11.06.2020

Litwa. Rząd odwołał kwarantannę, otworzył granice z Polską, 700 osób na imprezie plenerowej

W środę litewski rząd podjął decyzję o odwołaniu kwarantanny od 17 czerwca. Od tego dnia w kraju nadal obowiązywać będzie jednak sytuacja ekstremalna.

Taka decyzja została podjęta z powodu widocznej od kwietnia tendencji zmniejszania się zachorowań na COVID-19.

- Zważywszy na stopniowo poprawiającą się sytuację w związku z pandemią COVID-19, tak na Litwie jak i w innych europejskich państwach, proponujemy odwołanie od 17 czerwca kwarantanny na całym terytorium Republiki Litewskiej - powiedział minister ochrony zdrowia Aurelijus Veryga.

Po odwołaniu kwarantanny w kraju nadal będzie obowiązywał ogłoszony 27 lutego stan wyjątkowy, czyli pozostaną pewne wymogi dotyczące bezpiecznego dystansu i higieny.

- Dlatego, jeśli to konieczne, nadal zalecamy noszenie masek: przynajmniej w miejscach, w których jest dużo ludzi, gdzie istnieje większe ryzyko i prawdopodobieństwo możliwej infekcji. Oczywiście należy ściśle przestrzegać zasad higieny, należy unikać niepotrzebnych kontaktów, spotkań itp. – mówi premier Litwy Saulius Skvernelis.

Od piątku zniesione kontrole na granic z Polską

Litewski rząd zgodził się również, żeby od 12 czerwca br. kontrole graniczne z Rzeczpospolitą Polską zostałyby zniesione.

- Podróż do sąsiedniego kraju będzie możliwa bez podania uzasadnionych powodów i nie będzie potrzeby przestrzegania izolacji. Od kilku tygodni rozmawiamy o przywróceniu swobodnego przepływu z Polską, oczywiście ryzyko zostanie ocenione, ale obecnie Polska jest klasyfikowana jako państwo bezpieczne, dlatego podjęto decyzję o rezygnacji z kontroli granicznej - mówi minister spraw wewnętrznych R. Tamašunienė.

Zasady wjazdu z innych państw

Od 17 czerwca do 16 lipca będzie prowadzona tymczasowa kontrola osób wjeżdżających do Republiki Litewskiej na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej tylko w międzynarodowych portach lotniczych i w państwowym porcie morskim w Kłajpedzie. Oznacza to, że sprawdzane będą tylko paszporty osób przybywających samolotem lub promem. Paszporty osób przybywających drogą lądową nie będą sprawdzane.

- Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kraje trzecie. Przybycie cudzoziemców będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostanie osiągnięte wzajemne porozumienie między państwami w sprawie przyjmowania obywateli, a także, jeśli wskaźniki zachorowalności w tych krajach nie przekroczą określonych wymagań - wyjaśnia minister spraw wewnętrznych Rita Tamašunienė.

Podczas posiedzenia rządu ustalono również tymczasowe ograniczenia przekraczania granicy państwowej, ustalając przypadki, w których cudzoziemcy nie mogą wjechać na terytorium Republiki Litewskiej. Tylko obywatele i legalni rezydenci Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Konfederacji Szwajcarskiej, Zjednoczonego Królestwa i Zjednoczonego Królestwa, którzy wjeżdżają do tych krajów, zostaną przyjęci, jeżeli w kraju ich legalnego pobytu COVID-19 (choroba koronawirusowa) w ciągu ostatnich 14 dni kalendarzowych nie przekroczyła 25 przypadków na 100 tys. populacji. Lista takich stanów będzie publikowana co tydzień przez Szefa Państwowych Operacji Kryzysowych.

Najnowsza lista krajów, z których obcokrajowcy mogą wjechać na Litwę, obejmuje obecnie 28 krajów. Przyjeżdżający z 26 krajów, zarówno obcokrajowcy, jak i obywatele Litwy, nie muszą odbywać obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny.

Na Litwę na razie nie mogą wjechać obcokrajowcy z Szwecji, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz z Portugalii, a przybywający z Belgii i Irlandii muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Wjazd z krajów trzecich będzie możliwy tylko wtedy, gdy zostanie osiągnięte wzajemne porozumienie między państwami w sprawie przyjmowania obywateli.

Tak jak poprzednio, wszyscy cudzoziemcy mający prawo pobytu na Litwie oraz cudzoziemcy będący członkami rodziny (rodzice (rodzice adopcyjni), dzieci (adoptowani), małżonkowie obywateli litewskich i cudzoziemcy, którzy mają prawo do stałego pobytu tutaj) zostaną wpuszczeni. Zakazy nie będą miały również zastosowania do cudzoziemców posiadających wizę narodową Republiki Litewskiej.

Samorządy, chcąc przyciągnąć turystów, już ogłosiły, że dopłacą im do wakacji. Ministerstwo Gospodarki i Innowacji proponuje, by co trzeci nocleg na Litwie dla wczasowiczów z zagranicy był za darmo.

Wracający z zagranicy sami zdecydują, czy zbadać się na obecność koronawirusa

Nie ma znaczenia, z którego kraju osoba wróciła, jaka jest tam zachorowalność itd. – już nie ma obowiązku poddania się testowi na obecność koronawirusa

Od środy, 10 czerwca br. wszyscy powracający z zagranicy, jeśli sobie tego życzą, będą mogli rejestrować się w celu poddania się testowi na obecność koronawirusa w punktach mobilnych. Nie będzie już obowiązku poddania się badaniom, jak było do tej pory. Decyzję o tym, badać się czy nie, osoba powracająca do kraju podejmie samodzielnie – poinformowało litewskie Ministerstwo Ochrony Zdrowia.

Odpowiednie rozporządzenie podpisał we wtorek kierujący Państwowym Centrum Sytuacji Ekstremalnych minister ochrony zdrowia Aurelijus Veryga.

Jak podkreśla resort zdrowia, nie ustalono żadnych dodatkowych warunków. Oznacza to, że nie ma znaczenia, z którego kraju osoba wróciła, jaka jest tam zachorowalność itd. – już nie ma obowiązku poddania się testowi na obecność koronawirusa.

Próbki będą pobierane w punktach mobilnych, ludzie sami będą musieli rejestrować się dzwoniąc na koronawirusową infolinię 1808, wskazując, że byli za granicą

Handel, usługi, imprezy

Świadczone usługi, handel, działalność rekreacyjna i rozrywkowa, catering, restauracje, kawiarnie, bary, kluby nocne i inne miejsca rozrywki, kasyna i automaty do gier, sale bingo, kultura, rozrywka, zajęcia sportowe czy inne imprezy muszą być organizowane i przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi warunkami zarządzania przepływem osób, z zachowaniem bezpiecznej odległości i wykorzystaniem innych niezbędnych środków w celu ochrony zdrowia publicznego, higieny i ochrony osobistej i innymi zasadami, ustanowionymi przez szefa operacji nadzwyczajnych na poziomie państwa.

Przypomnijmy, że na Litwie już od 27 kwietnia zostały otwarte ogródki kawiarniane, które cieszą się ogromną popularnością. Samorząd Wilna nieodpłatnie udostępnił ulicznym kawiarniom wszystkie przestrzenie publiczne,

Wileńskie przestrzenie publiczne - które do tej pory rzadko były wykorzystywane do spożywania posiłków na świeżym powietrzu, takie jak słynny Plac Katedralny w mieście - są teraz otwarte na taką działalność.

Najbardziej popularne miejsca, w których są uliczne kawiarnie – to miejsca, gdzie jest najwięcej placówek gastronomicznych: ul. Vokiečių, plac J. Basanavičiaus, plac Anioła na Zarzeczu, skwer K. Sirvydasa, odcinek ul. Palangos, ul. Vilniaus, Plac Ratuszowy.

Liczba osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach, będzie stopniowo rosła co dwa tygodnie. Od 17 do 30 czerwca imprezy mogą być organizowane i odbywać się w otwartych przestrzeniach z maksymalnie 700 widzami lub uczestnikami, a w zamkniętych przestrzeniach - do 150 (z wyłączeniem wykonawców, sportowców, sportowców wyczynowych i specjalistów w zakresie aktywności fizycznej, sportów wyczynowych i instruktorzy aktywności fizycznej, sędziowie, urzędnicy antydopingowi, organizatorzy i personel pomocniczy).

Do 1 000 uczestników będzie mogło wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w otwartych przestrzeniach w dniach 1–16 lipca, a do 200 uczestników w zamkniętych przestrzeniach.

 

WYG

Źródło: Kancelaria Rządu RL

Na fot: Wilno. Fot. Samorząd Wilna

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Broń Radom


Wigry Suwałki

15.11.2024
19:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.15.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie