Lekarze ginekolodzy z niepokojem obserwują znaczny wzrost liczby porodów poprzez cesarskie cięcie. Kobiety boją się bólu i komplikacji, a lekarze konsekwencji prawnych.
WedÅ‚ug badaÅ„ prowadzonych przez ÅšwiatowÄ… OrganizacjÄ™ Zdrowia (WHO), liczba porodów przez cesarskie ciÄ™cie wykonanych ze wzglÄ™du na wskazania medyczne powinna wahać siÄ™ miÄ™dzy 10 a 15 proc. Tymczasem statystyki pokazujÄ…, że w Polsce drogÄ… cesarskiego ciÄ™cia na Å›wiat przychodzi aż 38 proc. dzieci. NajwiÄ™cej cesarek wykonuje siÄ™ w województwie podlaskim i dolnoÅ›lÄ…skim– okoÅ‚o 34,3 procent.
- Ilość cięć stale wzrasta. Nie wiem, z czego to wynika. Jest to problem ogólnopolski. Wszyscy lekarze ginekolodzy to dostrzegajÄ…. Panie bojÄ… siÄ™ bólu. Chyba też ulegajÄ… modzie. CiÄ™cie cesarskie powinno być przeprowadzane jedynie wtedy, gdy sÄ… ku temu wskazania medyczne – mówi lekarz Andrzej Å»yliÅ„ski, ordynator OddziaÅ‚u Ginekologii, Patologii Ciąży i PoÅ‚ożnictwa suwalskiego szpitala.
Temat cięć cesarskich jest bardzo trudny i skomplikowany, ponieważ każdÄ… ciążę i sposób jej rozwiÄ…zania należy traktować bardzo indywidualnie. Lekarz nigdy nie wie, jaki bÄ™dzie finaÅ‚ porodu. W przypadku niektórych paÅ„, chociażby z przyczyn zdrowotnych, czy stanu zdrowia dziecka, dużo wczeÅ›niej wiadomo, że cesarka to jedyny sposób rozwiÄ…zania ciąży. PrzesÅ‚anki do takiego rozwiÄ…zania ciąży, to gÅ‚ównie: zbyt maÅ‚a waga dziecka – 1500 - 2500 g, zbyt duża – okoÅ‚o 4 kg, nieprawidÅ‚owe uÅ‚ożenie pÅ‚odu, ciąża mnoga, choroby matki, brak postÄ™pu porodu, przedwczesne odklejenie Å‚ożyska.
Pani Marta już na początku trzeciego trymestru wiedziała, że jej dziecko urodzi się drogą cesarskiego cięcia.
- Mój pierwszy syn przyszedÅ‚ na Å›wiat „siÅ‚ami natury”. Z drugÄ… ciążą wiedziaÅ‚am, że bÄ™dÄ… kÅ‚opoty. Synek byÅ‚ okrÄ™cony pÄ™powinÄ…. WskazywaÅ‚y to zdjÄ™cia USG. Późniejsze USG wykonane już w 4 D tylko to potwierdziÅ‚o. ZdecydowaÅ‚am siÄ™ na prywatnÄ… klinikÄ™ w BiaÅ‚ymstoku. UzgodniliÅ›my termin. WiedziaÅ‚am, że nasz syn urodzi siÄ™ 15 marca. Za operacjÄ™ zapÅ‚aciliÅ›my okoÅ‚o 2 tys. zÅ‚otych, ale tak naprawdÄ™ nie mieliÅ›my wyjÅ›cia. Wiadomo, że każdy rodzic chce, aby jego dziecko byÅ‚o zdrowe - mówi pani Marta.
- Wiele moich koleżanek zdecydowaÅ‚o siÄ™ na ciÄ™cie cesarskie, bo nasÅ‚uchaÅ‚y siÄ™ wczeÅ›niej opowieÅ›ci o ogromnym bólu. W wielu programach mówi siÄ™ o dzieciach, które urodziÅ‚y siÄ™ z niedotlenieniem, uszkodzeniami mózgu. Kobiety bojÄ… siÄ™, bo jeÅ›li stanie siÄ™ coÅ› zÅ‚ego, to konsekwencjÄ™ bÄ™dÄ… na caÅ‚e życie – mówi pani Marta.
Panie szukajÄ… różnych sposobów na „zaÅ‚atwienie cesarki”. Bywa, że wymyÅ›lajÄ… choroby.
- MiaÅ‚em raz pacjentkÄ™, która sfaÅ‚szowaÅ‚a kartÄ™ ciąży swojej siostry. Takie postÄ™powanie jest bardzo niebezpieczne. Gdybym tego nie zauważyÅ‚ i podczas porodu doszÅ‚o do jakiÅ› komplikacji, moglibyÅ›my podać pacjentce nie takie leki jak trzeba. Przecież to mogÅ‚oby doprowadzić do tragedii – opowiada Å»yliÅ„ski.
- Zdarza siÄ™, że już w trakcie porodu pacjentki zaczynajÄ… żądać cesarki, panikujÄ…, denerwujÄ… siÄ™. CzÄ™sto presjÄ™ na lekarzu wywiera też mąż czy partner. StraszÄ… lekarzy sÄ…dami. JeÅ›li próby uspokojenia nie powiodÄ… siÄ™, ulegamy. Robimy cesarkÄ™. JeÅ›li pacjentka nie jest psychicznie przygotowana na poród, nie możemy jej zmusić. Jest to niebezpieczne i dla niej i dla dziecka – mówi Å»yliÅ„ski.
Paniczny lek przed porodem to tokofobia.
Nie wolno zapominać, że ciÄ™cie cesarskie, to operacja - naciÄ™cie Å›cian jamy brzusznej i macicy. Przeprowadza siÄ™ je zazwyczaj w znieczuleniu podpajÄ™czynówkowym. Znieczulenie ogólne podawane jest tylko w wyjÄ…tkowych przypadkach, na przykÅ‚ad w razie ciężkiego uszkodzenia pÅ‚odu, zagrożenia życia matki.
Taki poród, to wiÄ™ksze ryzyko powikÅ‚aÅ„. Kobieta dÅ‚użej dochodzi do formy po porodzie. Może mieć problemy z karmieniem piersiÄ….
- Za kilka lat, na przykÅ‚ad w razie nowotworu narzÄ…dów rodnych, mogÄ… pojawić siÄ™ kÅ‚opoty z leczeniem, bo okaże siÄ™, że w Å›rodku sÄ… zrosty – mówi Å»yliÅ„ski.
Dla noworodka „cesarka" to przede wszystkim bardzo duży stres. Stres u noworodków urodzonych fizjologicznie jest wydzielany stopniowo, natomiast noworodki z ciÄ™cia cesarskiego narażone sÄ… na stres nagÅ‚y. ZwiÄ™ksza to ryzyko wystÄ…pienia astmy, alergii czy cukrzycy oraz chorób ukÅ‚adu pokarmowego. WiÄ™kszość dzieci urodzonych przez ciÄ™cie cesarskie wymaga sztucznej wentylacji oraz resuscytacji od razu po przyjÅ›ciu na Å›wiat.
Naukowcy dowiedli, że dzieci urodzone przez „cesarkÄ™” częściej zapadajÄ… na choroby immunologiczne, próchnicÄ™, choroby serca i nowotwory.
- Panie po szkole rodzenia sÄ… zdecydowanie lepiej przygotowane psychicznie na poród. RodzÄ… w sposób naturalny – mówi Å»yliÅ„ski.
Suwalski UrzÄ…d miasta ogÅ‚osiÅ‚ przetarg na szkoÅ‚Ä™ rodzenia, która w tym roku zadba o edukacjÄ™ przedporodowÄ… suwalczanek.
- Do przetargu zgÅ‚osiÅ‚y siÄ™ dwie szkoÅ‚y. Trwa procedura konkursowa. Jedna z nich dostanie od urzÄ™du miasta 30 tys. zÅ‚otych na przygotowanie kobiet do porodu naturalnego – mówi JarosÅ‚aw Filipowicz, rzecznik prasowy suwalskiego ratusza.
Program skierowany jest dla par, które spodziewajÄ… siÄ™ pierwszego dziecka. Nie ma ograniczenia wiekowego dla przyszÅ‚ych rodziców. DziÄ™ki dofinansowaniu, pary chcÄ…ce przystÄ…pić do zajęć w szkole rodzenia, pokryjÄ… jedynie symbolicznÄ… kwotÄ™ kursu. W minionym roku w szkoleniach dofinansowanych przez miasto wzięło udziaÅ‚ 75 par.
J. Moćkun
J. Brozio