23.11.2015

Komisja alkoholowa kontra społecznicy. Ile z korkowego na diety?

Samorządowcy z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych nie zgadzają się z krytyką organizacji pozarządowych. Bronią efektów swojej pracy i uważają, że zasługują na przysługujące im wynagrodzenie. Społecznicy chcieli obniżyć ich diety o połowę.

Organizacje pozarządowe wnioskowały o obniżkę wynagrodzeń członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki temu w przyszłym roku połowa z 110 tysięcy złotych trafić miała na walkę z alkoholizmem. Oszczędzona kwota przeznaczona zostałaby m.in. na pomoc rodzinom uzależnionych, zwiększanie dostępności terapeutów, przeciwdziałanie przemocy i wsparcie Centrum Integracji Społecznej.

- To znaczna kwota. Te pieniądze można wykorzystać na konkretne działania, a nie wynagrodzenia - apelował Karol Świerzbin z Suwalskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Miejska komisja składa się z 19 członków wśród których są m.in. samorządowcy i urzędnicy.

- Byliśmy zbulwersowani propozycją społeczników. Co chwila chcą coraz większych pieniędzy, a nam każą pracować za darmo - oburza się Andrzej Turowski, przewodniczący komisji i wieloletni radny.

Członkowie komisji spotykają się raz w miesiącu na posiedzeniu plenarnym. Natomiast w tygodniu odbywają się spotkania podzespołów. Jest ich sześć. Cztery zajmują się motywowaniem do leczenia odwykowego. Pozostałe kontrolują lokale sprzedające alkoholu i wydatkowanie pieniędzy z funduszu korkowego. Rocznie to 1,5 miliona złotych, które wpływają z udzielania pozwoleń na sprzedaż napojów wyskokowych.

- To nie jest tak, że zajmujemy się tylko koncesjami na alkohol. Często na spotkaniach z uzależnionymi musimy zajmować się trudnymi tematami. Pół biedy, gdy przyjdzie ktoś, kto chce walczyć z nałogiem. Gorzej, gdy na wezwanie stawiają się osoby wypite i agresywne - opowiada Zdzisław Koncewicz, suwalski radny i członek komisji.

Jedno posiedzenie podzespołu to osiem spotkań z uzależnionymi. W skali miesiąca daje to ponad 100 rozmów.

- Czasem widać, że pomoże tylko skierowanie na odwyk. Ale są też rozmowy, które przynoszą efekty. Ktoś decyduje się leczenie, ktoś pogodził się z żoną. To daje satysfakcję – mówi Koncewicz.

Każde posiedzenie to kilka godzin pracy zwykle w godzinach późno popołudniowych. W czasie kontroli lokali i sklepów trzeba przemieszczać się po mieście. Komisja nie ma służbowego auta. Dlatego członkowie komisji zdziwieni są postawą organizacji pozarządowych.

- Stawki nie są wysokie i nie były poodnoszone od 12 lat. A obowiązków przybyło - podkreśla Turowski.

Kwota, która w przyszłym roku przeznaczona zostanie na wynagrodzenia komisji to 110 tysięcy złotych. Jej aktywni członkowie zarobić mogą nawet 5 tysięcy złotych rocznie.

(mkapu)

[09.11.2015] Radni cenią swoją pracę. Nie będzie więcej pieniędzy na walkę z alkoholizmem

udostępnij na fabebook
25.11.2015, 11:26:29

do byłej członkini k

A czy szkolenia były przed powołaniem do komisji czy już po powołaniu? Czy nie było planowanej komisji w restauracji Pod strzechą? była członkini komisji, bo nawet na tym portalu był o tym artykuł. Czy pani to nie przeszkadzało ze macie po knajpach się spotykać, które kontrolujecie? jest 6 radnych ale do niedawna było 7 bo Skowronski radny zrezygnował na rzecz pracy w straży miejskiej

24.11.2015, 21:05:31

Była członikini komi

Osoba ,która zadaje takie pytania czy radni mają przeszkolenia chyba jest z księżyca. To jest podstawa ,żeby być członkiem komisji każdy musi takie szkolenie przejść. A w komisji nie jest połowa radnych jeżeli chodzi o ścisłość tylko jest ich obecnie 6. Więc proszę nie pisać bajeczek.A osoba ,która pisze pod nick mkrpa daje popis swojej nie wiedzy .Tak mają wykształcenie czyli szkolenia.

24.11.2015, 16:50:00

Kazimierz Walijewski

Facet jest od wieków członkiem komisji w Mieście Suwałki a jednocześnie Przewodniczącym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych..czyli tu dieta członka a w gminie dieta przewodniczącego...

24.11.2015, 16:42:16

przeszkolenia członk

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w art. 4(1) ust. 4 wskazuje, iż w skład gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wchodzą osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W przypadku Suwałk w jej składzie połowę od wieków zawsze stanowią radni – czy mają przeszkolenia???. Także nasza komisja wcześniej zwoływała posiedzenia plenarne w (!) lokalnej restauracji (która przecież ma kontrolować jeżeli chodzi o koncesje).

24.11.2015, 12:12:13

Pacjent

Osoba ,która podaje się za podatnik chyba nie rozumie problemów ludzi uzależnionych. ja taką osobą byłem i dzięki spotkaniom w grupach roboczych i pomocy jednego z tych panów co pan wymienił chodzi mi o pana Koncewicza stałem na nogi. Tylko jego rozmowy ze mna indywidualne pomogły mi.

24.11.2015, 11:05:38

marian

Szanowni Panstwo Podatnicy, popatrzcie na sklad komisji . Zobaczycie, ze sa to nazwisko ktore powtarzaja sie, Ci panstwo sa w Radzie Miasta, Urzedzie Miasta i w wielu wielu innych.............. Juz pora dac prace mlodym, aktywnym ludziom bo ci juz maja bardzo duzo Koniec narzekania, jezeli nie odpowiada to idzcie do domu. Moj tata przed wieloma laty byl czlonkiem Rady Miasta i nie otrzymywal zadnego wynagrodzenia. Gdyby zrobic te stanowiska bezplatnie to bardzo dligo bysmy poszukiwali chetnych. A wiec dosyc tego pseudo zaangazowania i tej choroby bycia w KOMISJACH. Nie pasuje wam, za malo to idzcie do domu PA PA PA

24.11.2015, 10:12:52

mkrpa

czy posiedzenia komisji odbywają się w godzinach pracy urzędników i innych członków. Druga rzecz, to poniższy cytat, który wskazuje, ze jakoś pracy dużo nie ma. Informacja - Odwołanie podziedzenia plenarnego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach opublikowano: 2015-11-17 Informuję, iż 19.11.2015 r. o godz. 15.00 miało odbyć się posiedzenie plenarne Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suwałkach, które zostaje odwołane z powodu m.in. braku wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych. Trzecia - czy członkowie komisji, a zwłaszcza radni maja wykształcenie, które jest wymagane do pracy w komisji? Ostatnia rzecz - kto wam radni, każe angażować się w prace komisji? Czyżby diety sa dla was konieczne. nie musicie pracować. Niech specjaliści zamiast was, zajmą w tej komisji miejsce.

23.11.2015, 19:36:48

ania

Startując w wyborach mieli tak społecznie pracować. A w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wszędzie rządzi kasa.

23.11.2015, 19:20:36

Alexander

Jak społeczeństwo od małego chla to nie miej o to pretensji do radnych czy komisji. Tego nikt nie jest w stanie rozwiązać. Nie jest żadną tajemnicą, o czym wie cała Europa Zachodnia, że w Polsce się chla przy każdej nadarzającej się okazji, a często i bez niej.

23.11.2015, 16:06:30

podatnik

Po pierwsze, radni i samorząd jest od stanowienia prawa. Po drugie, jakie kompetencje ma pan Turowski, czy pan Koncewicz by leczyć i motywować uzależnionych. Od tego jest szpital i oddział uzależnień. Tam osoby uzależnione uzyskają pomoc. Może niech radni powiedzą co im się udało zrobić i czy problem alkoholowy, komisja ds. rozwiązywania tychże rozwiązała. Czy jest tak jak z ustawą o wychowaniu i przeciwdziałaniu, która przeciwdziała i wychowuje w trzeźwości od ponad 30 lat i jeszcze się nie udało wychować trzeźwego społeczeństwa. Jedna wielka ściema i fikcja!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE GiEK Skra Bełchatów

12.01.2025
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.12.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie