W związku z sytuacją rozprzestrzeniania się koronawirusa na nadzwyczajnym posiedzeniu w sobotę, litewski rząd postanowił ogłosić kwarantannę w całym kraju od poniedziałku, 16 marca do 30 marca godz. 24.00.
Premier Litwy Saulius Skvernelis, który w sobotę wieczorem poinformował o zamiarach objęcia całego kraju kwarantanną, miał też dobrą wiadomość. Powiedział, że pierwsza na Litwie pacjentka z koronawirusem wyzdrowiała i została wypisana ze szpitala.
- Nasza pierwsza pacjentka, która była zakażona wirusem, została wyleczona i wypisana do domu. To bardzo dobra wiadomość spośród innych gorących tematów - powiedział premier.
Pierwszy przypadek zarażenia nowym wirusem odnotowano 28 lutego – stwierdzono go u 39-letniej mieszkanki Szawel, która wróciła z Włoch.
Na Litwie ogółem potwierdzonych było do tej pory 8 przypadków nowego wirusa, w tym 2 w Wilnie.
W związku kwarantanną postanowiono m.in.:
1. Zakazać wjazdu obcokrajowców do Republiki Litewskiej, z wyjątkiem kierowców i członków załogi, w przypadku komercyjnego i / lub międzynarodowego przewozu towarów, osób uprawnionych do pobytu w Republice Litewskiej, osób korzystających z immunitetów i przywilejów na podstawie ustawy z 1961 r. Konwencja wiedeńska o stosunkach dyplomatycznych; Konwencja wiedeńska o stosunkach konsularnych i NATO, osobach służących w jednostkach wojskowych NATO, państw członkowskich NATO i ich rodzin.
Przejścia dla tej kategorii odbywać się będą przez następujące międzynarodowe przejścia graniczne: Kalwaria - Budzisko, (przejście Ogrodniki - Łoździeje zostaje zamknięte), Saločiai - Grenstalė, Butinge - Rucava, Smėlynės - Medume - Medininkai - Kamenyj Log, Raigardas - Privalka, Kybartai - Černiševskoje, Panemunė - Sovietskas, porty lotnicze Wilno, Kowno, Palanga i port morski w Kłajpedzie.
2. Nie ma ograniczeń w przepływie towarów.
3. Do 19 marca 12:00 dozwolony jest tranzyt przez terytorium Republiki Litewskiej osób powracających do kraju zamieszkania bez wymaganego zatrzymania.
4 Zakazać obywatelom Republiki Litewskiej opuszczenia Republiki Litewskiej, chyba że powrócą do miejsca zamieszkania, udają się do miejsca pracy lub za zgodą szefa Państwowej Straży Granicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub jego upoważnionej osoby.
5. W związku tym, że Polska także zamknęła granice, premierzy Polski Litwy przeprowadzili rozmowę telefoniczną na temat 72 - godzinnego korytarza humanitarnego, dzięki któremu obywatele Litwy będą mogli wrócić do kraju.
- Prawdopodobnie uda nam się dojść do porozumienia i mam nadzieję, że będziemy już niebawem mieli potwierdzenie, że stworzony zostanie tzw. korytarz humanitarny przez Polskę. Będzie on ograniczony w czasie, prawdopodobnie do 72 godzin - poinformował w sobotę wieczorem po rządowej naradzie premier Saulius Skvernelis.
Według premiera obywatele Litwy, którzy będą chcieli skorzystać z możliwości powrotu własnymi samochodami, muszą się pospieszyć, by zdążyć przekroczyć polsko-litewską granicę do tego czasu.
Trwa już rejestracja we wszystkich przedstawicielstwach Republiki Litewskiej, obywateli Litwy przebywających za granicą, którzy nie są w stanie samodzielnie wrócić na Litwę.
Rejestracja będzie czynna do wtorku (17.03) do godz.18:00
Obywatele Litwy proszeni są o niezwłoczny kontakt mailowy z akredytowaną misją litewską w kraju zamieszkania. Wszystkie kontakty dealerskie można znaleźć na https://urm.lt/default/en/embasycontacts
Kontakt z działem Konsularnym Ambasady RL w Polsce: mail: consul.pl@urm.lt, tel. nr. +48 22 6359794
7. W czasie kwarantanny nie mogą działać bary i restauracje ani sklepy, z wyjątkiem spożywczych, aptek, sklepów zoologicznych i optycznych. Zamknięte zostaną również salony fryzjerskie i kosmetyczne, sanatoria, ośrodki rekreacyjne, z wyjątkiem indywidualnych usług rehabilitacyjnych związanych z leczeniem
8. Ograniczono liczbę regularnych przewozów pasażerskich podmiejskich i podmiejskich. Dozwolone jest tylko miejsce siedzące w odległości co najmniej 1 metra od drugiego pasażera. Pojazdy należy zdezynfekować na początku i na końcu każdej trasy.
9. Zabrania się odwiedzania instytucji kulturalnych, rekreacyjnych, rozrywkowych, sportowych i fizycznej obsługi zwiedzających. Zajęcia w ośrodkach opieki dziennej i miejscach pracy dla dzieci, osób niepełnosprawnych i osób starszych są zabronione.
10. Działalność kasyn i automatów do gier jest zabroniona.
Odwiedzanie więźniów jest zabronione.
11. Zaleca się korzystanie z płatności bezgotówkowych
12. Rząd zaleca również organizacjom religijnym, aby nie organizowały wydarzeń, które wymagają zgromadzeń.
WYG
Źródła i fot: Rząd RL; MSZ RL