Od dziesięcioleci część abiturientów litewskiego licem w polskim Puńsku wybiera studia na Litwie. W ostatnich latach coraz więcej maturzystów studiowała na litewskich uczelniach, a znaczna część znajdywała na Litwie pracę, bo zarówno w Puńsku, jak i na Sejneńszczyźnie, Suwalszczyźnie o niezmiernie trudno, nawet po polskich studiach. Niestety, w tym roku, z 10 absolwentów puńskiego LO, którzy złożyli dokumenty na litewskie uczelnie, nie przyjęto ani jednego.
BaÅ‚tycka agencja informacyjna BNS oraz radio znad Willi donoszÄ…, że puÅ„scy maturzyÅ›ci czujÄ… siÄ™ oszukani, niechciani przez LitwÄ™. W tym roku litewskie wÅ‚adze oÅ›wiatowe zmieniÅ‚y bowiem system przeliczania wyników egzaminów maturalnych w Polsce. Rzecz w tym, że zmian dokonano w czasie, gdy w Polsce już trwaÅ‚ matury (wspóÅ‚czynnik zostaÅ‚ zmieniony 22 maja).
Studia na Litwie wybrali w tym roku najlepsi uczniowie puÅ„skiego liceum, natomiast wyniki egzaminów maturalnych w Polsce zostaÅ‚y przeliczone w taki sposób, że abiturienci nie mieli żadnych szans, żeby siÄ™ dostać na litewskie uczelnie – podaje portal zw.lt i cytuje w oÅ›wiadczenie Wspólnoty Litwinów w Polce, które gÅ‚osi: ,,Uczniowie, którzy siÄ™ zdecydowali na studia w Polsce albo zagranicÄ… pomyÅ›lnie dostali siÄ™ na wybrane przez siebie uczelnie, natomiast ci, którzy wybrali studia na Litwie usÅ‚yszeli, że Litwa stwarza doskonaÅ‚e warunki studiowania, ale nie zostali przyjÄ™ci, wiÄ™c czujÄ… siÄ™ oszukani’’ – napisano.
Wiceminister oÅ›wiaty i nauki Rimantas Vaitkus oÅ›wiadczyÅ‚ z kolei, że absolwentom z PuÅ„ska, jako Litwinom mieszkajÄ…cym poza granicami paÅ„stwa, dodawano dodatkowe dwa punkty. ,,StworzyliÅ›my im naprawdÄ™ dobre warunki, przeznaczyliÅ›my stypendia na te kierunki, na które chcieli zdawać. PrzejrzeliÅ›my ich wnioski, uczniowie byli bardzo ambitni – medycyna i tak dalej, natomiast wyniki egzaminów koÅ„cowych byÅ‚y niestety takie, że ci uczniowie nie dostaliby siÄ™ na studia nawet w Polsce. (…)’’ – oÅ›wiadczyÅ‚ Vaitkus, dodajÄ…c, że zmiany w przeliczaniu wyników egzaminu nie miaÅ‚y w tej sytuacji wiÄ™kszego znaczenia.
Jakby nie patrzeć, to pierwszy od niepamiÄ™tnych lat przypadek, gdy z puÅ„skiego LO nikt nie dostaÅ‚ siÄ™ na studia na Litwie. Pierwszego sierpnia br. przewodniczÄ…cy Wspólnoty Litewskiej w Polsce Jan Wydra, wraz z nieprzyjÄ™tymi na studia absolwentami, zwróciÅ‚ siÄ™ do Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce z proÅ›ba o rozwiÄ…zanie powstaÅ‚ego problemu.
Jan Wyganowski