Odpowiednie łączenie kolorów we wnętrzu ma duży wpływ na jego odbiór, a także nasze samopoczucie. Barwy w pomieszczeniu mają ogromne znaczenie na drodze do uzyskania spójnej kompozycji przestrzeni, a także nadania jej charakteru.
O ile mówi się, że o gustach się nie dyskutuje, o tyle w przypadku wprowadzenie kolorów do mieszkania czy też domu istnieje kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować. O jakich mowa?
Rolety dzień noc - czyli nie zapomnij o dekoracji okna
Zanim przystąpimy do malowania ścian, warto zastanowić się nad dekoracją okna. Ta jest bardzo ważna na drodze do uzyskania spójnego efektu aranżacyjnego. Niemal do każdego stylu, a także połączeń kolorystycznych idealnie wkomponowują się rolety dzień i noc. Te poza wyjątkowym designem i praktycznym zastosowaniem jasnego materiału, są również bardzo funkcjonalne. Z ich pomocą można stworzyć dekoracje okienne, które świetnie odnajdą się zarówno w dość surowej loftowej przestrzeni, minimalistycznej skandynawskiej stylistyce jak i dość przaśnym rustykalnym tonie. Rolety na okna dzień i noc sprawią, że skutecznie odetniemy się od często męczących promieni słonecznych (dowiedz się więcej o roletach dzień noc na https://rolety.eu/pl/11-rolety-dzien-noc), jak i delikatnie wpuścimy je do pomieszczenia. Są łatwe w montażu, a także utrzymaniu w czystości. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej znajdują swoje miejsce w wielu aranżacjach.
Łączenie barw w pomieszczeniu
Dzięki umiejętnemu łączniu kolorów uzyskujemy wrażenia optyczne. Mówiąc umiejętny w praktyce oznacza to zasadę podobieństwa lub kontrastu. I tak, powiększymy optycznie przestrzeń, jeśli postawimy na jasny kolor ścian oraz mebli. Nie bez znaczenia pozostają także dekoracje. Wpadające do wnętrza przez okna jasnym światłem (tutaj na przykład dzięki roletom dzień noc), będzie bardzo dobrze odbijało się od jasnych powierzchni tworząc efekt dużej przestrzeni i przyjemnie rozświetlając pomieszczenie.
Z pomocą kolorów można także wizualnie obniżyć lub zmniejszyć dane wnętrze. Tutaj świetnie sprawdzą się z kolei ciemniejsze barwy zarówno na ścianach, jak i meblach. Kolory przychodzą również z pomocą, kiedy chcemy dogrzać przestrzeń. W tym wypadku doskonałe będzie zastosowanie naturalnych barw, w tym m.in. zbliżonych do kolorów drewna. Ten sprawdzi się zarówno przestronnych, jak i małych pomieszczeniach.
Zobacz także: http://portalnews.pl/aranzacja-salonu-glowne-zasady/
Tak, jak wnętrze można wizualnie dogrzać, tak też skutecznie można je wychłodzić. Takie wrażenie mamy w pomieszczeniu, w którym zastosowano jasne barwy. Jeśli dodatkowo zestawimy je z subtelną szarością tudzież błękitem, sprawimy wrażenie jeszcze większego metrażu i znacznie chłodniejszego w odbiorze wnętrza.
A co z pomieszczeniami w kamienicy czy biurami, gdzie odnosi się wrażenie, iż sufit jest kilometry od naszych głów? W obniżeniu go z pomocą przyjdą nie tylko sufity napinane czy też podwieszane, ale także pomalowanie ścian na ciemny kolor i zestawienie ich z ciemnymi panelami lub kasetonami.
Na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna zasada, która powinna przyświecać nam bez względu na to, jaki efekt chcemy osiągnąć: umiar. Barwy łączy się z umiarem, nawet jeśli działamy na zasadzie kontrastu. W przeciwnym razie, łatwo otrzeć się o granicę kiczu.
(material promocyjny)