Kilka tygodni temu przyrodnicy ubolewali nad śmiercią żubra w Nadleśnictwie Płaska. Dorodny samiec zdechł w wyniku zakażenia ran odniesionych w walce. Choć to w naturze zwyczajne zjawisko, dla leśników i naukowców, którym zależy na utrzymaniu i rozwoju populacji tych pięknych, majestatycznych zwierząt, jest to bardzo duża strata. Zwłoki byka posłużą do badań genetycznych. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że żubry w Puszczy Augustowskiej czują się świetnie. Kilkanaście dni temu na świat przyszedł mały żubrzyk.
- 23 wrzeÅ›nia udaÅ‚o siÄ™ po raz pierwszy w tym sezonie udokumentować mÅ‚odego żubra w NadleÅ›nictwie Augustów. Jeszcze nie wiemy, jakiej jest pÅ‚ci, ale jak tylko uda nam siÄ™ dokÅ‚adnie to ustalić, to poinformujemy, czy to dziewczynka czy chÅ‚opak. To już drugi żubr jaki urodziÅ‚ siÄ™ w utworzonym w 2018 stadzie – informuje augustowskie nadleÅ›nictwo.
CaÅ‚e stado liczy dziewiÄ™cioro żubrów i jest w doskonaÅ‚ej kondycji.
A kilka godzin temu Wigierski Park Narodowy potwierdził obecność żubra na swoim terenie:
- Tego osobnika zarejestrowaÅ‚a fotopuÅ‚apka w poÅ‚udniowej części naszego Parku. Tym samym zdetronizowaÅ‚ on Å‚osia jako najwiÄ™kszego mieszkaÅ„ca WPN-u. DorosÅ‚e samce żubrów ważą Å›rednio 700 kg, a maksymalnie 900 kg, ich wysokość w kÅ‚Ä™bie osiÄ…ga nawet 188 cm! - informuje Wigierski Park Narodowy.
Cóż, niektórym spacerowiczom czy grzybiarzom może na taki widok zrobić siÄ™ naprawdÄ™ gorÄ…co!
Fot. WPN