21.04.2022

Litwa. Covidowy stan wyjątkowy zniesiony, a wprowadzony w związku z wojną na Ukrainie

1 maja br. Litwa zrezygnuje ze stanu wyjątkowego wprowadzonego w kraju przed ponad dwoma laty w związku z pandemią koronawirusa. Decyzję podjął w środę, 20 kwietnia rząd Litwy.

Od ponad dwóch miesięcy w kraju spada liczba nowych przypadków zakażeń COVID-19, zaś poziom immunizacji społeczeństwa wynosi ponad 80 proc.

Od 1 maja w kraju zniesione zostaną wszelkie ograniczenia wprowadzone w związku z wybuchem pandemii, pozostanie jedynie szereg zaleceń. Między innymi jedynie zaleceniem pozostanie obowiązkowa izolacja osoby chorej na COVID.

- Decyzje w sprawie testowania będą podejmowali lekarze rodzinni, testowane będą wyłącznie osoby z objawami. Osoby już nie będą mogły się rejestrować za pośrednictwem linii 1808, rejestrować na testowanie będą zakłady opieki zdrowotnej. Mobilne punkty szczepień będą tylko gdzieniegdzie- poinformował minister ochrony zdrowia Arūnas Dulkys.

Od piątku stan wyjątkowy na Litwie w związku z wojną na Ukrainie

W środę rząd przyjął propozycję wprowadzenia stanu wyjątkowego na całym terytorium Republiki Litewskiej od godz. 24.00 22 kwietnia br.

Jeśli Sejm zatwierdzi wprowadzenie stanu wyjątkowego w czwartek, reżim będzie obowiązywał do godz.24.00 29 czerwca br.

- Wojna wywołana przez Rosję na Ukrainie nie tylko nie słabnie, ale i nasila się – popełniane są zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ciągłe łamanie prawa międzynarodowego. Wszystko to doprowadziło do wielkiego kryzysu humanitarnego i napływu uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponadto niepewna i niestabilna sytuacja geopolityczna pozwala władzom Rosji i Białorusi na przeprowadzanie hybrydowych ataków i różnych prowokacji przeciwko Litwie. W odpowiedzi na to musimy zastosować niezbędne środki bezpieczeństwa, aby przeciwdziałać możliwym zagrożeniom - powiedziała minister spraw wewnętrznych Litwy A. Bilotaitė.

W czasie stanu wyjątkowego granica państwowa będzie nadal strzeżona w ramach wzmocnionego reżimu, przeprowadzane będą kontrole graniczne, a obiekty ważne dla państwa będą chronione. Podżeganie do nienawiści i wojny będzie również ściślej kontrolowane.

Projekt uchwały przewiduje zakaz organizowania i uczestnictwa w zebraniach, których celem jest wspieranie w jakiejkolwiek formie lub zakresie działań Rosji i/lub Białorusi, które doprowadziły do ​​stanu wyjątkowego na Litwie.

Będzie zastosowany przyspieszony i bardziej rygorystyczny proces wobec działalności rozpowszechniających propagandę wojenną, dezinformację lub nienawiść związaną z okolicznościami wprowadzenia stanu wyjątkowego.

W celu wzmocnienia ochrony granicy państwowej (granica zewnętrzna UE) postanowiono zapewnić humanitarny wjazd osób uciekających przed rosyjską agresją wojskową lub prześladowaniami.

W celu zwalczania dezinformacji ze strony Rosji i Białorusi postanowiono ograniczyć nadawanie programów kontrolowanych przez Federację Rosyjską lub Republikę Białorusi, a także rozpowszechnianie informacji nawołujących do dezinformacji i nawołujących do wojny.

Wyjątek będzie przewidziany w przypadkach, gdy litewska Komisja ds. Radia i Telewizji udzieli zezwolenia lub gdy programy są retransmitowane z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Konwencji Rady Europy o telewizji bez granic.

W dalszym ciągu obowiązywać będzie ostrzejszy reżim wizowy - wydawanie wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi zostanie zawieszone w służbach wizowych Republiki Litewskiej za granicą, z wyjątkiem przypadków, w których pośredniczy Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Kontynuując stan wyjątkowy, proponuje się zniesienie zakazu fotografowania, filmowania, przechwytywania i zbierania w inny sposób informacji o obiektach ważnych dla bezpieczeństwa państwa. 

- Do tej pory nie odnotowano żadnych poważnych incydentów w tym kontekście. Uważamy również, że w razie potrzeby cele ochrony obiektu można osiągnąć również innymi środkami - powiedział A. Bilotaitė.

Sejm Litwy zakazał używania znaków i symboli, propagujących agresję wojenną

Litewski Sejm uchwalił w we wtorek, 19 kwietnia ustawę, która zabrania propagowania, rozpowszechniania lub demonstrowania symboli reżimów totalitarnych lub autorytarnych, które były lub są wykorzystywane przez te reżimy do agresji militarnej, popełnianych lub popełnionych zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych.

Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny od 300 do 1000 euro, za powtórne naruszenie – od 500 do 1500 euro.

Wśród zakazanych symboli, propagujących agresję wojenną, znalazły się symbole „Z” i „V”, którymi Rosjanie posługują się podczas inwazji na Ukrainę, oraz żółto-czarna wstążka św. Jerzego.

Zakazano też wykonywania hymnów hitlerowskich Niemiec, Związku Sowieckiego i Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

WYG

Na podst. lrs.lt; MSW RL

Fot: Ilustracja do tekstu. MSW RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe ogoszenie