W urzędzie marszałkowskim odbyła się VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Pszczelarstwie, który zgromadził uczniów szkół średnich o profilu rolniczym oraz z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.
Zwycięzcom i pozostałym uczestnikom gratulował Bogdan Dyjuk, członek zarządu.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji przystąpiło 52 uczestników z 14 szkół. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, nie tylko promowało rolę pszczół w ekosystemie, ale także ukazywało znaczenie pszczelarstwa we współczesnym rolnictwie.
Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego, podkreślił, jak ważna jest edukacja młodych ludzi w dziedzinie ochrony pszczół oraz produkcji miodu.
–Podziękowanie kieruję do uczestników konkursu za zainteresowanie tematyką pszczelarstwa, a także państwu nauczycielom i opiekunom oraz komisji konkursowej– mówił podczas uroczystości.– Udział w konkursie nie tylko może wzbogacić wiedzę, ale także kształtować pasję. Pamiętajmy także, że miód jest jednym z naszych wiodących, lokalnych produktów w regionie, którym możemy się szczycić.
Laureaci konkursu otrzymali karty podarunkowe o łącznej wartości 2400 zł.
Oprócz Martyny Mendak (na górnym zdjęciu), która otrzymała nagrodę w kwocie 800 złotych, drugie miejsce zajął Michał Gumieniak z Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie (600 zł), a trzecie miejsce przypadło Oliwii Śmiarowskiej (na zdjęciu poniżej) z Zespołu Szkół w Dowspudzie (400 zł).
Komisja konkursowa wyróżniła także troje uczniów: Mateusza Gutowskiego (Zespół Szkół w Niećkowie), Bartosza Gajewskiego (Zespół Szkół Rolniczych w Białymstoku) oraz Agatę Kryńską (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu) nagradzając ich kwotą po 200 zł.
Konkurs składał się z testu, w którym można było zdobyć maksymalnie 50 punktów. Tegoroczna laureatka zdobyła ich 41, co było najlepszym wynikiem w historii dotychczasowych edycji.
To nie pierwszy konkurs wygrany przez Martynę Mendak. Dwa lata temu triumfowała ona w Finałe III Podlaskiego Konkursu Wiedzy o Ochronie Środowiska i zdobyła indeks na dowolny kierunek studiów prowadzonych przez Wydział Chemii UwB.
Źródło i fot. UMWP