiaÅ‚orusi i PolskÄ™. Fakt ten otwiera pole do wspóÅ‚pracy, ponieważ zaangażowane sÄ… dwa duże podmioty gospodarcze: Unia Europejska i Eurazjatycka Unia Gospodarcza. W korzystaniu z tych tras transgranicznych mogÄ… być zaangażowani turyÅ›ci z dziesiÄ…tków krajów. Pracujemy nad tym od dawna i owocnie wraz z województwem podlaskim. Najlepszym przykÅ‚adem jest sierpniowa wyprawa rowerowa szlakiem Grean Velo. DziÄ™ki takim projektom KanaÅ‚ Augustowski umacnia swojÄ… pozycjÄ™, jako marka regionalna - mówiÅ‚ szef departamentu sportu i turystyki Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Godnie.
Do końca 2019 roku zbudowana zostanie droga z Rudawki do Kurzyńca, w gminie Płaska. Prowadzi ona do ostatniej śluzy Kanału Augustowskiego w Polsce. Będzie tam też ścieżka rowerowa.
Bezwizowo przez RudawkÄ™
DziÄ™ki otwartemu 28 kwietnia 2017 roku ruchowi bezwizowemu na wodnym przejÅ›ciu granicznym Rudawka-Lesnaja i rozszerzeniu go o przejÅ›cie pieszo-rowerowe, ruch turystyczny zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ wielokrotnie. OgromnÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ wycieczki rowerowe z Polski na BiaÅ‚oruÅ› i z BiaÅ‚orusi do Polski. WokóÅ‚ kanaÅ‚u powstaje coraz wiÄ™cej maÅ‚ej infrastruktury turystycznej, nowych szlaków pieszych i rowerowych, w tym najważniejszy, Å‚Ä…czÄ…cy siÄ™ z Green Velo szlak August Velo po biaÅ‚oruskiej części KanaÅ‚u Augustowskiego.
TuryÅ›ci, którzy chcÄ…cy zwiedzić caÅ‚y transgraniczny szlak KanaÅ‚u Augustowskiego nie muszÄ… już ubiegać siÄ™ o wizy na BiaÅ‚orusi. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupionÄ… polisÄ™ ubezpieczeniowÄ…, Å›rodki pieniężne w wysokoÅ›ci 42 BYN na każdy dzieÅ„ pobytu (ok. 88 PLN) oraz dokument umożliwiajÄ…cy zwiedzanie „Parku KanaÅ‚ Augustowski”, który wystawiajÄ… biaÅ‚oruskie biura podróży po zakupieniu (i zazwyczaj opÅ‚aceniu z góry) min. 2 usÅ‚ug turystycznych (można korzystać z usÅ‚ug polskich poÅ›redników, np. augustowskich biur podróży i organizatorów turystyki).
Białowieża Velo
Kolejnym etapem po stronie biaÅ‚oruskiej jest stworzenie trasy rowerowej Grodno-Pererow, która bÄ™dzie siÄ™ nazywać „BiaÅ‚owieża Velo”. Nie chodzi tu tylko o trasÄ™: wokóÅ‚ niej powstajÄ… nieduże firmy z jedzeniem, zakwaterowaniem, sprzedażą pamiÄ…tek, wypożyczalnie i centra naprawy rowerów i tak dalej. Jest to dobry grunt dla rozwoju przedsiÄ™biorczoÅ›ci, przyciÄ…gajÄ…cy także inwestycje z zagranicy po biaÅ‚oruskiej stronie granicy.
Jak informowaÅ‚ Oleg Andreiczik, szef departamentu sportu i turystyki Regionalnego Komitetu Wykonawczego w Godnie, trwajÄ… negocjacje w sprawie zakupu nowego statku, który bÄ™dzie kursowaÅ‚ po Kanale Augustowskim. Jest caÅ‚kiem możliwe, że prywatni przedsiÄ™biorcy bÄ™dÄ… również zainteresowani turystykÄ… wodnÄ…. KanaÅ‚ Augustowski znajduje siÄ™ w pewnej odlegÅ‚oÅ›ci od Grodna, dlatego jest pilnie potrzebny rozwój infrastruktury. Na przykÅ‚ad CUE „Grodnoobldorstroy” zleciÅ‚ już budowÄ™ kilka odcinków drogi prowadzÄ…cej bezpoÅ›rednio do kanaÅ‚u, a w pobliżu Svyatska już trwajÄ… prace. Jednak projekt nadal wymaga inwestycji – wyjaÅ›niaÅ‚ Oleg Andreiczik.
Historia Kanału Augustowskiego
KanaÅ‚ Augustowski to niezwykÅ‚y zabytek architektury hydrologicznej I poÅ‚owy XIX wieku. Jego budowa byÅ‚a odpowiedziÄ… na wprowadzenie przez Prusy w 1823 r. wysokiego cÅ‚a na tranzyt towarów z Rosji i miaÅ‚a nie tylko spowodować uniezależnienie od tego tranzytu, lecz także zadać cios bogacÄ…cym siÄ™ na handlu ze Wschodem ówczesnym portowym miastom pruskim takim, jak: GdaÅ„sk, ElblÄ…g, Królewiec i Memla (KÅ‚ajpeda). Groźba ta okazaÅ‚a siÄ™ na tyle skuteczna, że już w 1825 r. pruskie opÅ‚aty celne staÅ‚y siÄ™ symboliczne. RozpoczÄ™tej w lipcu 1824 r. budowy jednak nie przerwano i w ciÄ…gu kilku lat doprowadzono do koÅ„ca. Nowy szlak wodny poÅ‚Ä…czyÅ‚ WisÅ‚Ä™ przez BiebrzÄ™, jeziora Puszczy Augustowskiej i CzarnÄ… HaÅ„czÄ™ oraz system kanaÅ‚ów i Å›luz z Niemnem.
Już w poÅ‚owie XIX w. zwrócono uwagÄ™ na jego walory krajoznawcze. Pierwsze masowe imprezy turystyczne wzdÅ‚uż kanaÅ‚u zaczęła organizować w 1905 r. Polska Wspólnota Krajoznawcza. KanaÅ‚ zostaÅ‚ częściowo zniszczony podczas I wojny Å›wiatowej.
Po II wojnie Å›wiatowej 80 km kanaÅ‚u pozostaÅ‚o w Polsce, 22 km znalazÅ‚o siÄ™ na terenie BiaÅ‚orusi. DÅ‚ugo trwaÅ‚o po wojnie, po obu stronach granicy, jego odbudowywane, rewaloryzowanie i udostÄ™pnianie do celów turystycznych.
WYG
ŹródÅ‚o i fot: Grodno.news