Premier Litwy Saulius Skvernelis poinformował na swym profilu internetowym o kolejnych decyzjach łagodzących dotychczasowe obostrzenia.
Przede wszystkim zniesiono obowiązek noszenia maseczek.
Noszenie ich w miejscach publicznych nie będzie już obowiązkowe - tylko zalecane. Maski nie będą już obowiązkowe podczas ćwiczeń w pomieszczeniu: nie tylko przez profesjonalnych sportowców, ale przez wszystkich innych.
Jednak maski nadal będą musiały być noszone tam, gdzie gromadzą się tłumy, gdzie trwa to dłużej, gdzie bezpieczne odległości nie są możliwe, co oznacza zwiększone ryzyko epidemiologiczne, tj. na rynkach i innych miejscach publicznych, imprezach publicznych, wycieczkach i strefach transportu publicznego.
Nieco wcześniej litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga powiedział na konferencji, że zostanie rozważona możliwość odwołania nakazu noszenia ochrony twarzy na otwartych przestrzeniach. Według ministra, w związku z cieplejszą pogodą, noszenie maseczek może się stać większym problemem niż sam koronawirus.
- Rozumiemy, że wdrożenie jakiegokolwiek środka nie zależy od tego, ilu policjantów będzie nas pilnowało, ale od tego, ile osób będzie świadomych potrzeby takiego nakazu” – dodał minister Veryga.
Proces edukacyjny
Postanowiono zezwolić instytucjom edukacyjnym na wybór formy edukacji: na odległość, regularną, czyli stacjonarną (z ustalonymi wymaganiami) lub mieszaną.
Wypoczynek dzieci
Postanowiono, że tego lata będzie organizowanych więcej niż zwykle obozów wypoczynkowych dla młodzieży. Co więcej, litewski rząd będzie szukał sposobów na dofinansowanie tych obozów, a tym samym na pokrycie przynajmniej części wydatków rodziców.
Od 30 maja proponuje się umożliwić wznowienie profesjonalnych zawodów sportowych, ale bez widzów.
Imprezy
Od 30 maja będą one dozwolone zarówno w otwartych, jak i zamkniętych przestrzeniach z maksymalnie 30 widzami (organizatorzy imprezy i personel nie są uwzględnieni w tych wyliczeniach), a ustalona odległość między nimi będzie musiała zostać zachowana.
Dentyści
Świadczenie usług dentystycznych będzie dozwolone od następnego poniedziałku, czyli od 18 maja, zarówno w poliklinikach, prywatnych gabinetach, jak i szpitalach.
- Mówię nie tylko o pogotowiu dentystycznym, ale także o rutynowych procedurach – wyjaśnia premier Saulius Skvernelis.: - Oczywiście wszystkie placówki świadczące usługi dentystyczne muszą opracować plany przed ich otwarciem, m.in., w jaki sposób zorganizują swoją pracę i uwzględnią wszystko, co niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i personelowi – dodaje premier.
WYG
Źródło: premier RL.
Fot. Ministerstwo Zdrowia RL