08.01.2022

Litwa. Coraz więcej młodych rodzin osiedla się w Mariampolu

Podczas, gdy cała Litwa mocno się wyludnia, to w leżącym 60 kilometrów od Suwałk Mariampolu osiedla się coraz więcej młodych rodzin.

- Można zauważyć, że z roku na rok rośnie liczba rodzin chcących nabyć mieszkanie w Mariampolu z rządową dotacją. W 2018 r. w Mariampolu chciały osiedlić się 32 rodziny, w 2019 r. - 86. W 2020 r. ta liczba wzrosła do 99, a w ubiegłym roku aż 231 rodzin chciało kupić mieszkanie na terenie miasta i okolic i złożyło wniosek. 102 rodziny złożyły wszystkie wymagane dokumenty, spełniły wymagania i osiedliły się w rejonie - informuje mariampolski samorząd.

Mariampol i okolice zostały wybrane na długoterminowe miejsce zamieszkania głównie przez rodziny już tu mieszkające, ale także rodziny z gmin Wiłkowiszki i Kalwaria. Większość rodzin wybrała swój dom w Mariampolu, ale wiele z nich zdecydowało się osiedlić się także w pobliskich starostwach Mariampola i Ludwinowa, a jedna rodzina w starostwie Igliauka. Większość z tych rodzin wychowuje jedno dziecko. Istnieje ponadto tendencja, że ​​młode rodziny wolą kupować dom niż budować nowy.

Mer miasta Povilas Isoda cieszy się, że coraz więcej młodych rodzin wybiera Mariampol, chce się tu zakorzenić się.

- Podobnie jak na całej Litwie, w Mariampolu mieszkania, które pojawiły się na rynku, są szybko kupowane, bo popyt jest naprawdę duży. Wiele młodych rodzin spieszy się z rezerwacją domu i szuka sposobów, aby go kupić, a dzięki dotacjom oferowanym przez rząd jest to łatwiejsze. Rośnie liczba rodzin, które chcą kupić swój pierwszy dom, co pokazuje, że miasto Mariampol jest naprawdę atrakcyjnym miejscem do życia, wychowywania dzieci i budowania swojej przyszłości - mówi burmistrz Isoda.

 

 

Dopłaty do zakupu domu/ mieszkania są przeznaczone:

- dla młodych rodzin niewychowujących dzieci lub dzieci, dla których ustanowiono stałą opiekę, kwota wynosi 15 proc. kwoty kredytu mieszkaniowego na zakup pierwszego domu;

- dla młodych rodzin wychowujących jedno dziecko lub jedno dziecko, dla którego ustanowiono stałą opiekę, kwota wynosi 20% kwoty kredytu mieszkaniowego na zakup pierwszego mieszkania;

- dla młodych rodzin wychowujących dwoje dzieci i/lub dwoje dzieci, dla których ustanowiono stałą opiekę, kwota wynosi 25% kwoty kredytu mieszkaniowego na zakup pierwszego domu;

- dla młodych rodzin wychowujących troje lub więcej dzieci i (lub) troje lub więcej dzieci, dla których ustanowiono stałą opiekę, kwota wynosi 30% kwoty kredytu mieszkaniowego na zakup pierwszego mieszkania.

O dodatkową dotacje można ubiegać się w przypadku powiększenia rodziny, ale w chwili składania wniosku rodzina musi spełniać definicję młodej rodziny, czyli małżonków, zarejestrowanych partnerów lub jednego dziecka do 36 roku życia.

Gdy w rodzinie, która otrzymała zachętę finansową, urodzi się trzecie lub więcej dzieci, mogą one ubiegać się o dodatkową dotację na okres do 40 lat (włącznie).

Kwota kredytu mieszkaniowego na pierwszy dom, na podstawie której obliczana jest subwencja dla młodej rodziny, nie może przekroczyć 87 tys. euro lub równowartości w innej walucie.

Co przyciąga młode rodziny do Mariampola?

Takie uprawnienia przysługują wszystkim młody rodzinom na Litwie. Czemu akurat sporo z nich wybiera Mariampol?

- Nie raz przekonaliśmy się, że Mariampol, będące centrum regionu, ma wiele do zaoferowania, dlatego młode rodziny już od dawna wybierają nasze miasto, biznesmeni, turyści i goście miasta chwalą rozwój regionu Sudowy - mówi mer miasta Povilas Soda.

Mer informuje, że ​​przedsiębiorcy planują zainwestować w mieście w najbliższym czasie od 300 do 800 mln euro, co oznacza więcej miejsc pracy. Ponadto 10 milionów euro przeznaczy w tym roku dla miasta litewski rząd. Ze względu na celowe wykorzystanie tych środków, mieszkańcy będą zapraszani do zgłaszania pomysłów, co można ulepszyć, ulepszyć lub nowe, a co trzeba zainstalować w gminie.

W planach miasta jest m.in. oraz przebudowa i rewitalizacja wyspy Marii. Wyspa Zalewu powinna zmienić się nie do poznania, mieszkańcy i goście miasta otrzymają doskonałe przestrzenie i oazy do spędzenia wolnego czasu w podmiejskim parku.

Strefa ekonomiczna

Przedsiębiorcy inwestują głównie w strefie ekonomicznej. Pierwszym inwestorem z siedzibą w Bałtyckiej WSE była duńska Dovista, jeden z największych producentów okien i drzwi w Europie.

Baltic FEZ, bo taka nazwę nosi, znajduje się przy autostradzie Via Baltica, na odcinku między Kownem a Mariampolu. Jest to obszar tranzytowy, który pozwala inwestorom na szerokie wykorzystanie transportu drogowego i kolejowego do transportu towarów do Europy i Azji. Rail Baltic już wkrótce zapewni szybki (nawet do 200 km na godzinę) i sprawny przewóz towarów pomiędzy Skandynawią, Europą Wschodnią i Zachodnią.

Szeroki standardowy tor (rosyjski) przebiega również przez rejon Mariampola. Trasa ta jest łatwo dostępna drogą lądową, dzięki czemu terminal Baltic FEZ będzie w stanie zorganizować płynną logistykę towarową między Europą a Azją.

Na terenie Bałtyckiej WSE znajduje się 80 hektarów działek przemysłowych. Przy pomocy funduszy strukturalnych UE na każdej działce przygotowywana została niezbędna infrastruktura: energia elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna i deszczowa, drogi dojazdowe kategorii C i D.

Zaprojektowane działki doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym, metalowym, drzewnym, firmach logistycznych.

Baltic FEZ to wyjątkowa okazja dla inwestorów skandynawskich i bałtyckich handlujących na rynku rosyjskim i azjatyckim.

Lokalizacja geograficzna jest również atrakcyjna dla inwestorów z Rosji, Białorusi i Ukrainy, gdyż jest doskonałą okazją do rozwoju działalności w Unii Europejskiej w przejrzysty sposób. Położona zaledwie 100 km od granicy z Białorusią lub Rosją, Bałtycka WSE jest łatwo dostępna z portu morskiego w Kłajpedzie drogą lądową, kolejową lub lotniczą.

Dogodne położone już przyciągnęło nie tylko do miasta, ale i ᄂᄂregionu inwestorów lokalnych i zagranicznych. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajdują się dwie firmy należące do grupy IKEA (Swedwood Kazlų Rūda i Swedspan), spółka należąca do grupy CIE Automative FASA, która produkuje części dla najbardziej znanych producentów samochodów: Audi, VW Group, Chrysler, Fiat, Mercedes-Benz, Ford, Skoda, Toyota, Renault-Nissan, Peugeot). W regionie są firmy produkujące nawozy, pasze, cukier, eksportujące produkty z indyka na cały świat, świadczące usługi transportowe, firma lodziarska, producenci mrożonych wyrobów piekarniczych, szwalnia i inne znane firmy z branży tekstylnej i drzewnej.

W regionie Mariampola przemysł wytwórczy jest silnie rozwinięty, tworząc 35 proc. całości produktu wytworzonego w regionie (średnia na Litwie 29 proc.), a 32 procent wszystkich pracowników z regionu pracuje w tym przemyśle. Inwestycje BIZ w produkcję pobudziły wzrost gospodarczy regionu i miasta.

Nowy etap

Spółka Zarządzająca Wolną Strefą Ekonomiczną UAB Mariampol (Bałtycka WSE) zakończyła pod koniec 2021 roku prace projektowe i rozpoczyna nowy etap rozwoju – pozyskiwanie i realizacja nowych inwestycji inwestycji.

Jak informuje Baltic WSE, zlecone przez spółkę projekty ronda, nowej infrastruktury drogowej, pieszej i rowerowej zostały już zakończone i przekazane do realizacji miastu Mariampol. W ich skład wchodzą również wszystkie niezbędne linie komunikacyjne – prąd, wodociąg, kanalizacja, deszcz, gaz, oświetlenie uliczne.

Nowoprojektowane rondo na terenie WSE oraz ulica łącząca działki zlokalizowane na obszarze ok. 20 ha pozwolą inwestorom na zaoferowanie pełnego zakresu usług - od zaprojektowania typowego środowiska produkcyjnego na terenie samych działek WSE po dostawę klucz budynku.

- W ciągu najbliższych 3-4 lat mamy nadzieję stać się pierwszymi na Litwie wykorzystującym w 100 proc. ustanowioną wolną strefę ekonomiczną - mówi Simonas Petrulis, dyrektor Bałtyckiej WSE.

Według niego, po realizacji nowych projektów budowy infrastruktury Bałtyckiej WSE za około 1,5 roku, wolna strefa ekonomiczna w Mariampolu, oddalona zaledwie o kilka kilometrów od centrum Mariampola, będzie łatwo dostępna dla ludzi nie tylko dzięki samochodem, ale także ekologicznemu transportowi.

Nie zapominają nawet o pszczołach

W odpowiedzi na bieżące wydarzenia i zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, Spółka Zarządzająca WSE Mariampol widzi szansę nie tylko na terenie WSE Mariampol, ale także w regionie Mariampol, przyłączenia się do jednej z inicjatyw na rzecz ochrony przyrody - ochrony populacji pszczół.

- Koncentrujemy się na inwestorach o wyjątkowo wysokiej wartości dodanej, rozwijających zrównoważoną produkcję i tworzących dobrze płatne miejsca pracy. Oferujemy inwestorom wyjątkowe możliwości efektywnego rozwoju ich działalności w obszarach przemysłu inżynieryjnego 4M (spożywczego, drzewnego, metalowego, naukowego) wraz ze wszystkimi zaletami ulg podatkowych WSE – mówi Simonas Petrulis o wyjątkowości Bałtyckiej WSE działającej w Mariampolu.

Spółka zarządzająca Baltic FEZ stara się przyciągnąć nowe inwestycje do całego zachodniego regionu Litwy, na który składają się gminy Mariampol, Kazlų Rūda, Vilkaviškis, Šakiai i Kalvarija.

 

 

WYG

Źródła i fot: Samorząd Mariapola; Bałtycka WSE

 

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.12.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie