W Białymstoku zorganizowany został czterodniowy kurs z zakresu medycyny taktycznej. Prowadzili go byli operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów, absolwenci elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA.
Terytorialsi uczyli się najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej, aby jeszcze lepiej wspierać lokalne społeczności w sytuacjach kryzysowych.
Instruktorzy - mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” i st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” - wchodzą w skład Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Jeszcze kilkanaście dni temu byli żołnierzami rezerwy i na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej. Postanowili podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z żołnierzami WOT.
W szkoleniu uczestniczyli żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT o różnym poziomie kompetencji medycznych. Poza ratownikami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w grupie znaleźli się też ratownicy medyczni, w tym żołnierz OT, który pracuje w pogotowiu ratunkowym.
Zajęcia podzielone były na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. Każdy dzień kursu zaczynał się od testu wiedzy. Po omówieniu teorii żołnierze pod opieką instruktorów wykonywali czynności. Wśród nich było przeciwdziałanie największym zagrożeniom na polu walki, czyli tamowanie masywnych krwotoków, odbarczanie odmy oraz udrażnianie dróg oddechowych.
Ukończenie kursu zależało od zaliczenia pisemnego testu na poziomie minimum 80% oraz egzaminu praktycznego, polegającego na kompleksowym udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej: od postawienia diagnozy po ewakuację z pola walki.
Żołnierze otrzymali certyfikat „T3C NAEMT" (National Association of Emergency Medical Technicians), rozpoznawalny i uznany dokument w NATO.
Z tymi kompetencjami żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą mogli efektywniej działać w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny, który zaangażowany jest w intensywną walkę z koronawirusem. Umiejętności mogą być też wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych w codziennym życiu.
Wsparcie sprzętowe (m.in. fantom do odbarczania odmy) zapewniła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
mł. chor. Łukasz Sikora „Sikor” - kawaler Orderu Krzyża Wojskowego – były operator Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, gdzie spędził prawie 17 lat. Jest drugim żołnierzem w historii polskich wojsk specjalnych, który ukończył zaawansowane szkolenie medyków sił specjalnych „Special Operations Combat Medic” w U.S. Army John F. Kennedy Special Warfare Center and School, JSOMTC w Fort Bragg. Swoje doświadczenie bojowe zdobywał podczas licznych misji bojowych w Iraku i Afganistanie. W trakcie jednej z operacji dwukrotnie ranny.
st. sierż. Krzysztof Pluta „Wir” - pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM) elitarnej szkoły JSOMTC dla medyków sił specjalnych USA w Fort Bragg. Operator z ponad 15-letnim doświadczeniem w zespole bojowym JWK w Lublińcu. Spędził kilka lat jako operator-medyk zespołu bojowego. W czasie misji poza granicami państwa latał w składzie załóg śmigłowców MEDEVAC.
Źródło: 1 PBOT