Na dzisiejszym (w środę, 12 sierpnia.) posiedzeniu litewskiego rządu zaaprobowano propozycję Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu, zezwalającą obcokrajowcom przyjętym na studia na uczelniach w tym kraju na wjazd na Litwę.
To ważne dla młodych ludzi z Sejneńszczyzny, gdyż sporo z nich studiuje na Litwie.
Z zaleceń Unii Europejskiej wynika, że zagraniczni studenci muszą mieć zagwarantowany dostęp do uczelni, które ich goszczą, a wyjazd do innych krajów w celach naukowych, studyjnych i stażowych jest jednym z najważniejszych kryteriów podejmowania takiej decyzji.
- W miarę zbliżania się roku szkolnego pojawia się wiele pytań dotyczących przyjazdu zagranicznych uczniów. Ministerstwo popiera tę decyzję, która pozwoli na dalszy rozwój umiędzynarodowienia studiów. Jednak uczelnie przyjmujące studentów zagranicznych będą musiały zapewnić wszelkie wymogi bezpieczeństwa związane z zapobieganiem COVID-19 - samoizolacja przybywających osób, zapewnienie środków higieny osobistej, regulacja przepływów itp. To najważniejszy warunek - mówi minister edukacji, nauki i sportu Algirdas Monkevičius.
Uczelnie będą kierować się decyzjami Szefów Państwowych Operacji Państwowego Pogotowia Ratunkowego o zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego i innych warunków zarządzania chorobami.
Kontrole graniczne
Rząd poparł propozycję MSW, biorąc pod uwagę obecną sytuację i trendy COVID-19, aby przedłużyć kontrolę granic wewnętrznych państwa na lotniskach i portach morskich o kolejny miesiąc, tj. y. do 14 września.
-Tak jak poprzednio, kontrole graniczne będą przeprowadzane na morzu i na lotniskach, a pogranicznicy będą aktywniej patrolować drogi z Polski i Łotwy. Wszyscy musimy działać odpowiedzialnie, nie zmniejszając liczby chorób - mówi minister spraw wewnętrznych Rita Tamašunienė.
Ponadto obowiązuje dwutygodniowa izolacja dla osób przybywających z krajów dotkniętych COVID-19 lub tranzytowych przez nie. Odwiedzający muszą wypełnić kwestionariusze dostępne na stronie Narodowego Centrum Zdrowia.
Lista krajów, z których możliwy jest wjazd, jest aktualizowana co tydzień z uwzględnieniem wskaźników epidemiologicznych w innych krajach. Obywatele Litwy, jak poprzednio, mogą przyjechać z dowolnego kraju, ale wróciwszy z krajów, w których częstość zakażenia koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni jest wyższa niż 16 przypadków na 100 tys. populacji, muszą poddać się izolacji przez 14 dni.
Państwa bałtyckie otworzyły swoje granice dla swoich obywateli w połowie maja, ale Litwa nie prowadzi weryfikacji dokumentów na granicy z Łotwą od początku czerwca. W połowie czerwca otwarto granicę lądową z Polską.
Jednak od poniedziałku, 10 sierpnia Litwa, Łotwa i Estonia wprowadziły 14-dniową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Decyzję podjęto w związku ze znacznym wzrostem liczby zakażeń w naszym kraju.
"Zgodnie z najnowszą statystyką Centrum Kontroli i Zapobiegań Chorób osoby przyjeżdżające z Polski muszą poddawać się 14-dniowej samoizolacji" - czytamy w komunikacie ambasady Łotwy na Facebooku.
Podobną decyzję podjęła Estonia. "W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, osoby podróżujące z Polski do Estonii w terminie 10-16.08.2020 są zobowiązane do poddania się dwutygodniowej samoizolacji" - informuje ambasada Estonii.
Wszystkie trzy państwa nadbałtyckie co tydzień publikują listę krajów, w których liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców przekracza 16. Przyjezdni z tych krajów mają obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.
Minister Zdrowia Republiki Litewskiej Aurelijus Veryga wyjaśniał, że są przewidziane pewne wyjątki dla tych, którzy prowadzą sprawy biznesowe, pracują na Litwie, uprawiają pola.
Sytuacja Polski może ulec zmianie. Następna lista będzie opublikowana 14 sierpnia. Jeżeli Wskaźnik liczby zakażeń w naszym kraju spadnie poniżej 16, Łotwa i Estonia zdejmą nałożone restrykcje
- W przypadku wystąpienia drugiej fali koronawirusa na Litwie ani gospodarka ani jej poszczególne sektory nie zostaną zatrzymane - ogłosił premier Saulius Skvernelis.- Priorytety nowych regulacji ws. ograniczania zachorowań skupiać się mają na środkach zapobiegawczych, aniżeli na zakazach - wyjaśnił litewski premier.
WYG
Źródło: Kancelaria Rady Ministrów RL
Fot: Kancelaria Rady Ministrów RL oraz własne
Na fot: Granica polsko – litewska w Krejwianach, w gminie Puńsk