Litewski rząd postanowił, że od 1 czerwca stopniowo (jeśli nie będzie pogarszała się sytuacja epidemiologiczna) będą luzowane obostrzenia dotyczące organizowania imprez kulturalnych, sportowych i innych.
Granica
Rząd przedłużył kontrolę graniczną do 16 czerwca. Od 1 czerwca będzie jednak można przyjeżdżać na Litwę z krajów Unii Europejskiej, w których liczba nowych zachorowań w ciągu ostatnich 2 tygodni nie przekroczyła 25 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Osoby przybywające z tych krajów nie będą miały obowiązku 14 dniowej samoizolacji. Konkretny spis krajów w każdy poniedziałek przedstawi minister Aurelijus Veryga. Obecnie takie wymagania spełniają: Islandia, Słowenia, Grecja, Chorwacja, Cypr, Norwegia, Węgry, Szwajcaria, Czechy, Austria.
Osoby powracające z tych krajów na Litwę nie będą musiały pozostać w izolacji przez 14 dni.
Od 1 czerwca w pełni zostanie otwarta granica z Łotwą. Będzie swobodny ruch na przejściach granicznych, nie będzie już żadnych postów i kontroli.
Regularne loty pasażerskie na Litwę będą obsługiwane tylko z krajów zatwierdzonych przez rząd, ale osoby powracające z krajów nieuwzględnionych w wykazie ustalonym przez szefa państwowej operacji nadzwyczajnej będą musiały być izolowane przez 14 dni. Nie dotyczy to mieszkańców pochodzących z Estonii, Łotwy i Polski, jeśli nie odwiedzili innych krajów w ciągu ostatnich 14 dni przed przybyciem na Litwę.
Działalność gospodarcza, wydarzenia i warunki pracy
Uwzględniając prośby stowarzyszeń biznesowych został przedłużony czas otwarcia restauracji, kawiarni, barów i innych lokali gastronomicznych, a także klubów nocnych, kasyn, salonów gier i bingo do godz. 23. Do tej pory mogły pracować od godz. 8 do godz. 22. W ubiegłym tygodniu zniesiono wymóg przydzielenia 10 metrów kwadratowych pomieszczenia na jedną osobę.
Od 1 do 15 czerwca będzie można organizować wydarzenia z udziałem 100 osób w przestrzeni zamkniętej ( z zachowaniem odległości 2 m między uczestnikami) i 300 osób w przestrzeni otwartej ( z zachowaniem odległości 1 m). W kolejnych dwóch tygodniach przewidziany jest wzrost liczby uczestników do 150 w zamkniętych pomieszczeniach i 500 na zewnątrz. Od 16 czerwca do 500 widzów będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, sportowych lub innych w pomieszczeniu, a do 1500 widzów na powietrzu, pod warunkiem przestrzegania wszystkich środków bezpieczeństwa.
Do 10 czerwca 2020 roku benzyna zawierająca mniej niż 10 procent biopaliw będzie mogła być sprzedawana w punktach sprzedaży paliwa, zapewniając spełnienie wymagań normy jakości.
Organizacja i realizacja działań edukacyjnych
Edukacja przedszkolna i przedszkolna oraz edukacja pozaformalna dzieci mogą być prowadzone w szkołach, pod warunkiem zapewnienia wszystkich środków bezpieczeństwa zdrowia publicznego. W przypadku edukacji podstawowej dyrektor i założyciele każdej instytucji edukacyjnej decydują indywidualnie o kontynuacji każdego procesu edukacyjnego na odległość.
Organizacja działalności instytucji pomocy społecznej
Wizyty w grupach mieszkalnych, domach dziecka, domach dziecka i rodzinach są dozwolone, pod warunkiem zapewnienia ustanowionych środków bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Jednak nadal nie jest możliwe odwiedzanie więzień i szpitalnych usług socjalnych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zabrania się również świadczenia osobom starszym w ambulatoryjnych zakładach opieki społecznej dziennych i krótkoterminowych usług opieki społecznej lub opieki społecznej (zatrudnienia).
Działalność zakładów opieki zdrowotnej jest zorganizowana zgodnie ze środkami bezpieczeństwa zdrowia publicznego, regulacją przepływów ludzkich, zdalnymi usługami ambulatoryjnymi, a planowane świadczenia szpitalne mogą być świadczone tylko wtedy, gdy instytucja przygotuje i uzgodni zarządzanie instytucją kontroli zakażeń i plan stopniowego odnawiania usług.
Noszenie ochrony nosa i ust
Osoby w wieku powyżej 6 lat nadal mają obowiązek noszenia masek na targowiskach i w innych miejscach handlowych, na imprezach, podczas wycieczek, na przystankach i w środkach komunikacji publicznej. Również w zamkniętych miejscach publicznych, z wyjątkiem, gdy osoba spożywa posiłek lub pije napoje w lokalach gastronomicznych, uprawia sport, odwiedza basen czy łaźnię.
WYG
Źródło i fot: Kancelaria Rady Ministrów RL