Po rosyjskim Dalekim Wschodzie, obwodzie kaliningradzkim także do Sankt Petersburga i Regionu Leningradzkiego będzie można wjechać za pomocą bezpłatnej wizy elektronicznej.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał przed kilkoma dniami dekret wprowadzający bezpłatne elektroniczne wizy dla zagranicznych turystów odwiedzających Petersburg i Region Leningradzki od 1 października tego roku. Dokument jest publikowany na oficjalnym portalu informacji prawnych Kremla.
Lista krajów, których obywatele będą mogli odwiedzić Sankt Petersburg i Region Leningradzki za pomocą bezpłatnej wizy elektronicznej, nie została jeszcze określona. Prawdopodobnie będzie taka sama, jak w przypadku obwodu kaliningradzkiego, czyli obejmująca m.in. Polskę i Litwę.
Na osiem dni bez opłat do Regionu Leningradzkiego
Zgodnie z dekretem wjazd do Federacji Rosyjskiej przez punkty kontrolne znajdujące się na terytorium Sankt Petersburga i Regionu Leningradzkiego „może być przeprowadzony na podstawie zwykłych wiz jednokrotnych dla biznesu, turystycznych i humanitarnych w formie dokumentów elektronicznych”.
Dekret głosi również, że „opłata konsularna nie jest pobierana za wydawanie wiz elektronicznych”, a „obywatele zagraniczni, którzy przybyli do Federacji Rosyjskiej przez punkty kontrolne na podstawie wiz elektronicznych, mają prawo do swobodnego przemieszczania się na terytorium Petersburga i Regionu Leningradzkiego. Wiza elektroniczna zostanie wydana na dozwolony okres pobytu w Federacji Rosyjskiej, nie dłuższym niż osiem dni.
Cudzoziemcy będą mogli ubiegać się o wizę, składając wniosek na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej nie później niż cztery dni kalendarzowe przed planowaną podróżą do 30 dni kalendarzowych, z dozwolonym okresem pobytu w Rosji nie dłuższym niż osiem dni.
Po sprawdzeniu formularza informacja zostanie przesłana do punktów kontroli granicznej. O przyznaniu wizy elektronicznej wnioskodawca zostanie poinformowany nie później niż po upływie czterech dni.
Obywatel ubiegający się o wizę otrzyma numer identyfikacyjny, który podczas przekraczania granicy będzie musiał przedstawić razem z paszportem.
Obecnie, zgodnie z decyzją Rządu Federacji Rosyjskiej, tylko pasażerowie statków rejsowych i promów mogą przebywać na terytorium Federacji Rosyjskiej przez 72 godziny bez wizy, jeśli przybędą do Sankt Petersburga na pokładzie statku w ramach grupy wycieczkowej.
Przypomnijmy, że od 1 lipca 2019 r. mieszkańcy 53 krajów mają możliwość ubiegania się o bezpłatne wizy elektroniczne, aby odwiedzić region kaliningradzki. Lista obejmuje Austrię, Andorę, Bahrajn, Belgię, Bułgarię, Watykan, Węgry, Niemcy, Grecję, Danię, Indie, Indonezję, Iran, Irlandię, Islandię, Hiszpanię, Włochy, Katar, Cypr, Chiny (w tym Tajwan), KRLD, Kuwejt, Łotwę, Litwę, Liechtenstein, Luksemburg, Malezję, Maltę, Meksyk, Monako, Holandię, Norwegię, Oman, Polskę, Portugalię, Rumunię, San Marino, Arabię Saudyjską Macedonię Północną, Serbię, Singapur, Słowację, Słowenię, Turcję, Filipiny, Finlandię, Francje, Chorwacje, Czechy, Szwajcarię, Szwecję, Estonie i Japonię.
Od 2017 r. obywatele 18 krajów mogą wjeżdżać na terytorium Dalekowschodniego Okręgu Federalnego za pomocą wizy elektronicznej. Wśród nich są Japonia, Chiny, Korea Północna, Indie, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Meksyk, Singapur. Ostatnio dodano do listy Tajwan.
Turyści z obwodu kaliningradzkiego wydali w Polsce 121,5 mln zł
W pierwszym kwartale 2019 roku turyści z obwodu kaliningradzkiego wydali w Polsce 121,5 milionów złotych. W ciągu jednej podróży każdy pozostawia średnio 494 złotych. Takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny Polski w raporcie o wydatkach cudzoziemców w pierwszym kwartale 2019 roku.
W tym samym okresie, a więc przed wprowadzeniem bezpłatnych wiz, obwód kaliningradzki odwiedziło 300 tysięcy Polaków, którzy pozostawił w regionie 46,9 miliona złotych. Średnio jeden Polak zostawił 312 zł w Rosji.
Od 2021 r. elektroniczne wizy do całej Federacji Rosyjskiej
Już w 2021 r., zgodnie z instrukcjami Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, te same zasady wjazdu będą obowiązywać na całym terytorium Rosji. Od 1 stycznia 2021 r. procedura uzyskiwania wiz elektronicznych dla całej Rosji będzie jednak różnić się od obowiązującej na Dalekim Wschodzie, w Kaliningradzie i Petersburgu. Dla krajowej e-wizy zostanie ustalona opłata. Koszt jest nadal nieznany, ale jest mało prawdopodobne, aby był wyższy niż ten obowiązujący dla zwykłych wiz papierowych. Teraz, w zależności od obywatelstwa i opłat konsularnych, cena wizy jednokrotnego wjazdu do Rosji, otrzymanej w standardowych warunkach, waha się od 35-125 euro. Lista krajów objętych procedurą uzyskiwania wiz wjazdowych od 2021 r. zostanie nie została jeszcze zatwierdzona.
WYG
Fot.Sankt Petersburg. Fot. Faceboock