06.03.2024

Lek na odrost zębów. Badania na ludziach ruszą w tym roku

Zespół japońskich badaczy z kilku ośrodków naukowych pracuje nad stworzeniem leku na odrastanie ludzkich zębów. Sukcesem zakończyły się już badania laboratoryjne na myszach i fretkach.

Latem naukowcy chcÄ… przetestować preparat na ludziach. W pierwszej kolejnoÅ›ci zostanie on podany dzieciom w wieku 2-6 lat. NastÄ™pnie naukowcy chcÄ… zbadać dziaÅ‚anie preparatu na starszych pacjentach. JapoÅ„czycy przekonujÄ…, że jest duża szansa, by przed 2030 rokiem lek zostaÅ‚ zakwalifikowany do terapii. Jednak polscy eksperci twierdzÄ…, że emocje wokóÅ‚ leku trzeba nieco ostudzić. Temat jest znany od dawna, ale póki co to tylko teoria. I dodajÄ…, że do rewolucji jest jeszcze naprawdÄ™ daleko.

ZespóÅ‚ naukowców pod kierunkiem doktora Katsu Takahashi, ordynatora OddziaÅ‚u Stomatologii i Chirurgii Jamy Ustnej w Szpitalu Instytutu BadaÅ„ Medycznych w Kitano, prowadzi badania nad lekiem umożliwiajÄ…cym odrost zÄ™bów od wielu lat. Jednak Å›wiatowe media podchwyciÅ‚y ten temat dopiero niedawno, gdy Instytut w Kitano ogÅ‚osiÅ‚, że w lipcu 2024 roku rozpocznÄ… siÄ™ badania kliniczne z udziaÅ‚em ludzi. Dr Takahashi przewodzi pracom zespoÅ‚u, w skÅ‚ad którego wchodzÄ… badacze z dziesiÄ™ciu instytutów medycznych oraz JapoÅ„skiej Agencji BadaÅ„ i Rozwoju Medycznego. I zapewnia, że lek może trafić do sprzedaży już w 2030 roku.

W pierwszej kolejnoÅ›ci naukowcy chcÄ… podać preparat dzieciom w wieku 2-6 lat, u których wystÄ™puje anodoncja, czyli caÅ‚kowity lub częściowy brak zawiÄ…zków zÄ™bów. Wybór takiej grupy badawczej nie jest przypadkowy, bo u pacjentów w tym wieku intensywnie wyrzynajÄ… siÄ™ zÄ™by, a organizm ma duże zdolnoÅ›ci do regeneracji. Ponadto dzieci sÄ… dla medyków swoistÄ… „biaÅ‚Ä… kartÄ…” – nie byÅ‚y poddane dziaÅ‚aniom czynników Å›rodowiskowych i hormonom, które mogÄ… wpÅ‚ywać na rozwój zÄ™bów. W dalszej kolejnoÅ›ci naukowcy chcÄ… zbadać dziaÅ‚anie leku u starszych pacjentów, którzy utracili zÄ™by np. w wyniku wypadku lub choroby. Badania kliniczne na myszach zostaÅ‚y już zakoÅ„czone w 2018 roku. Podano im lek, po którym odrosÅ‚y nowe zÄ™by. Taki sam efekt osiÄ…gniÄ™to u fretek, które majÄ… zarówno zÄ™by mleczne, jak i staÅ‚e.

– 30 lat temu profesor, u którego wtedy pracowaÅ‚em, nie przewidywaÅ‚ wielkiego sukcesu implantologii. DziÅ› wiemy, że jest ona powszechna i jak najbardziej skuteczna. Nie chciaÅ‚bym wskazać podobnie bÅ‚Ä™dnej prognozy i negować skutecznoÅ›ci terapii odrostu zÄ™bów. Badania nad zawiÄ…zkami zÄ™bów i czynnikami wzrostu sÄ… prowadzone już od dÅ‚uższego czasu. RzeczywiÅ›cie u myszy czy fretek pojawiÅ‚y siÄ™ pozytywne wyniki. JeÅ›li wyhodowany zawiÄ…zek zÄ™ba wprowadzi siÄ™ do koÅ›ci zwierzÄ™cia wraz z odkrytym lekiem, może on niewÄ…tpliwie blokować lub przyspieszać wzrost zÄ™bów. Nie zbadano jeszcze, jak zadziaÅ‚a taki czynnik u starszego pacjenta, na którego wpÅ‚ywajÄ… zupeÅ‚nie inne hormony niż w mÅ‚odzieÅ„czym wieku. Obawiam siÄ™ jednak, że mogÅ‚oby to być niezbyt korzystnie dla jego zdrowia – mówi dr n.med. Andrzej SzwarczyÅ„ski, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego.

JednoczeÅ›nie ekspert zaznacza, że żaden scenariusz nie jest jednak przesÄ…dzony. Dr SzwarczyÅ„ski zauważa, że skuteczność terapii wzroÅ›nie, jeÅ›li naukowcy opracujÄ… sposób miejscowego podawania czynnika. Najlepiej, gdy bÄ™dzie to lek zawierajÄ…cy przeciwciaÅ‚a neutralizujÄ…ce, które blokujÄ… dziaÅ‚anie tzw. biaÅ‚ka USAG-1. W takiej sytuacji droga do „odrostu” bÄ™dzie otwarta. Potencjalnym problemem pozostanie jednak ubytek koÅ›ci zwiÄ…zany z utratÄ… zÄ™ba i powiÄ™kszanie siÄ™ tego braku z czasem. Podobnie jest z utratÄ… koÅ›ci zwiÄ…zanÄ… z urazem lub powstaniem torbieli. Naukowcy nie wiedzÄ… jeszcze, czy wyrzynajÄ…cy siÄ™ zawiÄ…zek zÄ™ba spowoduje „odbudowÄ™” koÅ›ci. Obawy dotyczÄ…ce wyniku badaÅ„ klinicznych podziela również dr n. med. Piotr Przybylski, implantolog z kliniki IMPLANT MEDICAL.

– Jeżeli lek okaże siÄ™ skuteczny i przede wszystkim bezpieczny, to może on zrewolucjonizować znanÄ… nam wspóÅ‚czeÅ›nie stomatologiÄ™, dajÄ…c pacjentom możliwość unikniÄ™cia protez i implantów. Ale to nie oznacza, że bÄ™dzie można „hodować” sobie ileÅ› wersji tego samego zÄ™ba, unikajÄ…c np. przykrego borowania. O zÄ™by nadal bÄ™dzie trzeba odpowiednio dbać. Tutaj na pewno nic siÄ™ nie zmieni. Natomiast odnawianie naturalnego uÅ›miechu poprawiÅ‚aby z pewnoÅ›ciÄ… jakość ludzkiego życia – mówi dr n. med. Przybylski.

Do tego dr Przybylski przyznaje, że wizja doktora Takahashiego, zgodnie z którÄ… porost zÄ™bów stanie siÄ™ trzeciÄ… opcjÄ… obok protez i implantów, jest naprawdÄ™ niezwykle fascynujÄ…ca. Jednak wprowadzenie jej w życie wymaga solidnych dowodów klinicznych oraz wielu lat dalszych badaÅ„ i maÅ‚o prawdopodobne jest, by prace zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ do 2030 roku. Dlatego ekspert uważa, że emocje wokóÅ‚ leku trzeba nieco ostudzić. Temat jest znany naprawdÄ™ od dawna, ale póki co to tylko teoria. ZresztÄ… sam dr Takahashi pracuje nad tym od wielu lat i dodaje, że do rewolucji jest nam jeszcze daleko.

Na dowód tego, że dwa zestawy zÄ™bów nie muszÄ… wyczerpywać danych nam przez naturÄ™ możliwoÅ›ci, niektórzy naukowcy przywoÅ‚ujÄ… rekiny, które wymieniajÄ… uzÄ™bienie przez caÅ‚e życie. Analogia może być uzasadniona, zwÅ‚aszcza gdy wziąć pod uwagÄ™, że ludzie również majÄ… zawiÄ…zki trzeciego zestawu zÄ™bów.

– Rekin stale wymienia uzÄ™bienie, za to sÅ‚onie umierajÄ… z gÅ‚odu, bo ich zÄ™by Å›cierajÄ… siÄ™ i zwierzÄ™ta nie mogÄ… pobierać pokarmu. Natura jest bardzo bezlitosna i pokazuje nam dwie strony tego samego medalu – komentuje  dr n. med. Dariusz Paluszek, prezes OkrÄ™gowej Izby Lekarskiej w Warszawie (OIL). Przyznaje również, że nie jest wykluczone, iż po zÄ™bach staÅ‚ych ludzie bÄ™dÄ… mogli mieć kolejny zestaw, ale prace naukowe wciąż trwajÄ… i jest za wczeÅ›nie, by o tym jednoznacznie przesÄ…dzać. JednoczeÅ›nie ekspert zapewnia, że lekarze stomatolodzy interesujÄ… siÄ™ miÄ™dzynarodowymi badaniami i sÄ… Å›wiadomi wyzwaÅ„ oraz szans, jakie niesie za sobÄ… technologia. Czerwcowa sesja lekarzy dziaÅ‚ajÄ…cych w stoÅ‚ecznej OIL bÄ™dzie poÅ›wiÄ™cona sztucznej inteligencji oraz modyfikacjom genetycznym, które w przyszÅ‚oÅ›ci niewÄ…tpliwie bÄ™dÄ… odgrywaÅ‚y coraz wiÄ™kszÄ… rolÄ™ w nowoczesnej medycynie.

Ekspert z IMPLANT MEDICAL podkreÅ›la, że jak w przypadku każdego nowatorskiego rozwiÄ…zania, istniejÄ… pytania dotyczÄ…ce bezpieczeÅ„stwa, skutecznoÅ›ci, skutków ubocznych czy ewentualnych kosztów terapii, które zapewne bÄ™dÄ… bardzo wysokie. W zwiÄ…zku z tym trudno jest okreÅ›lić, na ile bÄ™dzie ona powszechna.

– Na pewno nieprÄ™dko bÄ™dzie można też przyjąć lek w każdej placówce. Lekarze bÄ™dÄ… musieli najpierw przejść szereg specjalnych szkoleÅ„, żeby wiedzieć komu i kiedy mogliby podać taki preparat. Sami implantolodzy z caÅ‚Ä… pewnoÅ›ciÄ… nie muszÄ… siÄ™ obawiać, że za kilka czy kilkanaÅ›cie lat nowatorska metoda zabierze im pracÄ™, ale jak najbardziej powinni Å›ledzić postÄ™py naukowe w tej dziedzinie, bo gdyby scenariusz o odrastaniu zÄ™bów speÅ‚niÅ‚ siÄ™, to przyniósÅ‚by sporÄ… rewolucjÄ™ w stomatologii – podsumowuje dr n. med. Piotr Przybylski.

 MondayNews.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.16.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie