26.09.2020

Litwa znowu wprowadza kwarantannę dla przybywających z Polski

Od poniedziałku, 28 września będzie obowiązywała na Litwie nowa lista krajów szczególnie dotkniętych koronowirusem.

W piątek, 25 września zaktualizowano listę krajów najbardziej dotkniętych zakażeniem koronawirusem (COVID-19), która zacznie obowiązywać od przyszłego poniedziałku 28 września. Lista liczy 91 pozycji. Znalazły się, na niej m.in. Estonia, Polska, Niemcy, Islandia i San Marino, bo w tych krajach zapadalność w ostatnich 14 dniach przekroczyła 25 przypadków na 100 tys. populacji.

Izolacja jest obowiązkowa dla osób przybywających z lub przejeżdżających przez dotknięte kraje, ale dla Polski i Estonii są przewidziane wyjątki.

Zwolnieniu z kwarantanny dla przybywających z Estonii i Polski będą miały zastosowania wobec:

• Obywateli Polski i Estonii oraz osób legalnie tam przebywających, które wróciły lub przybyły w celu podjęcia pracy, nauki, działalności rolniczej lub opieki zdrowotnej.

• Osób powracających lub przybywających do Polski z kraju nie dotkniętego koronawirusem, gdy w Polsce zapewnione są tylko niezbędne postoje, takie jak tankowanie lub higiena.

• Izolacja nie będzie dotyczyła również funkcjonariuszy wykonujących zadania ekstradycji, transferu lub zadania pomocowe.

Należy zauważyć, że za osoby, które zostały narażone, są uważane osoby powracające lub przybywające z krajów znajdujących się na liście krajów dotkniętych zakażeniem koronawirusem lub które podróżowały przez kraje dotknięte chorobą. Izolacja jest dla nich obowiązkowa. Jednak izolacja nie jest wymagana, gdy ludzie podróżują samolotem bez opuszczania obszaru tranzytowego lotniska lub z kraju, który nie jest dotknięty zakażeniem koronawirusem przez Polskę, gdzie zapewnione są tylko niezbędne przystanki, takie jak tankowanie, higiena itp.

Litewskie Ministerstwo Opieki Zdrowotnej przypomina, że ​​każdy podróżny powracający lub przybywający na Litwę lotami regularnymi, specjalnymi lub czarterowymi drogą powietrzną, morską lub lądową musi zarejestrować się w Narodowym Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC) drogą elektroniczną od wtorku 15 września. Oznacza to, że przed wejściem na pokład samolotu, promu, autobusu czy pociągu, osoba będzie musiała wypełnić formularz na stronie NVSC i okazać otrzymane potwierdzenie - tzw. Kod QR - w momencie wejścia na pokład pojazdu.

W przypadku, gdy osoba podróżowała samodzielnie transportem lądowym, musi zarejestrować się w NVSC drogą elektroniczną nie później niż w ciągu 12 godzin od momentu powrotu lub przybycia na Litwę.

Ministerstwo przypomina, że ​​lista najbardziej dotkniętych krajów jest aktualizowana co tydzień, z uwzględnieniem wskaźników epidemiologicznych w innych krajach.

Na Litwie zanotowano kolejny rekord dziennych zakażeń koronawirusem. Najgorsza sytuacja jest w Raseiniai. W piątek na Litwie potwierdzono 114 nowych przypadków COVID-19. Ogólna liczba zakażonych to 4184, w tym 2298 wyzdrowiało, choruje nadal 1778, a zmarło 89 osób - wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia.

Ograniczenie imprez

Premier Litwy Saulius Skvernelis powiedział, że od 1 października planowane jest zaprzestanie organizacji takich masowych imprez jak festyny ​​miejskie czy dożynki.

Jak wyjaśniał szef litewskiego rządu, na imprezach masowych bardzo trudno stosować się do zaleceń bezpieczeństwa, trudno również kontrolować, czy formalne wymagania są przestrzegane, dlatego planowane jest zakazanie imprez masowych.

-Jak bardzo trafnie powiedział jeden z profesorów biorących udział w dzisiejszym spotkaniu, jeśli nic nie zmienimy, dynamika i tendencje infekcji nie ulegną zmianie. Rozumiem zmęczenie, irytację, a może nawet złość niektórych ludzi, ale nie możemy się poddać. Musimy podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby chronić zdrowie i życie nas wszystkich - dodał premier.

Skvernelis mówił też, że wzmocniona zostanie ochrona szpitali, lekarze będą aktywniej badani pod kątem COVID-19, ale nie zostaną wprowadzone żadne poważniejsze ograniczenia.

Szybkie testy na koronawirusa dla urzędników

Za pomocą szybkich testów w kierunku obecności koronawirusa będą badani pracownicy sektora kultury i komunikacji, a także celnicy, pracownicy Departamentu Więziennictwa i inni urzędnicy.

Zakup szczepionek

Litwa jest skłonna zdecydować się na zakup szczepionek przeciw COVID-19 od wszystkich siedmiu producentów, jeśli uda im się je opracować – zakomunikował premier Saulius Skvernelis we wtorek po spotkaniu przywódców partii rządzących w Sejmie.

Premier S. Skvernelis, i minister ochrony zdrowia Aurelijus Veryga oświadczyli, że maksymalna kwota na zakup szczepionek może wynieść więcej niż 100 milionów euro.

Jak informuje premier, cena jednej szczepionki waha się od 3 do ponad 18 euro. Według szefa rządu realizacja płatności za szczepionki może mieć miejsce od końca bieżącego roku do trzeciego kwartału przyszłego roku.

Szacuje się, iż około 70% ludności Litwy będzie chciało się szczepić. Rozważana jest również współpraca z innymi krajami i dzielenie się posiadanymi dawkami szczepionki, aby nie trzeba było ich wyrzucać, jeśli większa część obywateli odmówi szczepienia.

 Na Łotwie też obostrzenia

Ponieważ Covid-19 nadal się rozprzestrzenia, również podróżni powracający na Łotwę z ze wszystkich sąsiednich krajów, w tym i Litwy, są zobowiązani do samoizolacji, zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Do tej pory okres samoizolacji wynosił 14 dni, ale od 17 września został skrócony do dziesięciu dni z pewnymi wyjątkami.

Opierając się na 14-dniowej łącznej liczbie przypadków Covid-19 na 100 000 mieszkańców, wymóg samoizolacji nadal dotyczy osób przybywających na Łotwę z 28 krajów UE i EOG, a także przez Monako, Andorę i San Marino. 28 krajów UE i EOG to Estonia, Litwa, Słowenia, Włochy, Słowacja, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Belgia, Bułgaria, Malta, Szwecja, Szwajcaria, Czechy, Holandia, Portugalia, Islandia, Francja, Polska, Chorwacja, Austria, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Grecja, Norwegia i Węgry.

Samoizolacja nie jest wymagana od podróżnych wracających z Australii, Gruzji, Japonii, Nowej Zelandii, Rwandy, Korei Południowej, Tajlandii i Urugwaju.

Na Łotwie wymóg samoizolacji nie ma zastosowania do osób przybywających z krajów, w których łączna liczba przypadków Covid-19 w ciągu 14 dni nie przekracza 16 na 100 000 mieszkańców.

Jak dotąd Łotwa ma drugą najniższą zapadalność na Covid-19 ze wszystkich krajów europejskich, w których zarejestrowano Covid-19 - 4,4 przypadku na 100 000 mieszkańców. Na Litwie jest to 20,4 przypadków, a w Estonii - 25,4.

Biorąc pod uwagę coraz częstsze występowanie, od 21 września regularny przewóz osób do Czech jest również zabroniony.

Najwyższą zapadalność na Covid-19, ponad 100 przypadków na 100 000 mieszkańców, zarejestrowano w Andorze, Hiszpanii i Francji. Ponadto w Czechach, Monako, Luksemburgu i Malcie występuje ponad 100 przypadków na 100 000 mieszkańców

 

WYG

Źródła: Ministerstwo Opieki Zdrowotnej RL; Balic- course

Fot: Ministerstwo Opieki Zdrowotnej RL

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie