02.09.2020

Litewska telewizja odbierana na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie drogą naziemną

W ramach wspólnego projektu Telecentro i Emitelu, litewskich i polskich nadawców telewizyjnych oraz instytucji rządowych, od 1 września program LRT LITUANICA dostępny jest za darmo na Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie, gdzie mieszka większość polskich Litwinów.

Zainstalowanie sprzętu wzmacniającego sygnał telewizyjny na wieży telewizyjnej Emitel w Krzemianusze koło Suwałk rozszerzyło zasięg LRT LITUANICA i umożliwiło oglądanie programu nie tylko mieszkańcom przygranicznych terenów, odbierającym sygnał z wieży Telecentrum w Łoździejach, ale także na innych terenach Suwalszczyzny.

Jest to projekt współfinansowany przez rząd Republiki Litewskiej i litewskiego nadawcę narodowego LRT.

-Projekt transmisji LRT LITUANICA w Suwałkach pokazuje, jak wiele litewski rząd i polskie instytucje mogą osiągnąć współpracując- - powiedział podczas uroczystości otwarcia premier Saulius Skvernelis, który 20 sierpnia miał przyjechać do Puńska i Suwałk, aby wziąć udział w otwarciu przedszkola w Suwałkach oraz z okazji uruchomienia litewskiej telewizji. Sytuacja z pandemią uniemożliwiła ten zamiar.

Odbiór telewizji przy pomocy zwykłej anteny

- Cieszymy się, że mogliśmy pomóc litewskiej społeczności w Polsce w poprawie odbioru LRT LITUANICA poprzez sieć telewizyjną. Nie była to łatwa praca, głównie ze względu na wymogi prawne i zezwolenia wymagane przez umowy transgraniczne. Emitel zaprojektował rozwiązanie techniczne, uzyskał niezbędne pozwolenia i ostatecznie rozpoczął nadawanie sygnału telewizyjnego – mówił Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitela.

- Cieszę się, że mogliśmy uzgodnić rozwiązanie techniczne i bezproblemowo wdrożyć je w wyznaczonym terminie. Wstępne pomiary, które wykonaliśmy w 9 punktach pokazują, że jakość sygnału telewizyjnego na wielu obszarach zamieszkałych przez polskich Litwinów można odbierać za pomocą anteny zewnętrznej, a w niektórych miejscach nawet za pomocą anteny pokojowej - wyjaśnia Remigijus Šeris, CEO Telecentro.

- Cieszę się, że wspólnym wysiłkiem rządu Republiki Litewskiej, ogólnopolskich nadawców i reemitująych rusza nadawanie LRT LITUANICA w tym regionie Polski. Chciałbym podkreślić, że ten program będzie dostępny ze zwykłą anteną telewizyjną i będzie darmowy. Myślę, że ważne jest, aby każda mniejszość narodowa za granicą pozostawała w kontakcie ze swoją ojczyzną. Bardzo doceniam fakt, że LRT LITUANICA pomoże wzmocnić to połączenie, da polskim Litwinom dostęp do najnowszej wiedzy o Litwie - mówił Jarosław Narkiewicz ( Polak z pochodzenia), minister transportu i komunikacji Republiki Litewskiej.

- Krajowy nadawca LRT odgrywa szczególną rolę w pomaganiu Litwinom mieszkającym za granicą w utrzymywaniu kontaktów z krajem poprzez odpowiednie treści. Tej wiosny otworzyliśmy nową platformę internetową LRT LITUANICA, dedykowaną specjalnie dla diaspory litewskiej na świecie. Prezentując treści w Internecie, rozumiemy również, jak ważne jest ich emitowanie w eterze, zwłaszcza w takich regionach, jak Suwalszczyzna, gdzie mieszka liczna społeczność litewska - komentuje Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, dyrektor generalna LRT.

Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk, który zdalnie brał udział w inauguracji kanału LRT Lituanica, podkreślił, że było to bardzo ważne wydarzenie dla Litwinów w Suwałkach i Sejnach, ponieważ będą mogli oglądać codzienne wiadomości i wydarzenia ważne nie tylko dla Litwy, ale także dla Litwinów z okolic Puńska, Sejn, Suwałk.

Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė, przewodnicząca Wspólnoty Litewskiej w Polsce, z zadowoleniem przyjęła informację, że ​​wszyscy mieszkańcy Suwałk i okolic mogą oglądać telewizję LRT.: - W Suwałkach jest coraz więcej Litwinów, zwłaszcza młodych rodzin z dziećmi, więc możliwość oglądania tej telewizji to także pielęgnowanie narodowości. Bardzo ważne jest, aby dzieci słyszące język polski na ulicy, komunikujące się w domu z rodzicami w dialekcie, usłyszały w telewizji piękny, poprawny język litewski. Nie mniej to ważne jest dla starszego pokolenie Litwinów mieszkających w Suwałkach - w końcu nie wszyscy starsi ludzie doskonale posługują się komputerami i wiedzą, jak znaleźć litewskie programy. Dlatego telewizja LRT Lituanica zapewni nam nie tylko ważne wiadomości, ale także możliwość codziennego posłuchania języka litewskiego - podkreślił J. Malinauskaitė-Vektorienė.

Według J. Malinauskaitė-Vektorienė w Suwałkach mieszka ponad tysiąc Litwinów, którzy do tej pory litewską telewizję mogli oglądać tylko w kablówkach.

Polska telewizja na Litwie

Siedemnastego września 2019 roku, o godz. 18.30 wyemitowano na Litwie pierwszy odcinek nowego polskiego serwisu informacyjnego skierowanego do Polaków na Litwie „Info Wilno”. Tym samym została zainaugurowana działalność nowego kanału podlegającego Telewizji Polskiej – TVP Wilno. Na uroczystą galę z tej okazji przyleciał do Wilna premier Mateusz Morawiecki.

TVP Wilno początkowo tworzyło kilkudziesięciominutowe pasmo, które z czasem się wydłużyło. Oprócz serwisu informacyjnego „Info Wilno” nadawanego od poniedziałku do piątku o 18.30, widzowie mogą zobaczyć m.in. kultowe polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”. W soboty są emitowane seriale o tematyce historycznej, m.in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. W dni powszednie w ramówce znalazły się cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania bądź pochodzenia jest Litwa.

W ramówce jest również cotygodniowy program informacyjno-publicystyczny polskiej „Wilnoteki”.

 Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej TVP w Wilnie jest Edyta Maksymowicz – wieloletnia korespondentka TVP w Wilnie, redaktorka Wilnoteki.

Szefowa redakcji Edyta Maksymowicz powiedziała wówczas, że litewscy Polacy nareszcie otrzymali z Polski nie przysłowiową rybę, ale wędkę, dzięki czemu nareszcie sami będą mogli tworzyć program informacyjny o sprawach, które ich interesują i dotyczą.

TVP Wilno to nie pierwszy polski kanał telewizyjny na Litwie

W maju 2018 roku Polska rozpoczęła retransmisje telewizyjne na Południową Litwę. Projekt ten jest w pełni finansowany przez budżet litewski.

Dzięki porozumieniu premierów Polski Litwy, 9 maja 2018r. rozpoczęto retransmisję na Litwę polskich stacji telewizyjnych TVP Info, TVP Polonia, TVP Historia, Nuta.TV i Power TV.

Litwa ponosi koszty związane z retransmisją. Umożliwienie Polakom oglądania programów w języku ojczystym kosztuje litewski rząd w ciągu roku ok. 350 tys. euro.

Ponadto, po roku przygotowań, 5 sierpnia 2018 r., ruszyła na Litwie pierwsza polskojęzyczna telewizja litewska.  Telewizja nadaje od godz. 07.00 do 24.00 w rejonie Troków, Elektrenai i Wilna na kanale 24 lub 498 MHz oraz przez FMT TV App na telefony Android i Iphone na całą Litwę. Kanał jest prowadzony przez niezależnych ekspertów medialnych z Polski i Litwy.

 

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Transportu i Komunikacji RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie