W poniedziałek, 14 października rano w suwalskim szpitalu po cięźkiej chorobie zmarł Kazimierz Sobecki, dziennikarz, fotografik, typograf. Miał 69 lat.
Kazimierz Sobecki urodziÅ‚ siÄ™ 22 lipca 1955 roku we wsi MoÅ›cicha, pow. sokólski, gm. DÄ…browa BiaÅ‚ostocka. UczyÅ‚ siÄ™ w Technikum Melioracji Wodnych w BiaÅ‚ymstoku.
Po celujÄ…cej maturze studiowaÅ‚ bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. UkoÅ„czyÅ‚ je i podjÄ…Å‚ pracÄ™ w Bibliotece Narodowej. NastÄ™pnie przeniósÅ‚ siÄ™ do Wasilkowa koÅ‚o BiaÅ‚egostoku na stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnego OÅ›rodka Kultury.
W poÅ‚owie lat osiemdziesiÄ…tych XX wieku zamieszkaÅ‚ na staÅ‚e w SuwaÅ‚kach, gdzie po okresie pracy w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, zatrudniÅ‚ siÄ™ w redakcji „Krajobrazów” (od 1986, nr 286 z 4 maja). W tygodniku suwalsko-mazurskim zamieszczaÅ‚ gÅ‚ównie artykuÅ‚y i reportaże, a także liczne zdjÄ™cia.
Po kolejnej zmianie wÅ‚aÅ›ciciela pisma, odszedÅ‚ z redakcji, zarzucajÄ…c zawód dziennikarza, i utworzyÅ‚ jednoosobowÄ… firmÄ™ Artekst, która od 1 marca 1996 roku prowadziÅ‚a dziaÅ‚alność usÅ‚ugowÄ… zwiÄ…zanÄ… ze skÅ‚adem i z projektowaniem do druku książek i innych publikacji, a także m.in. z oprogramowaniem i z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… portali internetowych oraz usÅ‚ug fotograficznych. W każdej z tych dziedzin cechowaÅ‚y Kazimierza Sobeckiego rzetelność, kreacyjność i terminowość.
Przez dÅ‚uższy czas wykonywaÅ‚ usÅ‚ugi wydawnicze dla Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej, spóÅ‚ki „Juvena”, SpóÅ‚dzielni Mleczarskiej Sudowia w SuwaÅ‚kach.
Od 29 numeru (2005) do 37 z 2007 roku skÅ‚adaÅ‚ kwartalnik „Jaćwież”, którego wydawcÄ… byÅ‚a suwalska Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK.
Przez wiele lat do ostatnich dni wspóÅ‚pracowaÅ‚ z Muzeum OkrÄ™gowym w SuwaÅ‚kach, wykonujÄ…c skÅ‚ad zaproszeÅ„, drobnych druków, katalogów, książek naukowych oraz pięćdziesiÄ…t dziewięć numerów kwartalnika „Kroniki wedÅ‚ug Muzeum im. Marii Konopnickiej”. Widnieje w stopce jako typograf Suwalskiego sÅ‚ownika biograficznego (2021). Dla suwalskiego muzeum wykonaÅ‚ setki zdjęć dokumentacyjnych, wystawienniczych, do druku w publikacjach i okazjonalnych. Ma swój udziaÅ‚ w przygotowywaniu materiaÅ‚ów do licznych wystaw tzw. posterowych, czego ukoronowaniem byÅ‚a ekspozycja pt. Jaćwieskie eldorado, w której powstaniu uczestniczyÅ‚, a z otrzymanej wraz z zespoÅ‚em nagrody byÅ‚ bardzo dumny.
UsÅ‚ugi komputerowe (skÅ‚ad i projekty typograficzne) dotyczÄ…ce wydawnictw wykonywaÅ‚ także dla innych organizacji i instytucji suwalskich (np. monografia Ludowe tradycje Suwalszczyzny dla Regionalnego OÅ›rodka Kultury i Sztuki, 2010), jak i zewnÄ™trznych, m.in.: ZwiÄ…zku Literatów Polskich OddziaÅ‚u w Zielonej Górze (trzy Zeszyty Bibliograficzne), Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w GdaÅ„sku (Andrzej: Andrzej K. WaÅ›kiewicz we wspomnieniach, 2017), Fundacji ÅšwiatÅ‚o Literatury w GdaÅ„sku [Dedykacje (dla Andrzeja K. WaÅ›kiewicza), 2023)], dla Fundacji SÅ‚owo i Obraz w Augustowie (tomy wierszy w latach 2019– 2022) i Muzeum Konstantego Ildefonsa GaÅ‚czyÅ„skiego w Praniu.
Nie sposób wymienić wszystkie tytuÅ‚y i podmioty, z którymi wspóÅ‚pracowaÅ‚, zapewne bibliografia prac typograficzno-projektowych Kazimierza Sobeckiego bÄ™dzie liczyÅ‚a kilkadziesiÄ…t pozycji. Wiele z nich trafi do zasobu dziedzictwa kultury SuwaÅ‚k, Suwalszczyzny i kraju. Niektórym mógÅ‚ siÄ™ wydawać oryginaÅ‚em, czasami mÄ™czÄ…cym. BÄ™dzie Go nam bardzo brakowaÅ‚o.
Kazimierz Sobecki spocznie 18 października w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym we wsi Sidra w pow. sokólskim.
Możemy Go pożegnać w Å›rodÄ™, 16 października o godz. 10–10.50 w domu kremacyjnym Acheron w SuwaÅ‚kach przy ul. Reja 110.
ŹródÅ‚o i fot. Muzeum OkrÄ™gowe w SuwaÅ‚kach