19.03.2017

Nieudana rozmowa rekrutacyjna? Podpowiadamy, jak się ratować

Kiedy wychodzimy z rozmowy rekrutacyjnej z przeświadczeniem, że coś poszło zdecydowanie nie tak, nie warto tego ignorować. Lepiej posłuchać intuicji i odpowiednio zareagować.

Czy wypadÅ‚em dobrze? Trafnie odpowiedziaÅ‚em na pytania? Mam szansÄ™? To pytania, które zadaje sobie każdy po wyjÅ›ciu z rozmowy rekrutacyjnej. To zupeÅ‚nie normalne, że w oczekiwaniu na maila od potencjalnego pracodawcy, analizujemy spotkanie o pracÄ™, które odbyliÅ›my. Szukamy swoich mocnych i sÅ‚abych momentów.

Zdarza siÄ™ jednak, że rozmowa rekrutacyjna przynosi silne przeÅ›wiadczenie, że coÅ› nie zagraÅ‚o. Mimo tego, że czasem nawet nie umiemy powiedzieć, co dokÅ‚adnie byÅ‚o nie tak, nie warto ignorować intuicji.

Nie ma chemii

W 2014 roku TNS Polska na zlecenie „Gazety Wyborczej” zapytaÅ‚ osoby odpowiedzialne za rekrutacjÄ™, na co zwracajÄ… uwagÄ™ podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Aż 56 proc. z nich wymieniÅ‚a osobowość kandydata. A to dziaÅ‚a w dwie strony. Bo może siÄ™ zdarzyć tak, że od pierwszego wejrzenia nie polubimy rekrutera. JeÅ›li jest to pracownik dziaÅ‚u HR lub zewnÄ™trzny rekruter, póÅ‚ biedy. JeÅ›li dostaniemy pracÄ™, nie bÄ™dziemy mieli z nim czÄ™stego kontaktu. Pierwsza rozmowa rekrutacyjna nie musi być ostatniÄ…. Gorzej jeÅ›li rozmawialiÅ›my z potencjalnym przeÅ‚ożonym. Wtedy warto siÄ™ zastanowić. Brak chemii może utrudnić komunikacjÄ™. Może lepiej zrezygnować, zamiast pakować siÄ™ w coÅ›, co ma maÅ‚e szanse na powodzenie?

Nie ma szału

Mamy potrzebne kwalifikacje, rozmowa rekrutacyjna poszÅ‚a nam Å›piewajÄ…co, ale czujemy, że ta praca nie jest dla nas. Czasem opis stanowiska może wprowadzić w bÅ‚Ä…d i dopiero podczas spotkania okazuje siÄ™, czego konkretnie oczekuje pracodawca. JeÅ›li czujemy, że to nie to, lepiej zrezygnować.

- I choć w Polsce ciÄ…gle nie jest to tak popularne, jak w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych, dobrym pomysÅ‚em jest napisanie maila z podziÄ™kowaniami. Wyrażamy w nim wdziÄ™czność, że zostaliÅ›my zaproszeni na rozmowÄ™, dziÄ™kujemy za poÅ›wiÄ™cony czas, ale piszemy, że wycofujemy swojÄ… ofertÄ™ – podpowiada Joanna Å»ukowska, ekspert miÄ™dzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Warto podkreÅ›lić, że firma zrobiÅ‚a na nas dobre wrażenie, a rozmowa rekrutacyjna byÅ‚a owocna, ale nie widzimy siÄ™ na tym konkretnym stanowisku. W ten sposób nie palimy za sobÄ… mostów na przyszÅ‚ośćdodaje.

Były zgrzyty

To siÄ™ zdarza w jednym przypadku na milion i tylko pechowcom, ale zdarza siÄ™. Nieporozumienie z kimÅ› obcym w windzie, nieprzyjemna wymiana zdaÅ„ na parkingu albo w kolejce po kawÄ™ w kawiarni obok. A po chwili zaczyna siÄ™ rozmowa rekrutacyjna i ten obcy ktoÅ› sprawdza nasze kwalifikacje. Dziwaczne? Jasne. Najlepiej chwycić byka za rogi. Podejść do tej osoby, odnieść siÄ™ do tego, co siÄ™ wydarzyÅ‚o, jeÅ›li wymaga tego sytuacja – przeprosić. Nie zaszkodzi wspomnieć o tym jeszcze raz w mailu po rozmowie, wyrażajÄ…c nadziejÄ™, że drobne nieporozumienie nie wpÅ‚ynie na ocenÄ™ naszych kwalifikacji.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.23.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie