06.09.2013

Mandat? Masz prawo do odmowy

W zeszłym roku policjanci drogówki nałożyli 2 861 659 mandatów karnych. Czy wszystkie zostały wystawione słusznie? Co jeżeli nie zgadzamy się z werdyktem funkcjonariusza? Zgodnie z polskim prawem możemy odmówić przyjęcia mandatu, a w pewnych przypadkach może on także zostać uchylony.


Podpisać czy nie?

W momencie, gdy podpisujemy wystawiony przez policjanta mandat przyznajemy się tym samym do tego, że popełniliśmy zarzucane nam wykroczenie, a mandat się uprawomocnia. Dobrze jest więc zawczasu zastanowić się czy kara jest słuszna. Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją funkcjonariusza mamy prawo do odmowy przyjęcia mandatu i nawet nie musimy podawać żadnej przyczyny. Gdy odmówimy jego przyjęcia sprawa trafi do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia. Policja ma rok na przekazanie sprawy do sądu, po tym czasie sprawa się przedawnia.


SÄ…d zbada wszelkie okolicznoÅ›ci sprawy, biorÄ…c pod uwagÄ™ nasze wyjaÅ›nienia, materiaÅ‚ dowodowy, zeznania funkcjonariusza i ewentualnych Å›wiadków, a także stopieÅ„ szkodliwoÅ›ci spoÅ‚ecznej wykroczenia. Przy czym, sÄ…du nie obowiÄ…zuje taryfikator mandatów, wiÄ™c ewentualna kara może różnić siÄ™ od tej zaproponowanej przez policjanta. Istnieje wiÄ™c ryzyko, że w przypadku orzeczenia przez sÄ™dziego naszej winy, możemy zostać ukarani surowiej niż na poczÄ…tku nam siÄ™ wydawaÅ‚o. – Teoretycznie grzywna może siÄ™gnąć nawet kilku tysiÄ™cy zÅ‚otych. W praktyce jednak kwota jest zazwyczaj zbliżona do tej z mandatu – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik – Jeżeli sÄ…d uzna naszÄ… winÄ™, zostaniemy także obarczeni kosztami procesu. Dlatego warto nie przyjmować mandatu tylko wtedy, gdy jesteÅ›my pewni swoich racji i możemy je udowodnić –  dodaje.


Czy można się odwołać od mandatu?

Gdy kierowca podpisze mandat, ale później stwierdzi, że nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza, może odwołać się od mandatu, ale tylko w jednym przypadku. Mandat zostanie uchylony jeżeli czyn, za który został on wystawiony nie jest wykroczeniem. Przykładowo, policjant wystawił kierowcy mandat za brak kamizelki odblaskowej, która w Polsce nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Swoją niewinność kierowca będzie musiał udowodnić przed sądem, odpowiednim dla miejsca, w którym doszło do rzekomego wykroczenia. Na złożenie odwołania ma 7 dni od daty wystawienia mandatu. Sąd w takiej sytuacji nie będzie zajmował się badaniem kwestii winy kierowcy, a jedynie orzeknie czy mandat został wystawiony za czyn, który w świetle prawa jest wykroczeniem.


Co z mandatem z fotoradaru?

W przypadku zarejestrowania naszego auta przez fotoradar stacjonarny, na nasz adres zostanie wysłane oświadczenie do wypełnienia. Kierowca może:

- przyznać się do popełnienia wykroczenia i przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia,

- wskazać osobę kierująca pojazdem lub osobę, której powierzył pojazd,

- nie wskazać osoby kierującej pojazdem i przyjąć mandat za niewskazanie jej lub odmówić jego przyjęcia.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa wygląda podobnie jak w przypadku odmowy w razie kontroli drogowej. Sprawa jest kierowana do sądu właściwego dla miejsca popełnienia wykroczenia.


Można także poprosić o sprawdzenie daty ważności legalizacji fotoradaru, który uwiecznił nas na zdjęciu. Jeżeli nie jest ona aktualna, to pomiar wykonany przez urządzenie nie może stanowić podstawy do wystawienia mandatu. Daty można sprawdzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. To sama zasada tyczy się też innych urządzeń pomiarowych. Mamy prawo poprosić mundurowego o pokazanie nam dokumentu legalizacji.


Mandatom lepiej zapobiec

ChcÄ…c uniknąć mandatu kierowcy pomagajÄ… sobie na różne sposoby. Jednym z najpowszechniejszych jest mruganie Å›wiatÅ‚ami, ale paradoksalnie za to również grozi mandat. Niezgodne z prawem jest także korzystanie z antyradarów i jammerów oraz zasÅ‚anianie tablic rejestracyjnych. Za używanie ww. urzÄ…dzeÅ„ kierowcy grozi wysoka grzywna i 3 punkty karne. Za zakrywanie tablic natomiast – 100 zÅ‚ kary. LegalnÄ… alternatywÄ… jest cb radio, a dla posiadaczy telefonów typu smartfon – specjalne aplikacje dla kierowców.

– Nasi użytkownicy mogÄ… za poÅ›rednictwem aplikacji mogÄ… informować siÄ™ wzajemnie o miejscach, w których może odbywać siÄ™ kontrola – mówi A. Kaźmierczak, Yanosik.pl – OtrzymujÄ… także powiadomienia o lokalizacji stacjonarnych fotoradarów czy odcinkowego pomiaru prÄ™dkoÅ›ci –  dodaje.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

Dodaj nowe og³oszenie