07.12.2021

Litwa. Nie będzie stanu wyjątkowego na pograniczu litewsko - polskim

Ze względu na pozostałe zagrożenia związane z nielegalną migracją litewski Sejm zdecydował przed tygodniem o przedłużeniu stanu wyjątkowego do 14 stycznia 2022 roku.

Wszyscy posłowie (102) jednogłośnie opowiedziało się za uchwałą Sejmu, która to przewiduje.

Chociaż planowane było wprowadzenie tego reżimu na terenach graniczących z Polską, z takich planów na razie zrezygnowano.

Obecnie zdecydowano nie wprowadzać stanu wyjątkowego na granicy z Polską, ale w przyszłości może być konieczny powrót do tej kwestii – powiedziały w Sejmie premier Ingrida Šimonytė i minister spraw wewnętrznych Agnė Bilotaitė.

- Uzgodniliśmy, że na razie Sejm może podjąć uchwałę bez tego przepisu (sytuacja nadzwyczajna na granicy z Polską), ale jeśli zajdzie potrzeba uzupełnienia, powiedzmy, użycia wojska do zapobiegania wtórnej migracji ( z Litwy na Białoruś i stamtąd do Polski, co już miało miejsce - przyp. red), taka decyzja może zapaść później - powiedziała premier dziennikarzom w Sejmie.

Zdaniem marszałka Sejmu Viktoriji Čmilytė-Nielsen, taka decyzja została podjęta „po wysłuchaniu propozycji frakcji, uznając, że na tym etapie nie jest to konieczne postanowienie, które w razie potrzeby zostanie skorygowane”.

Co nie oznacza, że na pograniczu nie będzie częstszych niż zwykle kontroli drogowych.

Minister spraw wewnętrznych A. Bilotaitė mówi, że obecnie sytuacja „może wydawać się dość stabilna”, ale reżim na Białorusi jest nieprzewidywalny i „każdego działania” można się spodziewać każdego dnia.

- Obecnie podjęto decyzję, żeby nie stosować tego środka na pograniczu litewsko - polskim, ale w przyszłości myślę, że w zależności od działań białoruskiego reżimu, może być konieczne powrót do tej kwestii - powiedziała z kolei Bilotaitė dziennikarzom w Sejmie.

9 listopada Sejm, biorąc pod uwagę krytyczną sytuację w kraju związaną z masowym napływem cudzoziemców oraz przestępczymi działaniami i hybrydowymi atakami na Rzeczpospolitą Polską przez białoruski reżim, podjął decyzję, by od 10 listopada. wprowadzić stan wyjątkowy na okres jednego miesiąca. Teraz stan został wydłużony do 14 stycznia 2022 r.

Ograniczenia na Litwie

-Potrzebny jest stan wyjątkowy, aby zachować maksymalną czujność i koncentrację sił na granicy z Białorusią. Uważnie obserwujemy sytuację i widzimy, że są różne próby nielegalnego przekroczenia litewskiej granicy, dlatego trzeba temu zapobiegać - mówi minister spraw wewnętrznych A. Bilotaitė.

Od 3 sierpnia br. zawrócono prawie 8 tys. migrantów. Obecnie powstaje prawie 124 km metalowego ogrodzenia, zwieńczonego drutem kolczastym. 

Stan wyjątkowy będzie kontynuowany na całym odcinku granicznym w pobliżu granicy państwowej Republiki Litewskiej z Białorusią i 5 km w głąb państwa, a także w miejscach zakwaterowania dla cudzoziemców (Pabradė, Medininkai, Kybartai, Rukla, Naujininkai).

- Rezolucja proponuje nieco bardziej restrykcyjne ograniczenia w przemieszczaniu się osób w ośrodkach zakwaterowania i nie wpuszczanych na terytorium Republiki Litewskiej oraz wprowadza zakaz opuszczania tych miejsc w celu uniemożliwienia transportu tych migrantów. Uchwała wzmacnia też bezpieczeństwo granic i zapobiega ewentualnym prowokacjom na przejściach granicznych, a nawet zawiera element odparcia próby przekroczenia granicy w wyznaczonych miejscach, ale w sposób nieuprawniony – przedstawiała projekt marszałek Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Zdecydowano o rozszerzeniu stosowania środków nadzwyczajnych – odstraszania, oddziaływania psychicznego oraz, w sytuacjach wyjątkowych, gdy aktywne działania imigrantów zagrażają zdrowiu lub życiu funkcjonariuszy lub innych osób – oraz „proporcjonalne użycie siły fizycznej”.

Dodatkowo przewiduje się, że działania te mogą być stosowane nie tylko w przypadku przekraczania lub tylko próby granicy w punktach niewskazanych, ale także w punktach wyznaczonych, tj. posterunkach kontroli granicznej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało decyzję, stwierdza, że ​​celem jest „zapobieganie ewentualnym prowokacjom na przejściach granicznych”.

Podjęto też decyzję o zniesieniu stanu wyjątkowego na obszarze 200 metrów wokół ośrodków zakwaterowania migrantów. Według inicjatorów projektu ograniczenie jest nadmierne, zwłaszcza w miastach. Zniesione zostaną również ograniczenia w dostępie pojazdów do strefy zagrożenia.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, nielegalnym imigrantom ograniczane będzie decyzją Państwowej Straży Granicznej prawo do otrzymywania i rozpowszechniania informacji, korespondencji, prowadzenia rozmów telefonicznych oraz innego komunikowania się przez telefony i Internet mobilny. Będą jednak mieli możliwość zwracania się nie tylko do instytucji i placówek państwowych Republiki Litewskiej, jak dotychczas, ale także do organizacji międzynarodowych czy o pomoc prawną.

 

WYG

Źródła: Sejm RL: MSW RL

Fot: MSW RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.11.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie