Wojewoda podlaski i podlaski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny informują o dwóch nowych potwierdzonych przypadkach wystąpienia koronawirusa COVID-19 w regionie.
- To dwaj mężczyźni w średnim wieku. Pierwszy z powiatu łomżyńskiego, zgodnie z decyzją lekarza - przebywa w kwarantannie domowej - czytamy w komunikacie. - Drugi z powiatu białostockiego, wrócił do kraju z Gruzji, jest hospitalizowany.
Prosimy o uszanowanie prywatności obu mężczyzn.
Tym samym liczba zakażonych w naszym województwie wzrosła do pięciu. Pacjentem "zero" w Podlaskiem jest 35-letni muzyk spod Białegostoku, który wrócił z koncertów w zachodniej Europie, a teraz jest leczony w bialostockim szpitalu. Drugi zarażony to dziecko z powiatu białostockiego, które przebywało w kwarantannie domowej. Trzecia osoba to kobieta w sile wieku z powiatu białostockiego, która wróciła z Wielkiej Brytanii.
Podane w sobotni wieczór informacje mówią o tym, że w Polsce zakażone są 536 osób. Stan kilku z nich okresla się jako ciężki. Do tej pory w naszym kraju zmarło pięć osób, wszystkie cierpiały na inne schorzenia, a bezpośrednią przyczyną zgonu 27-letniej kobiety z Podkarpacia była sepsa.
W minioną środę rząd ogłosił, że zostaną zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie, wydane dzień później decyzje dotyczyły instytucji kultury, odwołane też zostały koncerty i imprezy sportowe oraz rozrywkowe. W ubiegły piątek w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego - zamknięte zostały restauracje, puby, bary i kluby, galerie handlowe (mogą w nich działać sklepy spożywcze, apteki i drogerie), zakazano organizowania zgromadzeń (w tym mszy św.) powyżej 50 osób, zostały zamknięte granice państwa i zawieszony międzynarodowy transport lotniczy i kolejowy.
Od wczoraj stan zagrożenia epidemicznego został zastapiony stanem epidemii. Żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie pozostaną zamknięte aż do Świąt Wielkanocnych. Kara za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł.
W stanie epidemii można kierować różne osoby do pracy w zwalczaniu epidemii, nakazywać udostępnianie lokali, przejąć pojazdy,zamykać instytucje i zakłady pracy, reglamentować różne towary. Prawo pozwala także na ustanawianie stref zero i buforowych, na wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów (dzielnic, całych miast), nakazu przebywania w innych obszarach
Ratownicy medyczni z całej Polski zaapelowali o to, aby wzywając ich na pomoc, nie zatajać żadnej informacji: o stanie zdrowia, ostatnich miejscach pobytu lub kontaktach z osobą potencjalnie zakażoną. To pierwsza linia frontu walki z koronawirusem - muszą być bezpieczni.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na specjalnej stronie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus.
Źródło: PUW