Do 2 września bieżącego roku potrwają konsultacje społeczne projektu Programu Współpracy INTERREG Litwa – Polska 2014-2020. Litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które jest instytucją zarządzającą programu, zaprasza do udziału w dyskusjach na temat wytycznych przyszłego programu.
Na Litwie konsultacje spoÅ‚eczne Programu bÄ™dÄ… siÄ™ odbywaÅ‚y 28 sierpnia w Ministerstwie Spraw WewnÄ™trznych, ul. Šventaragio 2, Wilno, pokój nr 411. Osoby, które zamierzajÄ… przybyć na konsultacje, sÄ… proszone o zgÅ‚oszenie siÄ™ na adres poczty elektronicznej deimante.jankunaite@vrm.lt .
Także po stronie polskiej są zbierane uwagi do programu. Uwagi można wnosić za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://konsultacje.mrr.gov.pl/ w terminie do 02.09.2014. Więcej informacji na www.ewt.gov.pl
Budżet Programu: 51,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zakres wsparcia:
• zachowanie, ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego
• promocja wÅ‚Ä…czenia spoÅ‚ecznego, zwalczania ubóstwa i wszelkiej dyskryminacji
• wzmocnienie zdolnoÅ›ci instytucjonalnej oraz skutecznej administracji publicznej
• promocja zrównoważonego zatrudnienia o wysokiej jakoÅ›ci oraz wspieranie mobilnoÅ›ci pracowników.
Beneficjenci:
• wÅ‚adze lokalne i regionalne oraz ich zrzeszenia
• izby handlowe, organizacje wsparcia biznesu oraz agencje rozwoju
• organizacje pozarzÄ…dowe
• instytucje szkolnictwa wyższego, szkoÅ‚y, instytucje badawczo-rozwojowe, instytucje kulturalne.
Obszar programu:
• po stronie polskiej – subregion suwalski, subregion biaÅ‚ostocki oraz subregion eÅ‚cki
• po stronie litewskiej – okrÄ™g olicki, okrÄ™g mariampolski, okrÄ™g tauroski, okrÄ™g kowieÅ„ski, okrÄ™g wileÅ„ski (z wyjÄ…tkiem miasta Wilno).
Mniej pieniędzy na nowe projekty unijne
Program WspóÅ‚pracy Transgranicznej Litwa - Polska bÄ™dzie dysponowaÅ‚ w nowym unijnym rozdaniu mniejszymi niż dotychczas funduszami. Jednym z powodów, jest mniejsza niż przed siedmioma laty liczba ludnoÅ›ci pogranicza. Jest to jedno z kryteriów, wedÅ‚ug których przydziela siÄ™ pieniÄ…dze. Pogranicze pustosze, bo m.in. z powodu braku funduszy na jego rozwój, mieszkaÅ„cy wyjeżdżajÄ… „za chlebem” do innych regionów i paÅ„stw. Teraz bÄ™dÄ… jeszcze bardziej stÄ…d uciekać. Logika decydentów jest porażajÄ…ca.
UE preferować bÄ™dzie też duże projekty, kosztem takich, jak remonty pojedynczych Å›wietlic wiejskich, szkóÅ‚, itp.
Zamiast budować, będą śpiewać
Poza tym, UE zaleca, aby wiÄ™cej pieniÄ™dzy byÅ‚o kierowanych na tzw. ”miÄ™kkie” projekty, czyli np., festiwale, i inne imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne, a nie na projekty infrastrukturalne. WyglÄ…da na to, że Bruksela uznaÅ‚a, że na polsko-litewskim pograniczu nie trzeba już budować dróg, wodociÄ…gów, szkóÅ‚, Å›wietlic wiejskich, itp. Inna spawa, że podobne myÅ›lÄ… także polskie i litewskie rzÄ…dy, bo one też popierajÄ… taki tok myÅ›lenia. Nie jest ono jednak pozbawione logiki: skoro ludzie stad uciekajÄ…, to po co komu drogi, ulice i inna infrastruktura?
Trzeba łączyć siły
UE chce też, aby wiÄ™cej pieniÄ™dzy trafiaÅ‚o do grup transgranicznego dziaÅ‚ania, a nie - jak dotychczas - do samorzÄ…dów, które budowaÅ‚y m.in. drogi transgraniczne, poprawiaÅ‚y infrastrukturÄ™. StÄ…d też z inicjatywy Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach – trwajÄ… prace nad utworzeniem takiej grupy.
W tym celu przedstawiciele przygranicznych samorzÄ…dów, Euroregionu Niemen, dziÄ™ki Centrum PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci w Alytus, pojechali na polsko-czeskie pogranicze, aby skorzystać z tamtejszych do Å›wiadczeÅ„ w zakresie funkcjonowania Europejskiej Terytorialnej Grupy DziaÅ‚ania.
W Europie działa 41 takich grup w 18 państwach, na wschodnim pograniczu Polski nie ma jeszcze takiej organizacji.
Jan Wyganowski
Na fot. Jedna z ulic w Puńsku zbudowana za transgraniczne pieniądze