Na mocy rozporządzenia z dnia 27 listopada 2024 r. kwalifikacja wojskowa odbędzie się w terminie od 3 lutego 2025 r. do 30 kwietnia 2025 r.
Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się
w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta).
Zgodnie z rozporządzeniem, do stawienia się na kwalifikację wojskową wzywa się:
- Mężczyzn urodzonych w 2006 roku.
- Mężczyzn urodzonych w latach 2001–2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Osoby czasowo niezdolne do służby wojskowej w latach 2023–2024, których okres niezdolności upływa przed lub po zakończeniu kwalifikacji, a także te, które złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
- Kobiety urodzone w latach 1998–2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, bądź kończą naukę na kierunkach lub w zawodach związanych z obronnością w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025.
- Osoby pełnoletnie zgłaszające się ochotniczo, a także te, które do końca roku, w którym kończą 60 lat, nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Podczas kwalifikacji wojskowej wykonuje się następujące czynności:
- sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej;
- wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji;
- przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;
- wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;
- nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
Oznaczenie kategorii zdrowia:
- kategoria A - zdolny do służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej;
- kategoria B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, w czasie pokoju;
- kategoria D - niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Powiatowe Komisje Lekarskie na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach urzędować będą w wyznaczonych terminach oraz miejscach:
Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Augustowie z siedzibą w Osiedlowym Domu Kultury w Augustowie ul. Hoża 2 B (11.03-27.03.2025 r.)
Powiatowa Komisja Lekarska Nr 11 w Sejnach z siedzibą w Ośrodku Kultury w Sejnach, ul. 1 Maja 17 (17.03-21.03.2025 r.)
Powiatowa Komisja Lekarska Nr 14 w Suwałkach z siedzibą w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego ul. Waryńskiego 24 (04-25.02.2025 r.)
Powiatowa Komisja Lekarska Nr 15 w Suwałkach z siedzibą w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego ul. Waryńskiego 24 (26.02-10.03.2025 r.)