Legendarna grupa Lombard piątkowym koncertem w sali SOK w Suwałkach otworzyła Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego.
To już 18. edycja charytatywnej imprezy, podczas której pomoc potrzebującym niosą gwiazdy futbolu, filmu i estrady. W przeszlości koncert, choćby Norbiego czy Papa Dance, odbywały się w hali OSiR. Od trzech lat ich areną jest sala SOK-u.
W wieczór poprzedzający piłkarskie spotkania przed dwoma laty grał Lady Pank, a rok temu wokolny popis dała Michelle John, która występowała m.in. z Erikiem Claptonem.
- Pozazdrościć wam takiego domu kultury - schlebial suwalczanom Grzegorz Stróżniak, lider i twórca największych przebojów Lombardu. - W Poznaniu nie mamy tak fajnej sali.
Nawiązaniem do sportowego charakteru suwalskiej imprezy była jedyna zaśpiewana po angielsku przez Stróżniaka, Martę Cugier, Daniela Patalasa, Michała Kwapisza i Mirosława Kamińskiego piosenka "Football fans" stworzona na EURO 2012. Przez półtorej godziny zespół przypomniał swoje największe hity.
Lombard istnieje od 1981 roku, powstał tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Najpopularniejsze utwory - "Przeżyj to sam", "Śmierć dyskotece", "Szklana pogoda", "Pani z telewizji", "Taniec pingwina", "Gołębi puch" czy "Ostatni taniec" były politycznymi protestsongami.
W sali SOK-u piosenki były ilustrowane wyświetlanymi na telebimie fragmentami archiwalnych "Dzienników Telewizyjnych" i "Polskich Kronik Filmowych".
- Piosenki Lombardu znam, ale dopiero teraz uświadomiłam sobie, skąd te strajki, stan wojenny, przeciwko czemu walczyli Polacy - przyznała się jedna z młodszych uczestniczek koncertu.
Schyłek komunizmu, szare, ponure lata 80. były smutne jak... "Kto nam zapłaci za łzy" - śpiewali razem z publicznością muzycy zespołu Lombard.
Wojciech Drażba
Fot. Marta Orłowska