Stado siedmiu żubrów, które trafiły niedawno do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej, w czwartek opuściło zagrodę i zamieszkało w Puszczy Augustowskiej.
JednoczeÅ›nie dyrektor generalny Lasów PaÅ„stwowych Andrzej Konieczny ogÅ‚osiÅ‚, że leÅ›nicy caÅ‚kowicie rezygnujÄ… z umożliwiania myÅ›liwym wykonywania odstrzaÅ‚ów sanitarnych żubrów za opÅ‚atÄ….
PoczÄ…tek tworzenia wolnego stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to kolejny ważny etap w realizacji zaplanowanego do 2020 r. programu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy PaÅ„stwowe”. ZwierzÄ™ta zostaÅ‚y przewiezione z Puszczy Boreckiej w lutym tego roku. Pięć krów i jeden byk spÄ™dziÅ‚o ostatnich kilka tygodni w specjalnie przygotowanej dla nich zagrodzie adaptacyjnej na terenie NadleÅ›nictwa Augustów. Najstarsza krowa zostaÅ‚a wyposażona w obrożę telemetrycznÄ…, co pozwoli na późniejsze Å›ledzenie jej wÄ™drówek i tym samym caÅ‚ego stada. Docelowo augustowskie stado ma liczyć ok. 50 zwierzÄ…t.
PomysÅ‚ wsiedlenia żubrów do lasów NadleÅ›nictwa Augustów pojawiÅ‚ siÄ™ już kilka lat temu, a konkretne dziaÅ‚ania w celu jego urzeczywistnienia podjÄ™to w 2014 r. Teren, gdzie powstanie ostoja tych zwierzÄ…t, wybrano po szczegóÅ‚owej analizie warunków siedliskowych, ale także konsultacjach z miejscowÄ… spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ…. W trakcie fazy przygotowawczej urzÄ…dzono poletka żerowe i wodopoje, a także zbudowano zagrodÄ™ adaptacyjnÄ…, w której teraz przebywa pierwsza grupa żubrów.
W poczÄ…tku 2018 r. w Polsce mieliÅ›my 1873 żubry – aż o 165 wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej i blisko 1200 wiÄ™cej niż w roku 1998. DziÄ™ki wieloletniej wspóÅ‚pracy wielu osób – naukowców, leÅ›ników i przyrodników, gatunek znajdujÄ…cy siÄ™ jeszcze przed wojnÄ… na skraju wymarcia dziÅ› szybko zwiÄ™ksza swÄ… populacjÄ™ i znów jest symbolem polskiej przyrody. Strategia tworzenia nowych, niewielkich stad w różnych regionach kraju ma sÅ‚użyć nie tylko poszerzeniu zasiÄ™gu wystÄ™powania żubrów. Rozpraszanie żubrów utrudnia też przenoszenie siÄ™ chorób miÄ™dzy poszczególnymi stadami, poprawia warunki bytowe zwierzÄ…t (np. dostÄ™pnÄ… bazÄ™ żerowÄ…), ogranicza też potencjalne konflikty spoÅ‚eczne (np. zwiÄ…zane ze szkodami w uprawach, jakie powodujÄ… nadmiernie zagÄ™szczone stada). Kolejnym planowanym miejscem wsiedlenia żubrów jest Puszcza Romincka.
Jeszcze przed wypuszczeniem żubrów do Puszczy Augustowskiej dyrektor generalny Lasów PaÅ„stwowych Andrzej Konieczny poleciÅ‚, by nadleÅ›nictwa opiekujÄ…ce siÄ™ stadami żubrów na Podlasiu (w Puszczy KnyszyÅ„skiej i Puszczy Boreckiej) zaprzestaÅ‚y oferowania myÅ›liwym możliwoÅ›ci dokonania sanitarnego odstrzaÅ‚u tych zwierzÄ…t za opÅ‚atÄ…. Od tej chwili w każdej sytuacji, kiedy eksperci stwierdzÄ… konieczność eliminacji danego osobnika, a Generalna Dyrekcja Ochrony Åšrodowiska wyda na to zgodÄ™, odstrzaÅ‚u sanitarnego dokonajÄ… pod nadzorem weterynarzy posiadajÄ…cy odpowiednie uprawnienia pracownicy LP – w ramach obowiÄ…zków sÅ‚użbowych.
ŹródÅ‚o: Regionalna Dyrekcja Lasów PaÅ„stwowych w BiaÅ‚ymstoku
Fot. Krzysztof Onikijuk