24.02.2017

Na oddział chirurgii dziecięcej i przedszkolne place zabaw. Płynie unijna kasa

Szpital Wojewódzki w Suwałkach otrzyma ponad 230 tys. euro na remont i modernizację oddziału chirurgii dziecięcej. Miejskie przedszkola wzbogacą się o nowe place zabaw.

W Białymstoku spotkali się dyrektorzy kilku podlaskich i litewskich szpitali, które otrzymały dofinansowanie z unijnego programu Interreg V-A Litwa - Polska.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego wspólnie z partnerami: Szpitalem Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach oraz szpitalami w Mariampolu i Alytusie otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Interreg V-A Lietuva-Polska na realizację projektu „Poprawa opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Litwy i Polski”. Wartość całego projektu to 998 221 euro, w tym dofinansowanie z funduszy UE wynosi 848 487,85 euro.

- Ten projekt umożliwi doposażenie oddziałów neonatologii w szpitalach, przewidziano też środki na szkolenia. Cieszymy się, że nasze szpitale aktywnie uczestniczą w pozyskiwaniu tych środków. Z niecierpliwością czekamy też na informacje, jakie mają nadejść pod koniec marca na temat następnych naszych projektów, tym razem z programu Polska-Białoruś-Ukraina- cytuje Bogdana Dyjuka, członka Zarządu Województwa Podlaskiego odpowiedzialnego za służbę zdrowia portal Wrota Podlasia.

Głównym działaniem w ramach realizowanego projektu będzie zakup sprzętu do Oddziału Neonatologii z Patologią i Intensywną Terapią w WSZ w Białymstoku, oddziałów pediatrycznych szpitali w Mariampolu, Alytusie i Suwałkach, a także remont Oddziału chirurgii dziecięcej suwalskiego szpitala. Lekarze z partnerskich Szpitali podniosą swoje kompetencje podczas 8 szkoleń w Białymstoku, Suwałkach, Mariampolu i Alytusie. Zaplanowano także 4 warsztaty z wymianą doświadczeń między instytucjami partnerów projektu. Każdy z partnerów zrealizuje także seminaria edukacyjne dla dzieci zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z zakresu profilaktyki zdrowotnej i promowania zdrowego trybu życia.

Z polskich szpitali biorących udział w projekcie - najwięcej, bo 260 tys. euro - otrzyma Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

Z kolei Szpital Wojewódzki w Suwałkach 237 tys. euro wykorzysta głównie na remont i modernizację oddziału chirurgii dziecięcej.

- W ramach tego projektu otrzymaliśmy możliwość dofinansowania, modernizacji chirurgii dziecięcej. Planujemy modernizację infrastruktury technicznej, remont sal pobytu pacjentów, wymiana instalacji technicznych, gazów technicznych, a także nowe posadzki, sanitariaty. Zamierzamy też zainwestować w poprawę warunków dla pielęgniarek i lekarzy, bo to, właściwie od czasu oddania szpitala do użytku w 1985 roku, się nie zmieniło - wymieniał podczas spotkania w Białymstoku dyrektor szpitala Adam Szałanda.

Na realizuję projektu szpitale maja czas do 32 grudnia 2018r.

Cztery miliony euro dla naszego regionu

Przypomnijmy, że Wspólny Komitet Monitorujący Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020 zatwierdził na posiedzeniu w Gołdapi pod koniec 2016 roku, do finansowania 29 projektów złożonych w I otwartym naborze wniosków. Spośród 108 wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach I naboru, członkowie Komitetu wybrali do finansowania 29 polsko-litewskich projektów, które otrzymały najwyższą punktację podczas oceny jakościowej i wykazały się wartością dodaną w obszarze transgranicznym.

 Całkowita wartość wydatków kwalifikowalnych w tych projektach sięga 10 mln euro, z czego bezpośrednio do naszego regionu trafi prawie 4 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do podziału zostało jeszcze 30 euro.

Program Interreg V-A Litwa-Polska jest następcą Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska 2007-2013. Jego celem jest przyczynienie się do wzrostu gospodarczego i jakości życia na obszarze przygranicznym Polski i Litwy poprzez bliższą współpracę między ludźmi i instytucjami.

Wsparcie otrzymały m.in. następujące projekty:

- Gmina Puńsk otrzymała 1, 7 mln złotych z Europejskiego Funduszu Regionalnego na remont gminnego ośrodka zdrowia, co stanowi 85 proc. kosztów. Był to wspólny wniosek z władzami litewskiego uzdrowiskowego miasteczka Birsztonas, który wyremontuje tam poliklinikę. W Puńsku zostaną wymienione okna, zmieniony dach, ocieplone ściany ośrodka. Remont rozpocznie się wiosną i będzie zakończony jesienią 2017 roku.

 W Ośrodka mieści się, m.in. poradnia rodzinna, gabinet lekarza specjalisty, Caritas, prowadzący rehabilitacje, stomatolog. Jedno z pomieszczeń wynajmuje lekarz weterynarii. W ośrodku zdrowia w Puńsku leczy się ponad 4 tysiące osób.

Przypomnijmy, że ośrodek zdrowia wzniesiono przed ćwierćwieczem z dużym udziałem miejscowego społeczeństwa.

 - Publiczny Zespół Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie- projekt Poprawa usług w ochronie zdrowia – lepsze samopoczucie pacjentów.

 - Powiaty Alytus i Augustów –„ bezpieczne miejsca do życia i rozwoju zdrowej rodziny

Beneficjent wiodący: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie

- Rozwój turystyki opartej o dziedzictwo naturalne i kulturalne transgranicznych miast Ełku i Kowna, przewidujący m.in. zagospodarowanie brzegu Jeziora Ełckiego (cypel na os. Jeziorna).

 

- Gmina Krasnopol - Współpraca Polski i Litwy w rozwijaniu wolontariatu na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

- Urząd Miejski w Suwałkach wraz z litewskim Alytusem realizuje projekt dla dzieci. pn. „Bądź aktywny – bądź zdrowy”.

Urząd Miejski w Suwałkach właśnie ogłosił przetarg na budowę placów zabaw, które jeszcze w tym roku powstaną przy dziewięciu suwalskich przedszkolach. Wszystko za sprawą projektu unijnego za 0,5 mln Euro pn. „Bądź aktywny - bądź zdrowy”, który miasto Suwałki realizuje w ramach programu Polska Litwa 2014-2020.

Projekt obejmuje budowę placów zabaw przy przedszkolach nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 10 w Suwałkach.

Place zabaw zostaną wyposażony w zestawy integracyjne do zabaw dla dzieci. Projekt obejmuje również działania transgraniczne dla dzieci dotyczące zdrowego stylu życia, zajęcia dla dzieci i rodziców z rodzin wykluczonych społecznie, szkolenia dotyczące zdrowego żywienia dla nauczycieli przedszkoli, zakup sprzętu do przedszkoli do zajęć ruchowych przy muzyce oraz zajęć sportowych z elementami gimnastyki korekcyjnej. Ponadto zostanie opracowany Transgraniczny Program Zdrowia na rzecz wzmocnienia aktywności fizycznej u dzieci.

Budżet projektu to: 500,000.00 EUR z czego dofinansowanie to kwota: 425.000,00 EUR.

Termin wykonania wszystkich inwestycji zapisany w przetargu to 30 czerwca 2017 r. Oferty można składać do 8 marca 2017r

 Szkolenie dla beneficjentów projektów zatwierdzonych w I naborze wniosków w Programie Interreg V-A Litwa

9 marca 2017 r. w Druskiennikach (Litwa) w hotelu “Grand Spa Lietuva”, V. Kudirkos 45, odbędzie się szkolenie dla beneficjentów projektów zatwierdzonych w I naborze wniosków.

Podczas seminarium poruszone zostaną praktyczne aspekty zarządzania projektem dlatego rekomendujemy udział osób bezpośrednio zaangażowanych w projekt – menadżera projektu lub menadżera finansowego.

Prezentacje zostaną przedstawione przez przedstawicieli instytucji Programu w językach narodowych – polskim i litewskim (tłumaczenia symultaniczne zostaną zapewnione przez organizatorów), aczkolwiek praktyczne ćwiczenia zostaną przeprowadzone w języku angielskim. W związku z tym wymagana jest również znajomość języka angielskiego.

Ostateczny terminy na rejestrację elektroniczną upływa 1 marca 2017 roku. Elektroniczna rejestracja jest dostępna pod adresem: http://www.vilniusjts.eu/events/seminar-for-the-1st-call-approved-projects. Po dokonaniu rejestracji otrzymają Państwo wiadomość z potwierdzeniem udziału. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z menedżerem komunikacji Programu Panią Ievą Junevičienė, tel. +370 5 261 1774 lub za pośrednictwem e-maila: ieva.juneviciene@vilniusjts.eu.

Trzeci nabór wniosków do Interreg Europa

Nabór rozpocznie się 1 marca i zakończy 30 czerwca 2017 roku, otwarty będzie we wszystkich priorytetach programu - w obszarach badań naukowych, postępu technologicznego i innowacji; konkurencyjności MŚP; gospodarki niskoemisyjnej oraz środowiska a także efektywnego gospodarowania zasobami.  Już teraz są dostępne dokumenty obowiązujące wnioskodawców w trzecim naborze.

Prawdopodobnie nabór ten wyczerpie pulę środków Programu na lata 2014-2020. Przed naborem przewiduje się zwiększenie aktywności instytucji zagranicznych poszukujących partnerów z Polski, zainteresowanych przystąpieniem do projektów, co powinno wpłynąć na zwiększenie udziału polskich beneficjentów w tworzących się konsorcjach projektowych.

Partnerzy z Polski mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu.

Wzór wniosku o dofinansowanie

Wniosek on-line jest dostępny na oficjalnej stronie programu Interreg Europa.

Wniosek można złożyć wyłącznie w czasie trwania naboru (1 marca - 30 czerwca 2017).

W Polsce informacji udziela Krajowy Punkt Kontaktowy Interreg Europa:

Ministerstwo Rozwoju

Departament Współpracy Terytorialnej

Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach

Osoba do kontaktu: Anna Stol (tel. 32 253 90 08, e-mail:Anna.Stol@mr.gov.pl)

Informacje o programie Interreg Europa w języku polskim: www.ewt.gov.pl

 

WYG

 

Źródła: Wrota Podlasia; Ministerstwo Rozwoju

Na fot: Spotkania dyrektorów podlaskich i litewskich szpitali w Białymstoku. Fot. Wrota Podlasia

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie